Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Kurczaki w Polsce były karmione olejami do produkcji smarów. Skala przeraża

85
Podziel się:

Oleje techniczne przeznaczone do produkcji smarów i biopaliw były podawane kurczakom, które trafiały na polski rynek - ustaliła Wirtualna Polska. W ramach szeroko zakrojonej akcji Centralnego Biura Śledczego Policji przeszukano kilkadziesiąt zakładów produkujących paszę dla drobiu. Proceder mógł trwać nawet pięć lat. Zatrzymano cztery osoby.

Kurczaki w Polsce były karmione olejami do produkcji smarów. Skala przeraża
Na polski rynek trafiały kurczaki karmione tłuszczami do produkcji smarów (Adobe Stock, The Toidi, marekka)

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska musi sprowadzać mięso. "Sytuacja podbramkowa"

Kurczaki karmione olejami do produkcji smarów. Zatrzymano cztery osoby

"To właśnie poznańska spółka B., w której 90 proc. udziałów ma niemiecki koncern o tej samej nazwie, jest w centrum wielkiego śledztwa, które od stycznia tego roku prowadzi prokurator Krzysztof Gienas z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie" - pisze w swoim artykule dziennikarz Wirtualnej Polski Szymon Jadczak.

Wspomniana firma, zajmująca się produkcją i dystrybucją olejów i tłuszczów paszowych, według ustaleń WP sprzedawała sfałszowane produkty, które nie powinny były trafić na rynek.

Małżeństwo J. uznało, że wie, jak zrobić to taniej. J. jest prezesem i właścicielem 10 proc. w spółce B., jego żona Monika prezesem i właścicielką dwóch mniejszych firm współpracujących z B. Według prokuratury, od co najmniej kilku lat, w ramach spółki B. małżeństwo ściągało do Polski techniczne kwasy tłuszczowe z m.in. z Rosji, Ukrainy Malezji i Rumunii - czytamy w artykule WP.

Nielegalna mieszanka tłuszczy trafiała na rynek

Sprowadzane przez spółkę B. produkty nie nadawały się do wykorzystania ich w branży spożywczej. Według materiałów zgromadzonych przez śledczych, część substancji pozyskiwanych przez firmę z Poznania mogła zawierać m.in. duże ilości pestycydów.

"Gdy bezużyteczne w produkcji pasz, ale zdecydowanie tańsze, techniczne kwasy tłuszczowe trafiały do Polski, w laboratorium firmy B. dochodziło do ich 'cudownego' zamienienia w tłuszcze paszowe, którymi można karmić drób" - donosi WP.

Na terenie znajdującego się pod Poznaniem zakładu spółki B. mieszano skażone techniczne tłuszcze z tłuszczami spożywczymi, w celu polepszenia właściwości produktu sprzedawanego później wytwórcom pasz.

Dwie osoby w areszcie

Według śledczych proceder mógł trwać nawet od 2017 r. Do tej pory CBŚP zatrzymało cztery osoby: małżeństwo Macieja i Monikę J., księgowego i prokurenta oraz laborantkę z firmy B. "Zarzuty na razie obejmują okres od stycznia 2020 r., ale jest pewne, że z czasem śledczy poszerzą je o wcześniejszy okres funkcjonowania firmy" - wskazuje WP. Jak dotąd cała zatrzymana czwórka usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwo polegające na fałszowaniu certyfikatów i badań tłuszczów, które trafiały do pasz. Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że część podejrzanych przyznała się do winy, złożyła wyjaśnienia i wyszła na wolność.

Maciej i Monika J., którym prokurator postawił również zarzut prania pieniędzy i uzyskania korzyści ze sprzedaży tłuszczów ze sfałszowaną dokumentacją na co najmniej 176 mln zł, trafili na trzy miesiące do tymczasowego aresztu.

W tym tygodniu prokuratura i Główny Inspektorat Weterynarii mają otrzymać wyniki szczegółowych badań fałszowanych olejów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Tja
2 miesiące temu
Powinni podać do publicznej wiadomości jakie firmy zajmujące się chodowla drobiu kupowały te pasze oraz gdzie trafił drób chodowany tyle lat na tych paszach, do jakich firm przetworczych lub sprzedawców. Nastepnie klienci powinni omijać wszelkie produkty drobiowe i sam drób z tych firm by przyniosło to takie straty że firmy same wytocza procesy za poniesione szkody firmie która zastosowała ten syf. Tyle ile zarobili tyko x10 powinni spłacać do końca życia.
Vege
2 miesiące temu
Smacznego miesozercy! Czy teraz dalej smiejecie sie z wege? :)
Vester
2 miesiące temu
Za pranie brudnych pieniędzy areszt tymczasowy 3 miesiące. A za trucie ludzi wypuszcza się na wolność?
Marta
2 miesiące temu
Oleje do biopaliw pochodzą z roślin Co ciekawe bardzo szkodzą pompie wtryskowej i silnikom w pojazdach spalinowych. Każdy porządny mechanik wam to powie. Trzeba jeździć na paliwie wysoko kalorycznym. By uniknąć bardzo kosztownych napraw.
robi1970
2 miesiące temu
Polak potrafi, ciekawe ile lat więzienia dostaną. Podejrzewam, że w nawiasach.
...
Następna strona