Notowania

Donald Tusk przed komisją ds. VAT. Premier punktuje błędy Horały: "Liechtenstein nie jest członkiem UE"

Początek zeznań Donalda Tuska przed komisję śledczą ds. VAT to krótkie spięcie premiera z szefem komisji Marcinem Horałą. I wpadka tego drugiego, który nie wiedział, jakie państwa należą do Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Donald Tusk przed komisją ds. VAT

O godz. 11:00 rozpoczęło się przesłuchanie byłego premiera, a obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda TuskaTuska. Odpowiada on na pytania posłów z sejmowej komisji śledczej ds. VAT, która swoim śledztwem obejmuje nieprawidłowości w działaniu organów państwowych w walce z wyłudzeniami podatku VAT w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Przewodniczący komisji Marcin Horała z PiS powołał się na korekty luki vatowskiej zamieszczone w raportach Komisji Europejskiej. - Tutaj wszystko mamy - stwierdził.

Były premier Donald Tusk zaskoczył jednak przewodniczącego. - Jestem już stary i to nie jest moja pierwsza komisja. Bywałem w trudniejszych sytuacjach w życiu i mnie nie tak łatwo zbyć tego typu komunałami. Czy może pan precyzyjnie powiedzieć, na jaki raport się powołuje i jaka jest data ogłoszenia tego raportu? Jak wyglądała ocena skali zjawiska w roku 2011, 2012, 2013 i 2014. Będziemy wtedy bliżsi prawdy - odparł Tusk.

Horała stwierdził, że te informacje doprecyzuje i zamieści je na stronach sejmowych komisji.

Zobacz: Komisja ds. VAT. Tusk punktuje Horałę ws. państw unijnych

To nie ostatnia z uwag jaką Donald Tusk miał do przewodniczącego komisji. Marcin Horała podczas wyliczania krajów z raportu KE wspomniał m.in. o Andorze i Liechtensteinie, błąd posła PiS szybko "wypunktował" przewodniczący Rady Europejskiej.

- W ogólnodostępnych raportach Komisji Europejskiej, które szacują lukę VAT, stosowany według tej samej metodologii we wszystkich raportach krajów unijnych "rok po roku" daje pewien obraz sytuacji. W roku 2007 jedynym krajem w Europie, który miał mniejszą od Polski "lukę VAT" była Holandia. Polska była na drugim miejscu w Europie, oczywiście z dużych gospodarek, pomińmy m.in. Maltę, Liechtenstein i Andorę, nie reprezentatywne, gdzie jedno zdarzenie gospodarcze może zmienić obraz - mówił Horała.

- Liechtenstein nie jest członkiem Unii Europejskiej, Andora także - skomentował bez wahania Donald Tusk.

Wytknął tym samym ewidentne błędy Horały. Nielicząc bowiem Malty żaden z tych krajów nie jest członkiem EU.

Przewodniczący komisji Marcin Horała zapowiada kolejne przesłuchanie Donalda Tuska w innym terminie, jeśli dziś nie uda się zadać wszystkich pytań. Dzisiejsze ma być krótsze, niż zakładano. Przewodniczący Rady Europejskiej ma czas jedynie do godz. 15:30.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

Jettacy są właśnie politycy PIS, brak podstawowej wiedzy i pouczanie innych, - żenada!

17-06-2019

wujekhahahahha horała wracaj do szkoły

17-06-2019

PIS-1szy-garniturCiekawe, że pisiaczki, począwszy od 1-go, poprzez Maciarewicza, Terleckiego i Czarneckiego a na Horale kończąc, myslą, że jak nałożą garnitur to od … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (455)