Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dobrowolna służba wojskowa. 4,5 tys. zł dla ochotnika. Zainteresowanie rośnie

60
Podziel się:

Ponad 500 ochotników zgłosiło się od połowy br. do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych (CPdMZ) w Kielcach. Zainteresowanie szkoleniami jest coraz większe. Ochotnik otrzymuje uposażenie w wysokości 4 tys. 560 zł (osoby do 26. roku życia zwolnione są z podatku). W trakcie służby może podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn, spawacza, zrobić patent nurka oraz skoczka spadochronowego.

Dobrowolna służba wojskowa. 4,5 tys. zł dla ochotnika. Zainteresowanie rośnie
Ponad 500 ochotników zgłosiło się od połowy br. do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych (CPdMZ) w Kielcach (PAP, Marcin Bielecki)

W poniedziałek w jednostce na kieleckiej Bukówce przyjęto ostatnich w tym roku rekrutów, którzy rozpoczną szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

- Zawsze mnie do tego ciągnęło, chciałbym związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim – powiedział Maciej z Nałęczowa. - Jestem bardzo dobrej myśli, liczę, że całe szkolenie przebiegnie bez przeszkód. Wiem, że będzie to wymagające, ale to idealna okazja, żeby sprawdzić swoje siły – dodał rekrut.

"Jestem zdeterminowana. Może pozostanę w wojsku"

Szkolenie w kieleckiej jednostce rozpoczęła w poniedziałek Karolina Gierczak z Chełma. - Znajomi, którzy rozpoczęli służbę w wojsku, zachęcali mnie do rozpoczęcia szkolenia. Postanowiłam spróbować, sprawdzić, czy się tutaj odnajdę. Jestem zdeterminowana, chciałabym się związać zawodowo ze służbami mundurowymi, zobaczymy, może okaże się, że pozostanę właśnie w wojsku – powiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wojsko amerykańskie na stałe w Polsce? "Drapieżna ekspansja Putina"

Ostatnie w tym roku szkolenie w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do 10 grudnia. Zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Oficer prasowy kieleckiej jednostki porucznik Ewa Kózka powiedziała, że w poniedziałek bramy jednostki na Bukówce przekroczyło ponad 200 ochotników.

- Przed nimi intensywne szkolenie wojskowe. Będą zdobywali wiedzę i umiejętności m.in. strzeleckie, w zakresie taktyki, obrony przed bronią masowego rażenia, dyscypliny wojskowej i musztry. Dzisiaj ochotnicy otrzymają wyposażenie i umundurowanie, zostaną przydzieleni do odpowiednich plutonów i poznają swoich dowódców. Rozpoczynają się też pierwsze szkolenia teoretyczne. Od jutra intensywne szkolenie wojskowe, które będą się odbywały w Kielcach i Nowej Dębie – powiedziała por. Kózka.

Całość szkolenia zakończy się dwudniowym sprawdzianem. Pierwszego dnia na poligonie w Nowej Dębie sprawdzone zostaną umiejętności strzeleckie ochotników. Natomiast zmagania rekrutów zakończy tzw. pętla taktyczna, gdzie sprawdzone zostaną umiejętności posługiwania się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki.

Porucznik Kózka zaznaczyła, że żołnierz, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, może być przeniesiony na swój wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy. W przypadku braku takiego wniosku żołnierz będzie przeniesiony do rezerwy pasywnej.

- Żołnierze mogą kontynuować karierę wojskową na 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym. Szkolenie mogą odbywać w wybranych jednostkach całej Polsce – przekazała.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie ojczyzny. Ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4 tys. 560 zł (osoby do 26. roku życia zwolnione są z podatku). W trakcie służby może podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn czy spawacza, zrobić patent nurka oraz skoczka spadochronowego.

Zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Ci, którzy po cyklu szkoleniowym nie zdecydują się kontynuować służby, przechodzą do rezerwy. Mają pierwszeństwo przy zatrudnieniu np. w administracji publicznej.

Coraz większe zainteresowanie z turnusu na turnus

Za proces rekrutacji odpowiada Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć poprzez portal zostanzolnierzem.pl oraz osobiście w 86 wojskowych centrach rekrutacji.

- Z turnusu na turnus mamy coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród młodych osób, jak i tych w średnim wieku. Szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej odbyło w naszej jednostce 309 ochotników w tym 75 kobiet. W poniedziałek szkolenie rozpoczęło ponad 200 rekrutów - zaznaczyła por. Kózka.

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych mieści się w oddanych do użytku w 1928 roku koszarach "czwartaków" - 4. Pułku Piechoty Legionów na kieleckiej Bukówce. Prowadzone tam były m.in. szkolenia dowódczo-sztabowe Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz misji w Kosowie i Iraku. W Centrum prowadzone są także kursy dla obserwatorów ONZ i korespondentów wojennych. Szkolenia ochotników w ramach służby przygotowawczej prowadzono w jednostce od 2015 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
Lola
2 miesiące temu
Wszystko pięknie, tylko dlaczego służba dobrowolna nie ma na bieżąco wypłacanej pensji. W tej chwili tylko nieliczni mają wyrównane pieniądze za grudzień. Część żołnierzy otrzymała wyrównanie w grudniu za listopad i cisza. A ponoć wojsko daje stabilizację.
Piotr
4 miesiące temu
Widziałem jak małolaty w mundurach po mieście chodzą śmieszne jak tak będzie nasza armia wyglądała złożona z dziewczyn i młokosów to biada Polsce
Hubert
4 miesiące temu
jasne tylko ze 95% tych ochotników idzie do wojska z myślą że nigdy nie pójdąna wojnę zabijać i bronić swoje życie , jakby trzeba było pójść na wojnę to 85% rzuci z dnia na dzień wojsko przed strachem i powie że za 4500 pln nie będą narażać życia
Kto za ?
4 miesiące temu
Lepsza propozycja. Rządzący wywołują wojny to rządzących trzeba zamknąć w ringu i nich się ze sobą nawalają na śmierć i życie. Normalnie ludzie chcą normalnie spokojnie żyć w zgodzie ze wszystkimi.
S.M
4 miesiące temu
11 tysięcy dolarów rocznie... mają rozmach i szczodrą rękę.
...
Następna strona