Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Polski Ład. Domek do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia. Branża spodziewa się wielkiego boomu

327
Podziel się

Jeśli założenia z Polskiego Ładu wejdą w życie, to budowa niewielkiego domu będzie nieporównywalnie łatwiejsza. Już teraz domy modułowe podbijają rynek, a jak będzie po wprowadzeniu nowego prawa? - Nadzieję są rozbudzone - mówią nam producenci.

Polski Ład. Domek do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia. Branża spodziewa się wielkiego boomu
Ze względu na Polski Ład ceny domów modułowych zapewne niebawem wzrosną (WP, Mateusz Madejski)
bEiOekhx

Polacy bardzo polubili nieduże domki modułowe. Producenci szacują, że rocznie może ich powstawać nawet 20 tysięcy.

Obecnie prawo pozwala podstawić taki domek o powierzchni do 35 mkw. bez pozwolenia na budowę - wystarczy tylko zgłoszenie w odpowiednim urzędzie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że granica będzie podniesiona do 70 mkw. - Licząc z częścią poddasza, może być to nawet 90 mkw. - dodawał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

bEiOekhz
Zobacz także: PiS chce ostatecznie rozprawić się ze śmieciówkami. Emilewicz: normalizacja rynku pracy

Bartosz Turek z HRE Investments mówi money.pl, że takie rozwiązanie mocno ograniczy czas i koszt budowy. - Choć oczywiście to nie będzie tak, że każdy Polak będzie teraz mieszkał w domku - dodaje.

Firmy producenckie przyznają, że "nadzieje są rozbudzone". - Nie znamy jednak szczegółów, są tylko zapowiedzi - zaznaczają przedstawiciele firmy MobileEcoHomes.

bEiOekhF

W przedsiębiorstwie słyszymy, że taka zmiana prawa bardzo pomoże prężnie rozwijającej się branży. W Polsce są dziesiątki firm, które zajmują się budową niedużych domków modułowych. - Jeśli chodzi o Europę, to jesteśmy na pewno jednym z większych rynków, na których produkowane są takie domki - opowiadają przedstawiciele MobileEcoHomes.

Branża sporo domków sprzedaje w Polsce, sporo też eksportuje. Zaproponowana zmiana może jeszcze zwiększyć popyt, a także zyski firm. W końcu domki 70-metrowe są droższe niż te, które obecnie można postawić bez zezwolenia.

W jednej z firm słyszymy jednak, że popyt na domki jest tak duży, że i tak trzeba czekać często po kilka miesięcy na realizację zlecenia. - Spodziewamy się teraz jeszcze większego boomu, a to jeszcze bardziej opóźni dostawy - mówią pracownicy tej firmy.

Ile kosztują 70-metrowe domy? Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć ogłoszenia z cenami w okolicach 85 tys. zł 90 tys. zł - na to się składa i robocizna, i materiały. Do tego oczywiście należy doliczyć koszt zakupu działki. Jeśli po zmianie przepisów będzie faktycznie boom na 70-metrowe domki, ceny mogą pójść w górę.

bEiOekhG

Polski Ład zawiera zresztą więcej pomysłów, które mają ułatwić nabycie nieruchomości. Są to: gwarancje dotyczące wkładu własnego dla starających się o kredyt hipoteczny, umorzenie części kredytu dla osób, którym urodzi się co najmniej dwójka dzieci oraz bony mieszkaniowe, które mogą sięgnąć nawet 145 tys. zł dopłaty do zakupu w przypadku rodzin z szóstką dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiOekia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(327)
Robaczek
1 tyg. temu
Warto to przeczytać . Pierwsza wizyta w Bygglovskontoret - Budujemy dom w Szwecji
71 metrowy do...
4 tyg. temu
70 metrowy domek to może pan Morawiecki sobie postawi? Zamiast skrócić czas oczekiwania na zezwolenie na budowę, robią jakieś idiotyczne ograniczenia co do metrów.
hubal
4 tyg. temu
ok to proszę teraz osoby znające się na rzeczy o podanie róznicy w cenie domu 65 m2 z pozwoleniem na budowe i bez pozwolenia na budowę i dlaczego taka róznica w cenie ???
bEiOekib
aaa
4 tyg. temu
Czy taki domek wytrzyma przejście huraganu?
Gabriel
miesiąc temu
W budownictwie mieszkaniowym nie można robić bałaganu ? Czyli co ? Można się budować w dolinach rzek ? Następnie czekać na powódź ?
...
Następna strona