Trwa ładowanie...
bEpGvQJh

Notowania

For – Wszystkie wiadomości

4. fala pandemii nadciąga. Polska gotowa na kolejny lockdown?
393
14.07.2021 15:50

PANDEMIA
 / 
4. fala pandemii nadciąga. Polska gotowa na kolejny lockdown?

Nadciąga 4. fala pandemii koronawirusa, budżet Polski jest w stanie udźwignąć kolejny lockdown? - To są kolejne koszty dla gospodarki, one się objawiły bardzo dużym wzrostem zadłużenia. To wzrosło o 290 mld zł, chciałbym przypomnieć, bo deficyt budżetu państwa, który niby reprezentuje całe finanse, to było tylko 80 mld zł, a prawdziwy dług wzrósł aż o prawie 300 mld zł. 4. fala grozi kolejnym wzrostem zadłużenia i zamknięciem branż - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. - Największym problemem Polski jest brak zaufania, które jest kluczowe. Wtedy mamy większy poziom zaszczepienia społeczeństwa, wtedy społeczeństwo łatwiej dostosowuje się do obostrzeń sanitarnych, przez co nie trzeba stosować zamykania gospodarki. Przez ostatnie lata to zaufanie zostało rozbite. Kraj taki jak Korea Południowa, który najlepiej radzi sobie z pandemią, tam na pierwszej stronie strategii zarządzania pandemią jest słowo "zaufanie". Tego w Polsce zabrakło, dlatego trzeba stosować metody policyjne - zamykanie, kary. A na końcu mamy dużo ofiar i duże koszty dla gospodarki - dodał.

Lex TVN. Ekonomista: Zagrożenie dla gospodarki, inwestorzy już o to pytają
20
12.07.2021 12:10

MEDIA
 / 
Lex TVN. Ekonomista: Zagrożenie dla gospodarki, inwestorzy już o to pytają

Sejm zajmie się ustawą PiS dotyczącą nadawania koncesji dla nadawców telewizyjnych w Polsce. Projekt ustawy uderza w Grupę TVN, ale czy jej wprowadzenie może mieć negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki? - Kopiujemy ścieżkę, która jest przećwiczona na Węgrzech. Tam wszystkie media są pod bezpośrednią lub pośrednią kontrolą rządu. Po mediach telewizyjnych i prasowych węgierski rząd zabrał się za media internetowe, portale były przejmowane. Krok po kroku dążymy do państwa autorytarnego - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. - To jest duże niebezpieczeństwo, szkodliwe dla praworządności. Jak się zabierze media, to nie będzie komu informować o tym, co robi rząd. Praworządność i informowanie społeczeństwa to kluczowe elementy dla gospodarki. Jest wiele badań pokazujących, że w krajach, w których nie ma praworządności i dobrej informacji dla opinii publicznej i firm, jest dużo niższy wzrost gospodarczy. Pierwsze pytania, jakie padają na spotkaniach z zagranicznymi inwestorami, są o media i praworządność. Oni nie pytają o gospodarkę, inflację i finanse publiczne, mimo że są to poważne problemy. Jak się spotykam z przedsiębiorcami, oni pytają: "co z mediami w Polsce, czy są tu jeszcze wolne media?" - dodał dr Dudek.

Inflacja szaleje. Ekspert: Niestety, rząd na tym zyskuje. Grozi nam kolejne Amber Gold
42
12.07.2021 11:30

INFLACJA
 / 
Inflacja szaleje. Ekspert: Niestety, rząd na tym zyskuje. Grozi nam kolejne Amber Gold

