Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Donald Tusk mówił o "wyprowadzeniu Glapińskiego". Sąd rozpatrzy zażalenie prezesa NBP

9
Podziel się:

Rzecznik sądu potwierdził, że do Sądu Okręgowego trafiło zażalenie wraz z trzema tomami akt sprawy. - Zażalenie będzie rozpatrzone w ciągu trzech miesięcy na posiedzeniu niejawnym. Na razie nie ma jeszcze wyznaczonego terminu – przekazał Guza.

Donald Tusk mówił o "wyprowadzeniu Glapińskiego". Sąd rozpatrzy zażalenie prezesa NBP
Premier Polski Donald Tusk (GETTY, NurPhoto)

Umorzone przez prokuraturę w Radomiu śledztwo dotyczyło wypowiedzi Donalda Tuska na "Konwencji Przyszłości" Platformy Obywatelskiej, która na początku lipca 2022 r. odbyła się w Radomiu. Doniesienie w tej sprawie złożył Narodowy Bank Polski. Przewodniczący PO, mówiąc m.in. o powszechnej drożyźnie, skrytykował szefa NBP.

Tusk powiedział wówczas m.in., że Glapiński jest "niekompetentny, nieprzyzwoity w tym, co robi; jest też nielegalny". Szef PO zapowiadał wówczas "wyprowadzenie" Glapińskiego z NBP po wygranych przez ówczesną opozycję wyborach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Awantura o pomysł nowego zakazu. "To jest zamordyzm"

Prokuratura umorzyło śledztwo, prezes NBP złożył zażalenie

Po trwającym półtora roku śledztwie, prokuratorzy z Radomia doszli do wniosku, że wypowiadając te słowa, Tusk nie popełnił przestępstwa. Słowa lidera PO zostały uznane za "krytyczne sformułowania, które - co prawda - są ostre, ale nie mają na celu poniżenia". Według prokuratury "nie można utożsamiać ogólnego wyrażenia krytycznych poglądów wobec działalności Rady Polityki Pieniężnej, czy też działań prezesa z wyrażaniem jakiejkolwiek groźby, która mogłaby wpłynąć na działania tego organu".

Kwestionowane fragmenty wystąpienia Donalda Tuska, nawet subiektywnie nieprzyjemne czy krzywdzące z perspektywy Adama Glapińskiego, nie miały na celu jego poniżenia, a cała wypowiedź jest to krytyka polityczna – napisano w uzasadnieniu decyzji o umorzeniu postępowania.

Śledczy uznali również, że wypowiedź Tuska dotycząca "wyprowadzenia" Glapińskiego z NBP, nie spełniała kryteriów przestępstwa określonego w art. 128 Kodeksu karnego, który mówi o usunięciu przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej.

Poza jednorazową wypowiedzią nie było podjętych żadnych działań, które by bezpośrednio zmierzały do usunięcia przemocą — co jest istotne — konstytucyjnego organu państwa, ani też nie podjęto w tym kierunku żadnych czynności — zauważyli śledczy.

W ostatnich dniach już nie NBP, ale Adam Glapiński jako osoba pokrzywdzona skorzystał ze swojego uprawnienia i złożył zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Bbbbbbk
2 miesiące temu
Tusk ma tu hejterow ,to znaczy wszędzie, ,jak piszesz na nich to oni likwidują. Hejterzy też tu opluwaja piS.
rowerzysta
2 miesiące temu
Czyli niespełnione grożby karalne bez ich realizacji nie są przestępstwem . Kowalski spróbuj powiedzieć że tuska należy rozjechać .
gffggfgf
2 miesiące temu
glapiński powinien być w więzieniu + konfiskata majątku . 20 mld straty a on nagrody sobie wypłaca , o wcześniejszych decyzjach w sprawie stóp% nie wspomnę
Błażej
2 miesiące temu
Z doświadczenia wiem, że nieruchomości to idealny kierunek inwestowania - do tego współpraca z zarządzającym nieruchomościami Polzen, polecam!
Nauczycielka
2 miesiące temu
Jak ten typ może tak straszyć w demokratycznym kraju?