Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Dom nie tylko bez kredytu, ale i bez budowlańców. Coraz więcej Polaków się decyduje

403
Podziel się:

Budowę niedużego domu można zlecić już za ok. 90 tys. zł. Niektórzy jednak chcą oszczędzić jeszcze bardziej i biorą narzędzia w swoje ręce. - Zaczęliśmy pod koniec marca, w lipcu dom był gotowy - opowiada pani Agnieszka.

Dom nie tylko bez kredytu, ale i bez budowlańców. Coraz więcej Polaków się decyduje
Fotograf Bartosz Ciesielski postanowił podjąć się wyzwania (Bartosz Ciesielski, www.bartoszciesielski.pl)

Oto #HIT2020. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.

90 tys. zł lub 33 tys., jeśli zleceniodawca zakupi wszystkie materiały - to cena za wykonanie 63-metrowego domu w jednej z największych firm tego typu.

Popularność małych domów rośnie z miesiąca na miesiąc. Z tym, że nie każdy chce taką budowę zlecać. Pani Agnieszka ze Śląska zdecydowała się wraz z mężem zbudować dom na własną rękę.

- Rozpoczęliśmy pod koniec marca, 15 lipca mieliśmy stan surowy otwarty - mówi w rozmowie z money.pl. Mogłoby być i szybciej, ale rodzina czekała ok. dwóch miesięcy na okna. Jak opowiada pani Agnieszka, większych kłopotów nie było. Tylko przy wykonaniu dachu trzeba było skorzystać z pomocy specjalistów.

Zobacz także: Obejrzyj także: Dom modułowy gotowy w 3 dni. Sprawdzamy, ile kosztuje budowa

Koszty? Ostatecznie wyszło około 70 tys. zł. Jak przekonuje, da się taniej, choć oczywiście oszczędności... mają swoją cenę. Na przykład można zdecydować się na blachodachówkę zamiast tradycyjnego dachu. Dom jest na etapie wykończeń. Pani Agnieszka liczy, że wprowadzi się już niebawem.

Od kilku miesięcy buduje swój dom Bartosz Ciesielski. Zapewnia, że samodzielne wykonanie domu według projektu jest jak najbardziej możliwe. Przed nim jednak jeszcze sporo pracy. Do tej pory udało mu się wykonać samodzielnie drewnianą kratownicę.

Zbudować dom, ale jak?

Nasi rozmówcy, którzy samodzielnie budują domy, przestrzegają przed rozpoczęciem w ciemno. Zachęcają, by kupić projekt "z instrukcją obsługi" od którejś z wyspecjalizowanych firm. Na przykład w Zbuduj Sam Dom cena projektu 63-metrowego domu kosztuje około 1 tys. zł. Firma przekonuje, że dzięki odpowiednim materiałom pokazuje, jak "krok po kroku" zbudować własne lokum.

Podobne, choć nieco większe projekty, proponują takie firmy, jak na przykład Atrium Studio, MG Projekt, KB Projekt czy extradom.pl.

- Budując na podstawie jasnego projektu, faktycznie można zbudować szybko dom. Nie powiem, że to proste jak składanie skandynawskich mebli, ale przy odpowiednim zaangażowaniu przeciętny Kowalski sobie z tym poradzi - przekonuje nas pan Marek, jeden z amatorów samodzielnej budowy.

Ma jednak radę dla chętnych: najlepiej wziąć dłuższy urlop, przynajmniej miesięczny. - Ja próbowałem to pogodzić z codzienną pracą i niestety wiąże się to z opóźnieniami - dodaje.

Amatorzy samodzielnej budowy zbierają się w grupach na mediach społecznościowych. Do niektórych należy ponad 10 tysięcy członków. Ich użytkownicy pytają o porady - na przykład jakie okna wybrać czy gdzie znaleźć najlepszą działkę.

Sporo pytań dotyczy też polecanych architektów. Bo teoretycznie przy gotowym projekcie nie są oni potrzebni. Ale wielu klientów chce takie projekty nieco spersonalizować - na przykład dodając dodatkowe pomieszczenia lub elementy zabudowy.

Na grupach można też śledzić postępy prac amatorów. Jest sporo zdjęć z początków budowy, ale też już prac zakończonych lub prawie zakończonych.

Kto decyduje się na zakup projektów? W firmie Haharbud, która działa w branży, słyszymy, że trudno mówić o profilu klienta, bo na budowy decydują się ludzie w różnym wieku i o różnym statusie materialnym. Przedstawiciele firmy nie chcą zdradzać, ile projektów sprzedaje się miesięcznie. Dodają jednak, że jest coraz więcej klientów z zagranicy - przede wszystkim z Niemiec, Norwegii czy Szwecji.

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(403)
Nick86
2 lata temu
Uwaga oszuści ! Pieniążki na materiały pobierają , zaliczki a domów nie ma .... przekładają terminy ... Pieniądze inwestora idą na potrzeby własne państwa Głąbowskich! Kontakt utrudniony ! Telefony wyłączone , na e-maile odpowiadaja jak im się podoba ! Kłamią i kręcą ... bezczelni ... Zaczynam batalię ! Dom miał stać już w.lipcu do dziś ani domu ani zwrotu pieniędzy nie ma ... PRZESTRZEGAM !
Nick86
2 lata temu
Nie polecam ! Firma zarządzała pieniędzy na materiały po podpisaniu obsługi kompleksowej budowy i zakupu materiałów SSO , firma się zawinęła ! Nie ma kontaktu od 2 miesięcy ! Telefony wyłączone... Zero odpowiedzi na e-maile ... Tragedia ! pani Iwona kłamie retorycznie cały czas a pieniądze inwestora obracają na potrzeby własne ! Oboje ogłosili upadłość konsumencka ! Przestrzegam , uważajcie !!!
ewa
3 lata temu
syn z ojcem wybudowali dom 200 m sami tylko do niektórych rzeczy jak elektryka podłączenie gazu zatrudnili fachowcow z uprawnieniami i niech sie deweloperzy bujaja ze swoimi kosztami
widz
3 lata temu
Tylko kto się pod tym podpisze do odbioru i weźmie odpowiedzialność za amatorskie budowanie. Jak coś się wydarzy po wybudowaniu to odsiadka jak znalazł.
Egon Olsen
3 lata temu
Podziwiam takich ludzi. Najgorsze są jednak komentarze nierobów, którym nic się nie chce albo cwaniaków zarabiających 12 tysięcy miesięcznie i chwalących się, jaki to piękny dom wybudowali, a jak żona poprosi o to by wywiercić w ścianie małą dziurkę, bo trzeba powiesić Jezuska - dzwonią do pana Miecia , Zdzicha lub Stefana. Sam wybudowałem mały domek ( 72 m. kw. ) i zmieściłem się w kwocie 240 000 zł.
...
Następna strona