Coraz wyższa inflacja w Polsce, co bezpośrednio wpływa na coraz większą drożyznę na sklepowych półkach. Stopy procentowe trzeba podnieść? - Po pierwsze chciałbym obalić mit dotyczący wynagrodzeń, bo prezes NBP powiedział, że te rosną. W budżetówce nie rosną, więc dwa miliony pracowników budżetówki realnie traci. Oczywiście średnie wynagrodzenia rosną, jednak od 2019 roku inflacja w Polsce mocno wzrosła, a zaczęło się od rozdawnictwa PiS. Wzrost wynagrodzeń w maju to porównywanie się do dołka z pandemii, ale patrząc od grudnia 2019 roku, wynagrodzenia wzrosły o około 8 procent, a inflacja od tego samego czasu wzrosła o 7 procent. Więc 90 proc. wzrostu wynagrodzeń zostało zżarte przez inflację - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. - Niestety, na inflacji zyskuje rząd i widać pewnego rodzaju zmowę. NBP zależy na tym, by przymykać oko, ale to powoduje ogromne zagrożenie, bo inflacja może się wymknąć spod kontroli. Już teraz najbiedniejsze gospodarstwa domowe tracą, bo realne stopy procentowe są ujemne, więc najbiedniejsi już stracili 5 mld zł, a na Polskim Ładzie mają zyskać 8 mld zł, proszę zobaczyć co to jest za rachunek, niewiele zyskują. Grozi nam kolejne Amber Gold, bo pieniądze znikają z banków, a mniej zaradni też uciekają przed inflacją, a mogą uciekać w produkty spekulacyjne, z szarej strefy. Wzrasta ryzyko niebezpiecznego inwestowania. NBP musi się tym zająć, bo zagrożenia płynące ze wzrostu inflacji są dużo groźniejsze niż te, wynikające z podniesienia stóp procentowych - dodał.

Budżet państwa. NIK o "sztuczkach księgowych" rządu PiS. Ekspert: Największa rozbieżność w całej Unii
351
12.07.2021 11:05

PIS
 / 
Budżet państwa. NIK o "sztuczkach księgowych" rządu PiS. Ekspert: Największa rozbieżność w całej Unii

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący zarządzania finansami państwa przez rząd PiS. W nim opisano różne sztuczki księgowe i obejścia przepisów, które wprowadzano w tegorocznym budżecie po to, by nie przekroczyć dopuszczalnych progów zadłużenia w stosunku do PKB. - Raport NIK jest bardzo dobry i profesjonalny, obecnie ma blisko 400 stron analiz, dowodów, wykresów i różnego rodzaju zestawień, to poważna analiza - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. - Wszystkie kraje muszą raportować stan finansów publicznych do Komisji Europejskiej, jednak wyniki raportowane przez polski rząd są rozbieżne. Te dotyczące długu publicznego są pomniejszone o ponad 220 mld zł, dziura budżetowa w czasie kryzysu również jest znacząco różna - o ponad 100 mld zł. Niektórzy mówią, że trzeba było ratować firmy i szybko działać, ale COVID nie uzasadnia kreatywnej księgowości i omijania finansów publicznych. Rozbieżność deficytu, będącego pod kontrolą parlamentu, między tym, o czym dyskutujemy w kraju, a tym, co raportujemy do Unii Europejskiej jest największa spośród krajów Wspólnoty, przed nami jest tylko Cypr - dodał.

Rachunek od państwa. Blisko 30 tys. zł na głowę
28
30.04.2021 16:41

PODATKI
 / 
Rachunek od państwa. Blisko 30 tys. zł na głowę

Forum Obywatelskiego Rozwoju policzyło, jaki rachunek państwo wystawiło każdemu obywatelowi. - Państwo pobiera podatki od wszystkich obywateli, by później je wydawać. Ten rachunek za 2020 rok, w przeliczeniu na każdego mieszkańca, to średnio 30 tys. zł na każdego z nas - powiedział w programie "Newsroom WP" dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. - Ta kwota przyrosła w porównaniu do poprzedniego roku o około 4,5 tys. zł. Ponad połowa przyrostu tego rachunku to są wydatki covidowe, ale nawet bez nich ten przyrost był i wyniósł prawie 2 tys. zł. Za 2021 rok kwota łącznych wydatków na pewno jeszcze się zwiększy, bo dochodzą kolejne wydatki niezwiązane z covidem. To 14. emerytura, rosną wydatki na obronność, służbę zdrowia. Bardzo silnie rosną wydatki emerytalne, ponieważ skróciliśmy wiek emerytalny - dodał.

