Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Dofinansowanie do pomp ciepła. Minister mówi o możliwym rozszerzeniu dopłat

52
Podziel się:

Nie wykluczamy dofinansowywania pomp ciepła dla użytkowników gazu sieciowego - powiedziała w RMF FM minister klimatu Anna Moskwa. Zaznaczyła jednocześnie, że przyspiesza program "Czyste Powietrze", który ma pozwolić wyeliminować węgiel jako źródło ogrzewania.

Dofinansowanie do pomp ciepła. Minister mówi o możliwym rozszerzeniu dopłat
Pompa ciepła to jedno z rozwiązań pomagających oszczędzać na rachunkach (Adobe Stock, SkyLine)

Anna Moskwa była w poniedziałek pytana m.in. o programy wsparcia wymiany źródeł ciepła na mniej emisyjne.

Myśleliśmy bardzo wstępnie o dofinansowywaniu pomp ciepła tam, gdzie jest gaz sieciowy. Tego programu absolutnie nie odwołujemy, nie zawieszamy prac nad nim - mówiła w RMF FM minister klimatu i środowiska.

Jak dodała, rząd chce się skoncentrować przede wszystkim na "Czystym Powietrzu", zwiększając nakłady na ten program. - Nie wykluczamy też dofinansowywania pomp ciepła dla użytkowników gazu - zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekologia musi być ekonomiczna. "Ludzie już widzą, że na panelach fotowoltaicznych można zaoszczędzić"

"Wyeliminować węgiel". Rząd przyspiesza program Czyste Powietrze

- Przyspieszamy program "Czyste Powietrze", wierząc, że stopniowo i konsekwentnie wdrażany pozwoli w gospodarstwach domowych wyeliminować węgiel - wyjaśniła Moskwa.

Z danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z grudnia 2022 r. wynika, że w całym kraju wpłynęło ponad 530 tys. wniosków opiewających na prawie 10 mld zł wsparcia w ramach programu "Czyste Powietrze".

Czyste Powietrze. Zmiany od 3 stycznia 2023 r.

Przypomnijmy, że od wtorku w życie wchodzą zmiany w programie "Czyste Powietrze", które zakładają m.in. wyższe niż dotąd progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych.

Jak wynika z informacji NFOŚiGW, przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1564 zł do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 zł do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną z 900 zł do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Najwyższe poziomy dofinansowania, uwzględniające tzw. głęboką, kompleksową termomodernizację wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną, w poszczególnych częściach programu sięgają poziomu: 66 tys. zł, 99 tys. zł i 135 tys. zł bezzwrotnej dotacji (wielkość dotacji uzależniona jest od dochodu wnioskodawcy).

Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej na cele ogrzewania budynku: do wartości nie większej niż 80 kWh za metr kwadratowy rocznie, lub o co najmniej 40 proc.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych na bardziej ekologiczne w celu ograniczenia zjawiska niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do zakupu nowego pieca wsparcie można otrzymać na termomodernizację domów jednorodzinnych. Budżet programu to ponad 100 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
tw bolek
rok temu
A tusk donald pali kasą ..... 7 mil zarobił już ma czym
pannaM
rok temu
a co z ludzmi którzy od razu mon tują pompy ciepła? dofinansowania nie ma!!!!
dasdas
rok temu
Znajomy na moim osiedlu mieszka w naprawdę małym starym domku w którym miał piec kaflowy, i ogrzewał się węglem. Mnóstwo dziur którymi wiatr hula i stare nieszczelne okna. Ktoś z gminy się z nim skontaktował, i naciągnął go na dotacje 80%, jeśli wywali swój piec kaflowy, zrezygnuje z węgla i zamontuje ekologiczne ogrzewanie. Chłopak łyknął przynętę i się cieszy, że za cudzą kasę kupił najlepsze na rynku grzejniki elektryczne. Zwykłe grzejniki elektryczne podłączane do kontaktu. Zapytałem go, że to chyba zrobił taki dość słaby biznes, bo koszty ogrzewania mu mocno wzrosły. To mi powiedział, że dopiero po czasie do tego doszedł, jak mu przyszła prognoza za prąd do zapłaty na najbliższe 6 miesięcy na prawie10 tysięcy. Ponad 3 tysiące złotych co 2 miesiące. Powiedział tylko, jak to zobaczyłem to mało co mi serce nie wysiadło. Aż przysiadłem. Pytam go: I będziesz to płacił? To mi powiedział: A co mam zrobić, jak nie zapłacę to mi odetną. I taki to zrobił świetny interes za namową urzędników. Wiadomo że górny limit przekroczy i będzie płacił stawkę rynkową. Więc pewnie pójdzie z torbami. Rozumiem że gdyby jeszcze założył jakąś pompę ciepła lub klimatyzator którym można się grzać. Ale zwykłe grzejniki elektryczne? Za mądry to on nie jest.
ASTOM
rok temu
U mnie jest stary 30 letni junkers i kumaty fachman namawia do remontów dopóki są części. Sąsiedzi którym zachciewało się unowocześniać wymienili już po 2 piece w tym czasie bo obecny sprzęt to jednorazówki z kitajską elektroniką czyli złom po kilku latach
Polak
rok temu
a prąd skąd jak nie z węgla co pewnie z sasina elektrowni jądrowej głupota w Polsce jest straszna
...
Następna strona