Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Dosadnie komentują nowy pomysł rządu. "Łatwo jest rozdawać cudze pieniądze”

47
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek nową propozycję rządu: galerie handlowe mają obniżyć handlowcom czynsze za najem, bez żadnej rekompensaty. - Bardzo łatwo jest rozdawać cudze pieniądze – powiedział na antenie RMF FM Krzysztof Poznański z Krajowej Rady Centrów Handlowych.

Dosadnie komentują nowy pomysł rządu. "Łatwo jest rozdawać cudze pieniądze”
Rząd wpadł na ma pomysł, jak ratować zamknięte sklepy. Koszty akcji mają ponieść centra handlowe. (Pixabay)

Rząd wpadł na ma pomysł, jak ratować zamknięte sklepy. Koszty akcji poniosą centra handlowe. W centrach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. na czas ich całkowitego zamknięcia mają obowiązywać 80-proc. obniżki czynszów. Dodatkowo przez 3 miesiące po ustaniu tego zakazu czynsze mają być zredukowane o 50 proc.

- Bardzo łatwo jest rozdawać cudze pieniądze, bardzo łatwo jest pomagać innym w taki sposób – powiedział na antenie RMF FM Krzysztof Poznański z Krajowej Rady Centrów Handlowych. 

Jak informuje RMF FM, z obniżki skorzystają tylko te firmy, które są objęte pełnym zakazem działalności. A więc w zasadzie tyko sklepy odzieżowe, elektroniczne i zabawkarskie. Nie skorzystają z tego siłownie i gastronomie, bo one - w bardzo ograniczonym zakresie - ale jednak mogą działać.

Zobacz także: Paweł Borys zarzuca galeriom, że wymuszają przedłużenie umowy za obniżkę czynszu. "To rząd wprowadził tę regulację"

W ubiegłym tygodniu Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) z niedowierzaniem przyjęła nowy pomysł rządu. Przypomnijmy, że sklepy, z niewielkimi wyjątkami, zamknięte są od 20 marca do co najmniej 9 kwietnia (w czterech województwach zamknięcie nastąpiło jeszcze wcześniej). Sprzedawcy rzeczywiście znajdują się w trudnym położeniu, ale przedstawiciele centrów handlowych zwracają uwagę, że rząd przerzuca koszty lockdownu na firmy, które w żaden sposób nie brały udziału w podejmowaniu tych decyzji

W oświadczeniu PRCH mogliśmy przeczytać, że „ogłoszone zmiany dotyczące ustawowego regulowania sposobu kształtowania umów najmu między dwoma niezależnymi podmiotami są zaskakującym rozwiązaniem niezgodnym z prawem. Pogłębiają nierówność stron i antagonizują uczestników rynku".

Rada zwraca uwagę, że wynajmujący powierzchnie handlowe zostali w ciągu ostatniego roku pozbawieni około połowy swoich rocznych przychodów – 5,5 mld zł, którymi sfinansowali pomoc najemcom, ponosząc koszty abolicji czynszowej i koszty dobrowolnych, czasowych upustów w czynszach.

Dodaje, że rząd po raz kolejny przerzuca koszty wprowadzanych lockdownów na właścicieli i zarządców centrów handlowych, jednocześnie nie proponując im żadnej pomocy. "Wynajmujący zostali wyłączeni z jakiejkolwiek pomocy państwa. Natomiast najemcy otrzymali tę pomoc na trzech poziomach – w postaci abolicji czynszowej, upustów sfinansowanych przez wynajmujących oraz od rządu w ramach tarcz pomocowych" – punktuje Rada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Patrycja
3 lata temu
Że co? Ich nikt o zdanie nie pytał, a przepraszam, oni są tu winni! Właściciele tych galerii siedzą gdzieś w Honolulu i unikają podatków, a Polacy cierpią absurdalne opłaty za wynajem pustych sklepów kiedy jest lockdown. Gdzie tu niby sprawiedliwość?
Olek
3 lata temu
Ja osobiście rzadko popieram interwencjonizm, ale czasami trzeba. Jak wielki kolos nie pomoże ludziom tylko im dowala opłaty, to trzeba śrubkę docisnąć.
Ula
3 lata temu
Rząd interweniuje, żeby pomóc Polakom. A interweniuje bo musi, bo niektórym się przewróciło w głowach i podnoszą czynsze kiedy jest pandemia i zamykają sklepy...
Yeti
3 lata temu
A może tak trochę empatii? Nie każdy ma na koncie setki milionów jako bogaty właściciel dziesiątek centrów handlowych, jakby wykazali empatię wobec drobnych polskich sprzedawców to rząd nie musiałby interweniować.
Tadeusz
3 lata temu
A propo cudzych pieniędzy, to ja nic nie mówię, ale jak ktoś jest właścicielem kilkunastu galerii ale siedziba firmy jest w raju podatkowym żeby nie płacić podatków, i żyłuje Polaków którym wynajmuje sklepy, to niech nie narzeka!
...
Następna strona