Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Polski Ład. Dom do 70 m kw. bez pozwolenia. Ministerstwo chce zrobić bazę darmowych projektów

120
Podziel się:

- Chcemy stworzyć bazę darmowych projektów małych domów - mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. W rozmowie z money.pl odsłania nieco więcej szczegółów tego pomysłu. To rozwiązanie miałoby pomóc zbudować Polakom "tanio, ale bezpiecznie" zapowiedziane w Polskim Ładzie domy bez pozwolenia. I podkreślić różnice między regionami kraju.

Polski Ład. Dom do 70 m kw. bez pozwolenia. Ministerstwo chce zrobić bazę darmowych projektów
Dom do 70 metrów? Projekt będzie można mieć za darmo (Warbit, warbit.eu)

Dom do 70 m kw. bez pozwolenia - to jedna z obietnic z Polskiego Ładu. Oznacza to, że nieduży dom będzie można zbudować zdecydowanie taniej - bez większych formalności czy zatrudniania kierownika budowy.

Jak jednak mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, resort ma jeszcze jeden pomysł, czyli bazę darmowych projektów takich domów. Pierwszy informował o tym Krzysztof Berenda z RMF. Nam Kornecka odsłania nieco więcej szczegółów. - To byłaby dodatkowa zachęta dla tych, którzy chcą mieć własny dom - wyjaśnia money.pl wiceminister.

Jak dodaje, taki model pozwoliłby chętnym nie tylko ograniczyć koszty budowy, ale też mieć pewność, że wybrany projekt jest kompletny oraz bezpieczny. Nad tym wszystkim miałyby bowiem czuwać państwowe instytucje, które zatwierdzałyby projekty domów.

Zobacz także: Leśne M3 dla miłośników przyrody. Cena? Jak za używany samochód

Jak dodaje wiceminister, darmowa baza jest na razie pomysłem, który jeszcze będzie dopracowywany. W każdym razie zapis o bazie nie pojawi się w projekcie dotyczącym zniesienia pozwolenia na budowę dla domów o wielkości do 70 m kw.

- Na razie dyskutujemy i nie zamykamy się na pomysły. Chcielibyśmy, aby projekty oddawały np. charakter poszczególnych regionów - wyjaśnia wiceminister. I tak na przykład mogłoby lokalnie być dostępne domki podhalańskie. W niektórych regionach z kolei lokalne przepisy wymagają, żeby każdy domek miał ganek - i to też ma zostać uwzględniane przy projektowaniu bazy.

Darmowo, ale różnorodnie

- Niech ta baza uwzględnia polską różnorodność - mówi money.pl wiceszefowa resortu rozwoju.

Czyje projekty się tam znajdą? Kornecka tłumaczy, że "projektanci mogliby sami się zgłaszać" i przekazywać swoje pomysły. Jak dodaje, nad szczegółami jednak ciągle trwają rozmowy.

Jakie oszczędności może zapewnić Polakom darmowa baza? Kornecka szacuje, że same prace budowlane to 70-80 procent kosztów budowy nieruchomości. Reszta to podłączenie mediów czy właśnie zakup projektu.

Niektóre gotowe projekty takich nieruchomości można obecnie dostać za ok. 1 tys. zł, choć zdarza się, że kosztują kilka razy tyle. Oczywiście cena rośnie, gdy na zlecenie klienta architekt opracowuje indywidualny projekt.

Obecnie bez pozwolenia, na samo zgłoszenie, można zbudować domek do 35 m kw. W ostatnim czasie takich nieruchomości buduje się w Polsce bardzo dużo. Niektórzy szacują, że rocznie powstaje nawet 20 tys. małych domków modułowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
Majsterrr
2 lata temu
Chyba nie zrozumiałeś tego , co czytasz???
budowlaniec
2 lata temu
Lipa, jak zwykle. Urzędnicy nie pozwolą tu na żadne poluzowanie, czy uproszczenie procedur. Zaglądnąłem na stronę Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/konsultacje-rozwiazan-polskiego-ladu-w-ministerstwie-rozwoju-pracy-i-technologii A tu stoi, jak byk, że te domy (do 70m2) będą musiały mieć projekty budowlane i być zaprojektowane przez uprawnione do tego osoby. Więc nic się nie zmieni. Teraz też można wybudować "dom na zgłoszenie", jeśli gmina ma uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Problem jest w tym, że gminy w zdecydowanej większości nie mają takich planów i wszystko trzeba załatwiać na WZ-tki. Załatwianie WZ-tek trwa miesiącami, bo urzędnicy wymagają wielu dokumentów. A mając dopiero WZ-kę można się starać o pozwolenie na budowę. Poluzowanie jest, ale tylko dla małych domeczków rekreacyjnych do 35m2 powierzchni zabudowy. Nie potrzeba projektu, nie trzeba WZ-tek, wystarczy szkic, mapa z naniesionym usytuowaniem na działce i po 30 dniach można budować. Natomiast w sprawie domu 70m2 nic się nie zmieni w prawie - koszmar urzędniczy będzie trwał nadal.
Calineczkamal...
2 lata temu
A kiedy wejdzie prawo ze garaż można postawic wiekszy bez zgłoszenia powyżej 35 metròw ,podatki sie płaci
Giga
2 lata temu
Patrząc jak galopują ceny materiałów budowlanych i ceny nieruchomości to marnie to widzę
Gabi
2 lata temu
Mam pytanie czy dotyczy to wyłącznie działek budowlanych ?
...
Następna strona