Dolny Śląsk – region przedsiębiorczości, innowacji i równowagi
Jak wygląda Dolny Śląsk od środka? W najnowszym odcinku programu "Biznes od środka" Marcin Walków rozmawia z marszałkiem województwa dolnośląskiego Pawłem Gancarzem o tym, jak region łączy dynamiczny rozwój gospodarczy z troską o lokalne społeczności.
– Dolny Śląsk to jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce. Około 180 tys. przedsiębiorców z naszego województwa wytwarza 8 proc. krajowego PKB – podkreśla marszałek.
Siłą Dolnego Śląska są nie tylko giganci, tacy jak KGHM, LG czy Toyota, ale przede wszystkim małe i średnie firmy, które tworzą sieć kooperantów wokół dużych inwestycji. To właśnie one budują stabilność gospodarki regionu. Ogromne znaczenie odgrywają innowacje i współpraca biznesu z nauką.
– Dolny Śląsk to przestrzeń, gdzie powstają nowe technologie i start-upowe sukcesy – od inteligentnych systemów po teleskopy wysyłane w kosmos przez wrocławską firmę Scanway – zauważa marszałek.
Dzięki środkom europejskim, region inwestuje miliardy złotych we wsparcie przedsiębiorczości i programy internacjonalizacji, pomagające firmom z Dolnego Śląska zdobywać rynki na całym świecie.
Paweł Gancarz mówi o rozwoju przemysłu zbrojeniowego, cyfryzacji i turystyki, ale także o wyzwaniach – od obciążeń podatkowych po demografię, z jakimi mierzy się region.
– Największym zagrożeniem nie są dziś braki w technologii, ale starzejące się społeczeństwo. Musimy zaszczepiać gen przedsiębiorczości w młodym pokoleniu – nie ma wątpliwości.
Dolny Śląsk to region, który nie boi się zmian i patrzy w przyszłość z odwagą. Zobacz kolejny odcinek programu "Biznes od środka" i poznaj Dolny Śląsk, region ludzi z pomysłem.