Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Rachunek od państwa. Zobacz, ile płacisz na emerytury, służbę zdrowia, edukację

216
Podziel się:

25 tys. zł sięgnęły w 2019 roku wydatki publiczne w przeliczeniu na przeciętnego obywatela - wyliczyło Forum Obywatelskiego Rozwoju. Najwięcej kosztują nas emerytury, aż 7379 zł na osobę. Druga w kolejności jest edukacja - 2824 zł, a trzecia służba zdrowia - 2729 zł.

Utrzymanie państwa kosztuje nas z roku na rok coraz więcej i wynosi na osobę ponad 25 tys. zł.
Utrzymanie państwa kosztuje nas z roku na rok coraz więcej i wynosi na osobę ponad 25 tys. zł. (Pixabay)

Forum opublikowało zestawienie ubiegłorocznych wydatków publicznych w przeliczeniu na przeciętnego stałego mieszkańca Polski, niezależnie od wieku.

Wydatki na wojsko, policję, sądy i administrację wyniosły w przeliczeniu na przeciętnego mieszkańca Polski 3087 zł. Emerytury i renty, jak co roku, były największą kategorią wydatków publicznych. Przeciętny mieszkaniec Polski wydał na nie 7379 zł. To prawie tyle, co trzy kolejne duże kategorie wydatków łącznie: edukacja i nauka (2824 zł), służba zdrowia (2729 zł) i pomoc społeczna (2312 zł). Odsetki od długu publicznego kosztowały każdego z nas 827 zł.

Zobacz także: Obejrzyj także: Czas na reformy? Balcerowicz: polityka PiS wyrządziła szkody milionom ludzi

Rodzina 500+ to w 2019 r. koszt 814 zł na osobę, drogi krajowe to 603 zł, a samorządowe 664 zł, kolej i tory to 415 zł. Szczegółowe dane z rachunku można znaleźć tutaj.

2019 był trzecim rokiem z rzędu, kiedy wydatki państwa rosły szybciej niż gospodarka, zauważa FOR. Wcześniej przez 6 lat po globalnym kryzysie finansowym, wydatki państwa rosły wolniej od gospodarki, bo ówczesny szybki wzrost zadłużenia zmusiły polityków do wyhamowania wzrostu wydatków. Tę rolę spełniała Stabilizująca Reguła Wydatkowa.

"W tym roku ze względu na pandemię, ponownie doświadczymy dużego wzrostu zadłużenia. Wydatki na szeroko rozumiane zdrowie publiczne i minimalizację negatywnych skutków zamknięcia gospodarki w tym roku wzrosną, a jednocześnie wpływy podatkowe spadną wraz z zamknięciem gospodarki, samoograniczeniem konsumentów w niepewnych czasach i utratą dochodów przez wielu z nich" - czytamy w komentarzu FOR.

W 2019 roku "Rachunek od państwa" wyniósł 25 176 zł na przeciętnego mieszkańca Polski i był o 1994 zł wyższy niż rok wcześniej. Kiedy FOR w 2011 roku przygotowywał pierwszą edycję "Rachunku od państwa", wydatki publiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiły 18 018 zł.

"Rachunek od państwa" przedstawia wydatki państwa w przeliczeniu na przeciętnego mieszkańca Polski celowo w bardzo dużym uproszczeniu. Ilość płaconych przez konkretną osobę podatków i składek zależy od tego, ile ona zarabia i co kupuje. FOR zastrzega, że wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS zarządzanego przez ZUS, KRUS i wielu innych podmiotów. Ze względu na niemożność pozyskania danych dla wszystkich 61 tys. podmiotów oraz skorygowania przepływów między nimi "Rachunek od Państwa" zawiera pozycję bilansującą "Inne".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(216)
Bolek
3 lata temu
Jarosław miał rację, że najniższa pensja za 2 lata będzie wynosić 4000zł ale nie dodał, że zwykły chleb będzie po 12zł a kg jabłek po 10zł, kiełbasa po 100zł
ciekaw
3 lata temu
A ile idzie na kościół czy kościoły i inne straty jak sejm senat finansowanie partii politycznych
kici hau, hau
4 lata temu
właściciele psów i kotów też powinni dostać wsparcie finansowe aby móc nakarmić swoje zwierzęta, bo dzięki nim mniej chorują.
Deri
4 lata temu
Wydatki państwa w przeliczeniu na przeciętnego mieszkańca Polski - to zbyt ogólne. Napiszcie jak wygląda przeliczenie osób ,które faktycznie wytwarzają produkt a nie są kosztem w tym kraju. Wyjdzie na to , kto na kogo pracuje.
lime123
4 lata temu
Ten kto to napisał chyba ma Covida w mózgu.Większość ma emerytury po 1300 zeta.
...
Następna strona