Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zasiłek opiekuńczy
01.06.2020 13:22

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nawet do 28 czerwca. Trwają prace w Sejmie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można dostać aż do końca roku szkolnego. Tak wynika z projektu, który trafił do Sejmu. Niewykluczone, że nawet po tym terminie będzie można dostać świadczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma zostać przedłużony do 28 czerwca

Zasiłek opiekuńczy na dziecko, którym w czasie pandemii koronawirusa chce się zająć rodzic, został wprowadzony ustawą z 2 marca. Zgodnie z obecnie przyjętymi przepisami, świadczenie obowiązuje do 14 czerwca, jednak w Sejmie jest już projekt, który przedłuży ten okres do 28 czerwca - czyli do końca roku szkolnego.

Taką możliwość zakłada projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ale i to nie wszystko, bo w przepisach znajduje się możliwość dalszego wydłużania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w drodze rozporządzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można w związku z tym przedłużyć o kolejne miesiące w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki dzieciom w miesiącach wakacyjnych np. przez żłobki i przedszkola.

Obejrzyj też: Tarcza 4.0. Szef wyśle na zaległy urlop

Z zasiłku skorzystać mogą rodzice dzieci do 8. roku życia, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły, bo te są zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem.

Dodatkowy zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Na początku maja rząd umożliwił ponowne otwarcie placówek – żłobki, przedszkola i szkoły mogą wracać do pracy od 6 maja br. Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 maja br. zakłada jednak, że rodzice, którzy podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem, nawet jeśli placówka wróci do pracy wciąż mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku. Takie prawo przysługuje też w przypadku, kiedy to placówka nie będzie w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2020

saxdcnie mogą posłać dziecka czy nie chcą? Zdaje sie, ze właśnie ZUS opłaca wielu rodzicom urlopy. Ponownie za jakis czas za urlopy zapłacą pracodawcy

01-06-2020

wwwJeszcze mają jakąś kasę do rozdania?Znając życie zabiorą tym co ciężko tyrają (nie zwracając uwagi na koronę)

01-06-2020

777Ale będzie lament, jak w wakacje przestaną płacić. I do pracy będzie wrócić trzeba.

Rozwiń komentarze (30)