Notowania

vat
17.06.2019 10:21

Donald Tusk przed komisją ds. VAT. "Jak zrobi szopkę, to się przeciągnie"

Dziś przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska przez sejmową komisją ds. VAT. "Mam nadzieję, że będzie normalnie odpowiadał na nasze pytania" - stwierdził wiceszef komisji Błażej Parda.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Komisja śledcza ds. VAT w poniedziałek przesłucha Donalda Tuska

Były premier, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stanie dziś przed sejmową komisją do spraw VAT. Posłowie zapowiadają, że mają "mnóstwo pytań". Przesłuchanie zaplanowano na godz. 11:00.

- Jego pełnomocnik na ostatnim posiedzeniu stwierdził, że jest chęć współpracy i pan Donald Tusk chce zeznawać przed komisją, więc patrząc z tego punktu widzenia zakładamy, że się stawi - powiedział cytowany przez PAP poseł PiS Kazimierz Smoliński, wiceprzewodniczący komisji ds. VAT. O tym, że Donald Tusk najpewniej stawi się na przesłuchaniu WP informowała już w ubiegłym tygodniu.

- Mamy informacje od pełnomocnika mec. Romana Giertycha, że Donald Tusk stawi się, ale zobaczymy. Póki się nie stawi, to na razie możemy też tylko teoretycznie uznawać, że będzie - dodał. Smoliński stwierdził też, że jeśli były premier ponownie nie przyjdzie i złoży usprawiedliwienie to komisja wyznaczy kolejny termin posiedzenia.

Obejrzyj: Walka z wyłudzeniami VAT. "Przestępcy się wystraszyli"

Pierwotnie Tusk miał zostać przesłuchany w środę 29 maja, ale nie pojawił się w Warszawie. Jego pełnomocnik mec. Roman Giertych w piątek wysłał list do sejmowej komisji z usprawiedliwieniem byłego premiera, nie mógł stawić się przed komisją ze względu na obowiązki związane z pełnieniem funkcji szefa Rady Europejskiej (Tusk był na delegacji w Azji). List do komisji dotarł nieco ponad godzinę przed rozpoczęciem przesłuchania.

Długość dzisiejszego przesłuchania ma zależeć od samego świadka. - Jak będzie chciał robić jakąś szopkę polityczną, wtedy może być to przedłużone, bo nie będzie odpowiadał na konkretne pytania, albo będzie się rozwijać w jakiś innych wątkach, ale mam nadzieję, że podejdzie tutaj jak mąż stanu i będzie odpowiadał na nasze pytania normalnie - stwierdził inny wiceprzewodniczący komisji Błażej Parda z Kukiz'15.

Z kolei członek komisji z ramienia PO Zbigniew Konwiński zapwenił, że przypomni o działaniach uszczelniających ściągalność podatku VAT, wprowadzanych przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Komisja śledcza ds. VAT bada prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. W swoich badaniach komisja obejmuje okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Jak szacuje Ministerstwo Finansów, luka w podatku VAT w badanym okresie mogła sięgać ponad 250 miliardów złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, komisja śledcza, komisja ds. vat, donald tusk, kazimierz smoliński, pis, po, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2019

aleznając życie to okaże się że ma amnezję, a wszelkie polecenia i decyzje podejmował jakiś bliżej nieznany KTOŚ i po zeznaniach

17-06-2019

wwwta komisja to jest szopka, jak komisja ds smolenska:)

17-06-2019

Łukasz z wlkpPan Tusk jak zawsze ukradł sprzedał co mogł wraz z kolegami! Wstyd!

Rozwiń komentarze (28)