bEpGvQJj
ZUS z większą kontrolą? Projekt zyskał miano "Konfident+"
422
24.02.2021 16:22

PRAWO
 / 
ZUS z większą kontrolą? Projekt zyskał miano "Konfident+"

ZUS ma dostać prawo do informacji o obywatelach, pojawił się zapis o obowiązku informowania o tym, że ktoś nielegalnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Program zyskał miano "Konfident+". - Ja bym nawet powiedziała, że to projekt w sprawie "ustawowego donosiciela". Rzeczywiście pojawił się zapis o uprawnieniu ZUS-u do bardzo szerokiego katalogu informacji dotyczących tak naprawdę każdego. ZUS mógłby pytać o wszystko, nawet o to, czy pieliliśmy w ogródku - powiedziała w programie "Newsroom WP" Eliza Rutynowska, prawniczka FOR. - Wielu prawników zwraca uwagę na niebezpieczeństwo tego, że w tej sytuacji nie obowiązuje choćby tajemnica służbowa, to niepokojące. Może stawiać też w bardzo niekomfortowej sytuacji sąsiadów, ale także członków rodzin - dodała.

Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów
30
22.12.2020 14:36

GOSPODARKA
 / 
Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Co czeka nas w 2021 roku? Czy w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się zakończenia koronakryzysu i początków gospodarczej rekonwalescencji? Zapraszamy na debatę nt. przyszłości polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach. W debacie udział wzięli: dr Henryka Bochniarz, ekonomistka i przewodnicząca rady głównej Konfederacji Lewiatan; dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Marek Zuber, ekonomista.

Rachunek od państwa. Zobacz, ile płacisz na emerytury, służbę zdrowia, edukację
338
29.05.2020 9:30

FOR
 / 
Rachunek od państwa. Zobacz, ile płacisz na emerytury, służbę zdrowia, edukację

25 tys. zł sięgnęły w 2019 roku wydatki publiczne w przeliczeniu na przeciętnego obywatela - wyliczyło Forum Obywatelskiego Rozwoju. Najwięcej kosztują nas emerytury, aż 7379 zł na osobę. Druga w kolejności jest edukacja - 2824 zł, a trzecia służba zdrowia - 2729 zł.

Bon turystyczny w ogniu krytyki. FOR: to kupowanie głosów przed wyborami
21
13.05.2020 12:44

KORONAWIRUS KRYZYS
 / 
Bon turystyczny w ogniu krytyki. FOR: to kupowanie głosów przed wyborami

Rządowy program nie jest odpowiedzią na obecne problemy branży turystycznej, bony są przede wszystkim nowym pomysłem na kupowanie głosów przed wyborami - uważa Forum Obywatelskiego Rozwoju.

bEpGvQJp
Koronawirus. Wakacje podatkowo-składkowe. Oto, co rząd może zrobić dla firm
39
16.03.2020 12:24

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus. Wakacje podatkowo-składkowe. Oto, co rząd może zrobić dla firm

- Rząd mógłby pomóc firmom m.in. poprzez odroczenie podatków i składek ZUS. Pracodawca ponosiłby wtedy niższe koszty miejsc pracy. Potem można pomyśleć o kredytach za przestoje. Można też pomyśleć o tym, by chorobowe było wypłacane z ZUS-u - od pierwszego dnia. Ale nie można robić tego tak, aby państwo płaciło za wszystko. Rozwiązania należy wprowadzać stopniowo - tłumaczył w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Koronawirus. Firmy będą zwalniać? "Martwiłbym się o transport"
32
16.03.2020 12:05

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus. Firmy będą zwalniać? "Martwiłbym się o transport"

- Mniej martwiłbym się o to, że koronawirus zaszkodzi turystyce, hotelarstwu czy gastronomii, a bardziej o kondycję transportu. Ten sektor jest u nas bardzo dobrze rozwinięty. Nasze firmy jeżdżą po całej Europie. Do tego, specyfiką naszego rynku pracy jest samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Tu może być sporo problemów - tłumaczył w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Koronawirus. Co z 500+ i 14-tą emeryturą? "Nie na wszystkie obietnice będą pieniądze"
485
16.03.2020 10:44

