Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Druga elektrownia jądrowa w Polsce. Jest decyzja

131
Podziel się:

W piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą dotyczącą budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował resort klimatu. Decyzja została wydana na wniosek spółki PGE PAK Energia Jądrowa, która chce zbudować elektrownię we współpracy z koreańską firmą KHNP.

Druga elektrownia jądrowa w Polsce. Jest decyzja
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, ZhangHuaHong)

Jak wyjaśniło ministerstwo, decyzja zasadnicza stanowi "wyraz akceptacji państwa dla przedstawionego przez inwestora zamierzenia inwestycyjnego w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej".

Decyzja jest wydawana po zatwierdzeniu przez ministra klimatu i środowiska zgodności inwestycji z interesem publicznym, w szczególności z celami polityki państwa, w tym polityki energetycznej oraz braku negatywnego wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drewniany, w pełni ekologiczny dom postawili w 3 dni. Koszt? 900 tys. zł. "Ściany oddychają"

Druga w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa i koreańskiego koncernu KHNP. Ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW.

PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko.

Mają zdążyć do 2035 roku

O tym, że wniosek o wydanie decyzji zasadniczej został przekazany do ministerstwa klimatu, zarząd PGE PAK Energia Jądrowa poinformował w połowie sierpnia. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

- Plan uruchomienia pierwszego bloku elektrowni do 2035 jest bardzo realny – powiedział w piątek prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie prasowym.

Przypomnijmy, że pierwsza elektrownia jądrowa ma powstać w gminie Choczewo, w lokalizacji nazwanej Lubiatowo-Kopalino. Pod koniec września Polskie Elektrownie Jądrowe oraz amerykańskie firmy: Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na jej zaprojektowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
inwestycje
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(131)
Polak
5 miesięcy temu
a gdzie duda ?! dlaczego nie skomli ,żeby się wstrzymali z podejmowaniem działań jak skomlał 8 lat temu ?!
Tiry na Tory
5 miesięcy temu
Dzisiaj powinny być natychmiast budowane bezpieczne elektrownie szczytowo pompowe (ESP) których w Polsce brakuje.
Tola
5 miesięcy temu
Nim zaczną budowę elektrowni atomowej we współpracy z Koreą niech sobie obejrzą film o elektrowni w Japonii ,,Dni,, ! To daje do myślenia, jak trzeba myśleć przyszłościowo!
Tola
5 miesięcy temu
Polsat będzie budował elektrownie atomową pod Koninem ale nikt się nie pyta Polaków o zdanie w sprawie tej inwestycji! Solorz górą bo ma kasę a atom posiada promieniowanie, którego nikt nie zobaczy, tak jak nie zobaczyli Japończycy! Na czym zaoszczędzi Solorz przy budowie elektrowni? Koreańczycy lekiem na problemy w Polsce a technologia skąd pochodzi? Czy aby na pewno nie jest przestarzała a zatem tania!? Do tego trzeba zadać pytanie co zrobią z odpadami radioaktywnymi?! W której kopalni je umieszczą? W Trzebinii!??!?!?
Apis
5 miesięcy temu
Tak jest ,,,,,pierwsze pytanie do zwolenników energii atomowej,,,, gdzie będziemy składować odpady radioaktywne???? Pod Warszawą?? Czy może wyślemy do Afryki,,,, bo wiadomo im dalej tym lepiej,,,,
...
Następna strona