Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Elektrownia jądrowa w Polsce. Kluczowa umowa podpisana

282
Podziel się:

Podpisano umowę na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ma powstać w gminie Choczewo. Budowa rozpocznie się w 2026 r., pierwszy blok ma być uruchomiony w 2033 r. - Rozpoczynamy dzisiaj nową erę w obszarze gospodarczym w Polsce - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Kluczowa umowa podpisana
- Stawiamy decydujący krok na drodze do uniezależnienia się energetycznego od krajów, które są niestabilne - mówił w premier Morawiecki (PAP, Piotr Nowak)

W środę Polskie Elektrownie Jądrowe oraz amerykańskie firmy: Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

Polska będzie miała superbezpieczną i supernowoczesną elektrownię jądrową - zapowiedział premier. - Ta elektrownia atomowa cementuje współpracę polsko-amerykańską na trzech polach: bezpieczeństwa, energetyki i na polu gospodarczym - dodał.

Dzisiaj Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej. Tak jak wiek XX należał do węgla, ropy, tak wiek XXI należy do atomu. Nie możemy ryzykować stabilności systemu energetycznego, stabilności całej naszej gospodarki w oparciu o niestabilne źródła energii. Jedynym czystym, stabilnym źródłem energii, które jest zweryfikowane co do bezpieczeństwa, jest energetyka jądrowa - mówił Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Walka z inflacją. "Koniec z Bizancjum, koniec z tym rozpasaniem"

Ocenił, że Polska stawia ważny krok na drodze do uniezależnienia się energetycznego od krajów, które nie są stabilne. Wspomniał m.in. o ropie i gazie z Rosji.

Odchodzimy od węgla. Chcemy mieć stabilny węgiel tak długo jak będzie on potrzebny. Jednak wchodząca w to miejsce energetyka jądrowa będzie dla Polski absolutnie kluczowa - oświadczył szef rządu.

Ambasador USA o przemyśle nuklearnym w Polsce

- Stawiamy ważny krok w realizacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki nuklearnej - oświadczył w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. - To nie jest tylko przedsięwzięcie komercyjne, pracujemy też strategicznie, by otworzyć przemysł nuklearny w Polsce - dodał.

Podpisana w środę umowa dotyczy zaprojektowania głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej i wyspy turbinowej, a także instalacji towarzyszących. Przewiduje również: zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego oraz przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.

Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań.

Atom w Polsce. Jaki jest plan?

Do 2033 roku ma powstać w naszym kraju pierwszy blok elektrowni jądrowej w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. Kolejne bloki mają być uruchamiane co dwa-trzy lata. Cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 gigawatów.

W grudniu 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowane miejsce pod elektrownię.

Rząd przeznaczy na tę inwestycję ponad 4,7 mld zł z budżetu państwa.

W ramach Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) oprócz elektrowni powstać mają również: nowa droga krajowa, nowa i zmodernizowana infrastruktura kolejowa i hydrotechniczna.

Niezależny od PPEJ jest projekt budowy elektrowni w oparciu o technologię koreańską. Jesienią 2022 r. w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni w Pątnowie. Według wstępnych analiz możliwe jest powstanie co najmniej dwóch reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW.

Niezależnie od planów budowy dużych elektrowni jądrowych, w Polsce mają też powstawać małe reaktory modułowe. Będą budować je m.in. Orlen i Synthos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(282)
super
3 miesiące temu
Elektrownia atomowa to nie "zielona energia" bo wytwarza najbardziej szkodliwy na świecie odpad promieniotwórczy co jak do tej pory nie ma techniki na jego neutralizację w przeciwieństwie do węgla czy ropy. Proszę nie kłamać !
Niech zgadnę
7 miesięcy temu
Ławki ani wiaty przystankowej nie potraficie wybudować, a za elektrownię atomową się bierzecie?
Banialuka
7 miesięcy temu
panie Morawiecki NIE MA SUPER BEZPIECZNEJ ELEKTROWNI ATOMOWEJ NIGDZIE NA ŚWIECIE - tak może twierdzić tylko ktoś kto nie ma zielonego pojęcia o tym co mówi ! A teraz pytanie czy za podpisanie umowy dostała pana żona gotówkę na kupno nowej działki nad morzem ?
SASIN ZBUDUJE
7 miesięcy temu
haha
zmediowany
7 miesięcy temu
Jeszcze pewnie jako sukces odtrąbią rozbudowę oddziałów onkologicznych w tych lokalizacjach.
...
Następna strona