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus. Co z 500+ i 14-tą emeryturą? "Nie na wszystkie obietnice będą pieniądze"

- Już przed wybuchem epidemii były problemy z budżetem. Teraz rząd będzie tłumaczył mniejsze wpływy koronawirusem. Na pewno nie na wszystko będzie nas stać. Za kilka miesięcy rząd zacznie szukać oszczędności. Sam zacząłbym od ograniczenia wypłat 14 emerytury - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Koronawirus uderzy w gospodarkę. "Musimy pogodzić się ze spowolnieniem"
13
16.03.2020 10:00

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus uderzy w gospodarkę. "Musimy pogodzić się ze spowolnieniem"

- Mówimy ludziom, by ograniczyli swoją aktywność. Aby nie wyjeżdżali, nie chodzili do restauracji, a potem oczekujemy, że ten spadek aktywności nie wpłynie na gospodarkę. W każdym wypadku musimy pogodzić się z tym, że gospodarka zwolni - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

bEpGvQJq
"Money. To się liczy". Gościem prof. Leszek Balcerowicz
27
10.02.2020 8:42

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Gościem prof. Leszek Balcerowicz

Dziś w "Money. To się liczy" gościem będzie prof. Leszek Balcerowicz, były minister finansów i twórca Forum Obywatelskiego Rozwoju. Rozmawiamy o stanie gospodarki i ostatnich decyzjach rządu dotyczących m.in. zakupu linii lotniczych Condor. W drugiej części o sytuacji w handlu mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Powiemy też o cenach mieszkań, które biją kolejne rekordy. Zapraszamy od 9.15.

Polski cud gospodarczy. Tak w wolnej Polsce gonimy Zachód
61
31.05.2019 8:43

FOR
 / 
Polski cud gospodarczy. Tak w wolnej Polsce gonimy Zachód

Poziom życia Polaków w stosunku do USA, globalnego lidera gospodarczego, przekracza dzisiaj 50 proc. - czytamy w opracowaniu Forum Obywatelskiego Rozwoju. W przededniu I wojny światowej w 1913 r. i w końcówce PRL było to raptem ok. 20 proc. Autorzy wytykają jednak także problemy, które hamują rozwój kraju.

500+. Na rozszerzeniu programu skorzysta 10 proc. najbogatszych
128
10.05.2019 9:51

FOR
 / 
500+. Na rozszerzeniu programu skorzysta 10 proc. najbogatszych

- Program 500+ jest nieefektywny i obciąża finanse publiczne. Po rozszerzeniu na każde dziecko najbardziej skorzysta z niego 10 proc. najbogatszych. Ponadto program nie wspiera wcale dzietności, a jednocześnie rząd oszczędza na innych wydatkach, np. strajk nauczycieli jest skutkiem oszczędzania na edukacji - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

"Money. To się liczy". 5 mld dla najbogatszych z 500 plus
18
10.05.2019 8:13

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". 5 mld dla najbogatszych z 500 plus

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o koszty i efektywność programu Rodzina 500+. Gościem będzie dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. W drugiej części o upadłości konsumenckiej, z której korzysta coraz więcej Polaków, rozmawiamy z prezesem Krajowego Rejestru Długów, Adamem Łąckim. Zapraszamy od 9.15.

Fundusz Inwestycji Kapitałowych. Rząd mówi o repolonizacji, FOR o nacjonalizacji
6
14.04.2019 16:18

FIRMY
 / 
Fundusz Inwestycji Kapitałowych. Rząd mówi o repolonizacji, FOR o nacjonalizacji

Powstaje Fundusz Inwestycji Kapitałowych. - Będzie na niego wpływać ok. 1,8 mld zł rocznie. To kolejny instrument w arsenale nacjonalizacyjnym PiS - komentował w programie "Money. To się liczy" Zieliński, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Jeśli firma bankrutuje, to znaczy, że źle działa i powinno się jej pozwolić zbankrutować - tłumaczy. - Nie znaczy to, że marka zostanie zlikwidowana. Ktoś może ją kupić.