Przypomniała, że takie zobowiązanie złożyła Lewica Polakom w kampanii wyborczej, a postulat ten pojawił się także w 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej.
Taki był też cel i zadanie powołanego przez premiera Donalda Tuska Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego - podkreśliła we wpisie na X. Zespół ten powołano w styczniu 2024 roku.
"Po ponad roku trzeba w końcu powiedzieć jasno: Dość czekania, czas na działania - czas na ustawę" - napisała.
W piątek szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu Lewica zorganizuje konferencję nt. świeckiego państwa i przedstawi efekt swojej interpelacji skierowanej do premiera i ministrów z pytaniami, jakie są sumaryczne wydatki na polski Kościół.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pod koniec lutego wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz opowiedział się za przekształceniem Funduszu Kościelnego w system odpisu podatkowego.
System odpisu podatkowego miałby zastąpić obecną formę Funduszu Kościelnego. Rozwiązanie to, według wicepremiera, pozwoliłoby na lepsze odzwierciedlenie rzeczywistego zaangażowania wiernych w finansowanie działalności kościelnej i bardziej transparentny sposób przekazywania środków.
Składki rentowe i emerytalne pokrywane z Funduszu
Fundusz Kościelny, utworzony w 1950 r. jako rekompensata za przejęte przez państwo dobra kościelne, finansowany jest dziś w całości z budżetu państwa. Główne zadania finansowanego z pieniędzy podatników Funduszu obejmują wsparcie ubezpieczeń społecznych duchownych (80 proc. składki) oraz działalność charytatywno-opiekuńczą.
W 2023 r. budżet Funduszu wynosi 216 mln zł. Fundusz pokrywa składki emerytalne i rentowe duchownych wszystkich wyznań, nie tylko katolickiego. Emerytury księży wypłacane są z ZUS na zasadach ogólnych, a nie z Funduszu. Fundusz wspiera także remonty zabytkowych obiektów sakralnych oraz działalność społeczną kościołów