Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Dla kogo i ile wynosi?

85
Podziel się:

W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z dofinansowania do pensji swoich pracowników. Aby skorzystać z pomocy, trzeba spełnić odpowiednie warunki i wypełnić wniosek.

Aby ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników należy wykazać spadek obrotów gospodarczych w prowadzonym przedsiębiorstwie, wynikający z pandemii koronawirusa.
Aby ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników należy wykazać spadek obrotów gospodarczych w prowadzonym przedsiębiorstwie, wynikający z pandemii koronawirusa.
bEswOeuZ

W związku z pandemią koronawirusa pracodawca ma możliwość skorzystania z narzędzi pozwalających na dofinansowanie niektórych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z nich jest dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w postaci 3-miesięcznej zapomogi w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

Kto może skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń pracowników?

Aby ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników, należy wykazać spadek obrotów gospodarczych w prowadzonym przedsiębiorstwie, wynikający z pandemii koronawirusa. Spadek obrotów musi być nie mniejszy niż:

  • 15 proc. obliczony jako stosunek łącznych obrotów w dwóch kolejnych miesiącach w okresie po 1 stycznia 2020 r. do łącznych obrotów z tych samych dwóch miesięcy w roku poprzednim,
  • 25 proc. obliczony jako stosunek łącznych obrotów w dowolnie wskazanym miesiącu w okresie po 1 stycznia 2020 r. w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.
bEswOevb
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Dodatkowo działalność nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości i nie może zalegać w opłaceniu należności publicznoprawnych do końca III kwartału 2019 roku. Wielkość danego przedsiębiorstwa nie wpływa na przyznanie z dofinansowania. Po spełnieniu jednego z powyższych warunków z dofinansowania może skorzystać:

  • przedsiębiorca,
  • organizacja pozarządowa,
  • osoba prawna w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.
bEswOevh

Ile wynosi dofinansowanie?

Wysokość dofinansowania jest zależna od tego, czy doszło do przestoju ekonomicznego przedsiębiorstwa poprzez całkowite zamknięcie firmy, czy jedynie do obniżonego wymiaru czasu pracy.

  • Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w wyniku przestoju ekonomicznego – 50 proc. wynagrodzenia minimalnego, czyli 1300 zł plus składki ZUS pracodawcy – łącznie maksymalnie 1533,09 zł na pracownika,
  • Dofinansowanie wynagrodzeń w wyniku obniżonego wymiaru czasu pracy – 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia plus składki ZUS pracodawcy, czyli maksymalnie 2452 zł na pracownika.

Dofinansowane wypłacane jest w okresach miesięcznych.

bEswOevi

Wniosek, porozumienie o wprowadzeniu przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz wykaz pracowników należy złożyć do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w formie papierowej lub elektronicznej na stronie praca.gov.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEswOevC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Krystyna13
rok temu
31marca gdy Prezydent zatwierdzał tarczę - nie było mowy o spełnianiu dodatkowych warunków. To nasze kochane instytucje parę godzin później wymyśliły jak człowiek ma paść aby nie zasłużyć na dofinansowanie.
papa i syn
rok temu
A czy wiecie jakie trzeba załączyć dokumenty do tej dopłaty:umowa fgsp + wykaz pracowników (formularz) oraz najlepsze jest to " kopię porozumienia określającego warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy, o którym mowa w art. 15 g ust. 11 ustawy* (plik w formacie jpg, pdf);"-którego to wzoru nigdzie nie ma więc trzeba coś wymóżdżyć czyli jak sie już doczytalismy w bełkocie prawniczym należy wpierw wybrac przedstawiciela z pracowników który zawrze porozumienie z pracodawcą....a co jeżeli jest jeden pracodawca i jeden pracownik???pracownik ma zostac wtedy przedstawicielem samego siebie???? kurna co za bzdety...uj z tym składam najwyżej nie przyznają Tka sytuacja Ja pracodawca czyli jestem emerytem mam zakład fryzjerski i zatrudniam syna fryzjera i jak do tego odnieść wniosek o dopłatę do pensji pracownika??? zakład od miesiąca stoi i nie wolno nam działać pod groźbą kary 30 tyś pln
Pracownik
rok temu
Wszyscy Pracownicy którzy uważają ze propozycje wysuwane przez Konfederacji Lewiatan do tarczy antykrtzysuwej są bezczeszczeniem ich godności mają wybór czy chcą robić zakupy razem z rodzinami w sklepach Lewiatan! Czy chcą się zatrudniać i ich rodziny w sklepach Lewiatan. Ja pracownik odmawiam zakupów w tych sklepach i nie chce być pracownikiem tej firmy.
bEswOevD
Prośba
rok temu
Prośba o zwiększenie socjalu
Madrala
rok temu
Kompletny absurd. Sam pracuje w korporacji ktora zmniejszyla wymiar czasu pracy o 1/5 etatu tylko po to aby skorzystac z pomocy i doplat Panstwa. I 3 tys pracownikow ma 80% mniej chociaz kondycja firmy nie jest zla i produkcja rusza... Wedlug Panstwa zeby cos dac to trzeba ludziom zabrac... kretynizmPL
...
Następna strona