Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
TS
|
aktualizacja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nawet do 28 czerwca. Trwają prace w Sejmie

30
Podziel się

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można dostać aż do końca roku szkolnego. Tak wynika z projektu, który trafił do Sejmu. Niewykluczone, że nawet po tym terminie będzie można dostać świadczenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma zostać przedłużony do 28 czerwca
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma zostać przedłużony do 28 czerwca (money.pl)
bErnOqMR

Zasiłek opiekuńczy na dziecko, którym w czasie pandemii koronawirusa chce się zająć rodzic, został wprowadzony ustawą z 2 marca. Zgodnie z obecnie przyjętymi przepisami, świadczenie obowiązuje do 14 czerwca, jednak w Sejmie jest już projekt, który przedłuży ten okres do 28 czerwca - czyli do końca roku szkolnego.

Taką możliwość zakłada projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ale i to nie wszystko, bo w przepisach znajduje się możliwość dalszego wydłużania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w drodze rozporządzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można w związku z tym przedłużyć o kolejne miesiące w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki dzieciom w miesiącach wakacyjnych np. przez żłobki i przedszkola.

bErnOqMT
Zobacz także: Obejrzyj też: Tarcza 4.0. Szef wyśle na zaległy urlop

Z zasiłku skorzystać mogą rodzice dzieci do 8. roku życia, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły, bo te są zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem.

Dodatkowy zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

bErnOqMZ

do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Na początku maja rząd umożliwił ponowne otwarcie placówek – żłobki, przedszkola i szkoły mogą wracać do pracy od 6 maja br. Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 maja br. zakłada jednak, że rodzice, którzy podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem, nawet jeśli placówka wróci do pracy wciąż mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku. Takie prawo przysługuje też w przypadku, kiedy to placówka nie będzie w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bErnOqNa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErnOqNu
KOMENTARZE
(30)
klara
rok temu
Nie zgadzam z tym że rodzicom nie chce się wracać sama jestem na zasiłku opiekuńczym i nie mogę się doczekać aż wrócę do pracy ,ale firma ma kryzys i sami mówią że mamy ciągnąć ile się da. Więc może nie od razu wszystkich do jednego wora
klara
rok temu
Nie zgadzam z tym że rodzicom nie chce się wracać sama jestem na zasiłku opiekuńczym i nie mogę się doczekać aż wrócę do pracy ,ale firma ma kryzys i sami mówią że mamy ciągnąć ile się da. Więc może nie od razu wszystkich do jednego wora
polanin82
rok temu
7. W świetle wyjaśnień ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje zgodnie z oświadczeniem ubezpieczonego, który może w nim wskazać nawet cały powyższy okres, włącznie z dniami wolnymi. Pracownik ma wybór – może wskazać albo wszystkie dni, albo tylko robocze. 8. Pracownik może, więc pominąć dni wolne (np. weekendy) oraz dni, w których dziecko miało zapewnioną opiekę przez innego członka rodziny. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie. Bez oświadczenia zasiłek nie zostanie wypłacony. Czyli rozumiem, że jeśli pominę dni wolne to przysługuje mi zasiłek w formie poniedziałek-piątek, poniedziałek-piątek i poniedziałek-czwartek, 14 dni bez weekendow?
bErnOqNv
liipa
rok temu
do tej blondimama - na dole - nikt nie przyjmuje oświadczenia i premier zostawił "was" z ręką w nocniku ?? to chyba blondi piszesz z psychiatryka, czyżby w wariatkowie nawet komputery mieli ?? Tak dobrze jak teraz, to jeszcze nie mieliście - 500 +, 300+, macierzyński, zasiłki i jeszcze mało ?? POkolenie wiecznie roszczeniowych leni i nierobów!
ja
rok temu
nie o lament chodzi i niechęć przed powrotem do pracy, caly czas pracuje z domu, od lipca nie bedzie juz homeoffice a ja nie mam z kim dziecka zostawic w lipcu a do zerowki u nas nikt sie nie zapisal, moje dziecko ma przez miesiąc samo siedziec 9 godzin w szkole?
...
Następna strona