Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 31 stycznia na dotychczasowych zasadach

183
Podziel się

Korzystną dla rodziców, ale zaskakującą informację przekazała minister Maląg. Zaskoczenie jest tym większe, że według ostatnich informacji MEN uczniowie klas 1-3 jednak wrócą do szkół. Ponadto okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już ostatnio kilkukrotnie przedłużany.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 31 stycznia na dotychczasowych zasadach
Marlena Maląg (KPRM, Adam Guz)
bDIOdwlh

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać tylko do końca ferii, czyli do 17 stycznia. Wydawało się wtedy oczywistym, że przedłużenie nie będzie potrzebne. Eksperci i komentatorzy mówili również, że za decyzją posłania najmłodszych uczniów do szkół 18 stycznia stoi argument ekonomiczny.

Uczniowie klas młodszych mieli wrócić do szkół i to one miały zapewnić im opiekę i pieniądze na świadczenie opiekuńcze miały nie być potrzebne. Teraz jednak wszystko się zmieniło, liczba nowych zakażeń jest ciągle wysoka i niektórzy rodzice obawiają się posyłania uczniów 1-3 klas do szkól.

Zobacz także: mBank webinar odc. 6: Nie wszystko złoto co się świeci, czyli pułapki wyświechtanych cytatów
bDIOdwlj

Rząd musiał znaleźć jakieś rozwiązanie, a jest niem dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 31 stycznia. Jest to wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci, którzy ze względu na koronawirusa nie chodzą do szkół i przedszkoli. Dotyczy opiekunów dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Przysługuje zatem ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już ostatnio kilkukrotnie przedłużany. W piątek zatem minister rodziny poinformowała o kolejnym terminie. Sytuacja jest więc bardzo dynamiczna.

bDIOdwlp

Zgodnie z przepisami, pomoc należy się tylko w sytuacji, kiedy opiekunowie stają przed niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. jednak dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy - zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych - wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIOdwlK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(183)
Miła
2 miesiące temu
Ja pitolę. Rozdawnictwa ciąg dalszy. Tylko czemu płacili zasiłek za przerw Świąteczna i ferie??????
Yhm...
2 miesiące temu
Rozumiem, że jutro decyzja, że szkoły jednak nadal zamknięte? Tak do 31 stycznia mniej więcej?
Marchewka
2 miesiące temu
Ani Święty Boże wam nie pomoże,
bDIOdwlL
ha ha
2 miesiące temu
a gdzie na dzieci 9 letnie z III klasy ?
Rena
2 miesiące temu
przecież dzieci klas II-III są starsze, tylko pierwszaki się "łapią" a i tak tylko część
...
Następna strona