Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Dopłaty dla rolników rekordowo wysokie. Za krowę ponad 20 zł więcej

76
Podziel się:

Choć to nie zasługa programu "Krowa plus", to dopłaty dla rolników są najwyższe od lat. Za bydło czy krowę rolnik dostanie ponad 20 zł więcej. Ale wzrosną niemal wszystkie dopłaty.

Dopłaty dla rolników rekordowo wysokie. Za krowę ponad 20 zł więcej
Rolnicy mogą mieć powody do zadowolenia (Flickr, Otwarte Klatki)
bEChwwOd

Resort rolnictwa właśnie podał wysokość tegorocznych dopłat bezpośrednich. Są rekordowo wysokie.

Wszystko za sprawą ustalonego przez Europejski Bank Centralny kursu euro. Do rozliczania dopłat przyjęto kurs 4,5462 zł, choć w zeszłym roku było to 4,37 zł, a w 2018 - 4,27 zł.

Jak się to przekłada na wysokość dopłat? Na przykład płatność do jednej krowy w tym roku wyniesie 412,11 zł. W 2019 wyniosła ona tymczasem nieco ponad 387 zł. Dopłata do bydła to w tym roku natomiast 326,76 zł, o 24 zł więcej niż przed rokiem.

bEChwwOf
Zobacz także: Jeszcze 1,4 mln rolników musi wziąć udział w spisie rolnym

Dopłata do jednej owcy wyniesie około 111 zł, o siedem złotych więcej niż w 2019.

bEChwwOl

Znacząco wzrośnie także na przykład jednolita płatność obszarowa (z 483,79 zł na hektar z 471,64 zł) czy dopłata dla młodych rolników (z 256,62 zł na hektar ze 165,10 zł).

Mniej wyniosą tylko niektóre dopłaty, na przykład do tytoniu. To jednak płatność krajowa, niezależna od Unii i kursu euro.

Ogółem na dopłaty pójdzie w tym roku 15,53 mld zł, a to o ponad 300 mln zł więcej niż przed rokiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEChwwOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Jan
12 miesięcy temu
Zachlapią oczy tymi dopłatami kròtkowzrocznych chłopkòw aż wygaszą rolnictwo do zera.Potem przyjdą po ich środki ruchome,trwałe aż wkoñcu ziemie i domy.
Gosia 78783
12 miesięcy temu
Wiecie co napisze tak bo ja rolnik nie mogę tego czytać,bo : ja oplacam KRUs i mam swoich 7 ha od kuzynki drugie tyle w dzierżawie i mnie stać tylko na opłacenie zobowiązań wobec firm, które sprzedają opryski , nawozy, mam zieminaki pracy po łokcie bo wszystko przebieram ręcznie (sortowanie) bo nie będę inwestować dużych pieniędzy w maszyny, ponieważ za rok może dwa będzie trzeba się znowu przestawić na inną produkcję i to nie jest kwestia ceny ziemniaka w tym roku bo sadziłam jak były po 40 gr i 2 zł Nie jest prawdą, żę rolnik ma tak dobrze owszem może ten naprawdę duży nastawiony na uprawę na dużych areałach. Gdyby nie jedna pensja i praca zawodowa ni było by nas stać na podstawowe rzeczy codziennego życia nie wycieczki nie nie . A sprzedać ojcowiznę zawsze można tylko RAZ więc porównując stwierdzam, że lepsza praca i sładki odprowadzane w ZUS
polak
12 miesięcy temu
a kiedy normalnym dadzą dopłaty??????co to kur...a jest?....prowadzi firmę i ma zarabiać a nie czekac na dopłaty.....czas sie wziąć do roboty...jak mało płacą to zebrać się i samemu produkować a nie leżeć..a jak sie nie chce to sprzedać wille i ziemie i do miasta muchy hodować...
bEChwwOH
ZEZ
12 miesięcy temu
Najlepszy zawód na świecie , lepszy od biskupa i posła, to rolnik , pracuje dwa razy w roku, wtedy, kiedy sieje i wtedy kiedy ma żniwa, a na dodatek ma wielkie dopłaty z UE za nieużytki.Gdybym na nowo miałbym wybierać zawód to na pewno byłby nim rolnik.
m-m
12 miesięcy temu
kiedy ZUS zamiast KRUS ciągle dopłaty a to susza a to że deszcz pada a merc na posesji
...
Następna strona