Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

23 tys. zł na głowę. Państwo wystawiło Polakom rachunek

15
Podziel się:

500 plus, emerytury czy służba zdrowia. To wszystko finansujemy naszymi podatkami. Jak policzyła fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, utrzymanie państwa kosztuje nas z roku na rok coraz więcej i wynosi dziś 23 tys. zł na mieszkańca.

Łącznie "Rachunek od Państwa" w 2018 roku wyniósł 23 tys. 135 zł
Łącznie "Rachunek od Państwa" w 2018 roku wyniósł 23 tys. 135 zł (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Autorzy raportu policzyli, że emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia łącznie odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa.

W 2018 roku podatnik musiał wydać 7 tys. 25 zł na świadczenia emerytalne – to największa pozycja w raporcie. Koszty edukacji w przeliczeniu na mieszkańca to 2 tys. 596 zł a na opiekę zdrowotną – 2 tys. 534 zł. Ponadto 2 tys. 136 zł kosztowała pomoc społeczna, w tym program Rodzina 500 plus – 589 zł.

Łącznie "Rachunek od Państwa" w 2018 roku wyniósł 23 tys. 135 zł i był o 1 tys. 644 zł wyższy niż rok wcześniej.

"W 2011 roku, kiedy przygotowywaliśmy pierwszą edycję "Rachunku od Państwa", wydatki publiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiły 18 018 zł" – napisali w komunikacie eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Zobacz także: Obejrzyj: Jarosław Gowin o proteście pracowników opieki społecznej: są pieniądze, samorządy nie korzystają

FOR zwróciło uwagę, że wydatki państwa pochodzą nie tylko z budżetu, ale też od samorządów, Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (którym zarządza ZUS), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i innych podmiotów.

"Choć zdecydowana większość wydatków publicznych przypada na kilka ww. instytucji, to należy pamiętać, że cały sektor finansów publicznych obejmuje ponad 61 tys. różnych jednostek" - wskazano.

Poza wymienionymi należą do niego liczne szkoły, uczelnie, szpitale, ale także podmioty, takie jak na przykład cmentarze komunalne, parki miejskie czy studia filmowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Grzegorz
5 lata temu
Przecież człowiek sam sobie wypracowuje emeryturę...To gdzie te pieniądze są...
Kasagan
5 lata temu
Czyli PiS Polskę zadłuża i tak trzymać dla Państwa jest duży problem że place są faktycznie wyższe niż są wykazywane na rozliczeniu rocznym i pieniędzy brakuje 500+ jest za wysokie do możliwości państwa !!!!!!
MD
5 lata temu
Dlaczego nasze Państwo jest tak zadłużone??? Czy rządzący spłacą "takie" długi?
Jk
5 lata temu
Najwięcej poszło kasySZYDłOBUS i dudabus,bo im się nez Należy!
Dora
5 lata temu
Naukofcy powinni obliczyć tez ile podatnicy zapłacili podatków w latach 1989-2015 , a ile z tego ukradli rządzący , mafie vatowskie, wzięli skorumpowani urzędnicy , Wtedy dowiedzielibyśmy się jak patologiczne struktury poństwa istniały . Dzisiaj podatki sa rozdzielane według elementarnej sprawiedliwości spolecznej . Nota bene od tego są podatki !!!!!!!!