Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KB
|

Duda "uzgodnił" z ZUS nowy wiek emerytalny

450
Podziel się:

Kobiety będą mogły przejść na emeryturę już w wieku 55 lat, mężczyźni, mając 60 lat. Prezydent Andrzej Duda zakończył konsultacje z prezes ZUS na temat nowych wcześniejszych emerytur, tzw. stażowych. Niewykluczone, że poza wymaganym wiekiem, będą też inne warunki przejścia na wcześniejsze świadczenie.

Duda "uzgodnił" z ZUS nowy wiek emerytalny
Niewykluczone, że prezydent wprowadzi pewne dodatkowe warunki, które miałyby ograniczyć masowe przechodzenie rodaków na wcześniejszą emeryturę. (Adobe Stock)
bEEKnMHV

Kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40. I tak gdy kobieta rozpocznie pracę w wieku 20 lat, na emeryturę będzie mogła przejść, gdy skończy 55 lat. To o pięć lat wcześniej niż teraz i aż 12 lat wcześniej, niż proponowała Platforma Obywatelska. Dziś wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60, dla mężczyzn 65 lat.

Andrzej Duda po raz pierwszy obiecał tzw. wcześniejsze emerytury stażowe związkowcom z "Solidarności" w 2015 r. W maju 2020 r. przed pierwszą turą wyborów prezydent, walcząc o głosy seniorów, obietnice powtórzył.

Na początku maja na pierwszym posiedzeniu Rady ds. Społecznych zapewnił, że prace zmierzają do finału. Nazwał projekt o emeryturach stażowych "dziełem tej kadencji".

bEEKnMHX
Zobacz także: Ceny żywności. W marketach drożyzna, u rolnika tanio - skąd się to bierze?

Co będzie, jeśli gdy Polacy zdecydują się na wcześniejsze emerytury? W naszym systemie obowiązuje zasada: ile sobie odłożysz, tyle na starość dostaniesz. Polacy, przechodząc wcześniej na emeryturę, będą krócej pracować (odłożą mniej składek) i będą dłużej na emeryturze przebywać (mniejszy kapitał rozłoży się na więcej miesięcy) - stracą więc podwójnie.

Dla Polek praca do 55. roku życia oznaczać może emeryturę minimalną, dziś ok. 1000 zł netto.

bEEKnMId

Co istotne, ustawa prezydenta jest w sprzeczności z Krajowym Planem Odbudowy, który rząd wysłał kilka dni temu do Brukseli.

PiS po raz pierwszy przyznaje w tym dokumencie, że obniżenie wieku emerytalnego, które wprowadził w życie w 2017 r., oznacza dla wielu kobiet biedę na starość.

Według informacji "Gazety Wyborczej" możliwa jest propozycja kompromisowa między rządem (który już nie chce obniżać wieku emerytalnego) a prezydentem (który chce spełnić swoją wyborczą obietnicę).

Niewykluczone, że prezydent wprowadzi pewne dodatkowe warunki, które miałyby ograniczyć masowe przechodzenie rodaków na wcześniejszą emeryturę.

bEEKnMIe

Po pierwsze, aby wcześniej przejść na emeryturę, trzeba będzie mieć minimalny wiek 55 (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna).

Po drugie, trzeba będzie udowodnić 35 (kobieta) lub 40 (mężczyzna) lat okresu składkowego. A więc liczy się tylko praca, a nie studia czy pomoc rodzicom w gospodarstwie rolnym. Inna możliwość to 45 lat okresu składkowego niezależnie od płci.

W końcu trzeba będzie uzbierać kapitał pozwalający na wypłatę przynajmniej 120 proc. minimalnej emerytury (na dziś to ok. 1500 zł brutto).

bEEKnMIf

Przy takich ograniczeniach na wcześniejszą emeryturę według wyliczeń dr. Antoniego Kolka, prezesa Instytutu Emerytalnego, mogłoby przechodzić tylko w zależności od wariantu od 35 tys. do 150 tys. osób rocznie (gdyby ograniczeń nie było, na wcześniejsze emerytury mogłoby przechodzić co roku ponad 300 tys. Polaków).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEKnMIy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(450)
stażowy
2 tyg. temu
K..... !!!!! jak to jest ???? Jeden pracuje 25 lat i dostaje minimalną emeryturę , a ja 40 lat i straszą że mam dostać tylko nie wiele więcej na emeryturze stażowej . !!!!???? Albo jak student , który rozpocznie prace w wieku 25 lat przepracuje też 40 lat to dostanie emeryturę pełną . To gdzie tu sprawiedliwość ????!!!!! sie pytam. 40 lat PRACY mężczyzna i 35 lat PRACY kobieta i pełna emerytura . A jak chcesz więcej to sobie pracuje nawet lat 60 obiboku na stołku , przy korycie . Ja jestem zmęczony pracą fizyczną , dżwiganiem pacjentów i całym tym syfem za najniższą krajową . Mam dość chcę odpocząć od pracy i od tych cwaniaków przy korycie . Nie mogę już na nich patrzeć
Piotr
miesiąc temu
mam inną propozycję. minimalny wiek emerytalny 100 (kobiety) mężczyźni 120. Udowodnione 120 (kobiety) 140 (mężczyźni) okresu składek na ZUS i cyrograf, że zamierzasz umrzeć nie później niż za rok. KTO JEST ZA ?
Polak
2 miesiące temu
Duda niech lepiej zabiega o ustawę taką jak w całej unii składki po rodzicach małżonkach przechodzą po śmierci na każdego według kolejności czyli żona po mężu dziecko po rodzicach dostaje całe pozostałe kwoty skoro ktoś zmarł a nie że zus sobie marmury stawia i kradnie pieniądze.
bEEKnMIz
Stanisław eme...
4 miesiące temu
Tylko strażacy i żołnierze co byli na misji niech przejdą wcześniej na emeryturę reszta zasówać jak każdy i starczy dla wszystkich na emerytury a nie że państwo produkuje młodych emerytów żenada policjańci też pracować tyle lat co wszyscy ajeszcze jest cała żesza uprzywilejowanych masakra to jak ma starczyć dla ludzi z długim stażem ludzie to woła o pomstę do nieba
w ku......
4 miesiące temu
nie rozumiem dlaczego piszecie że Duda da nam 1100zl czy 1550. Nikt wam nie da. W zusie są odkładane składki- pieniądze przez lata pracy ile naskładacie podzielą przez lata- miesiące zakładanego dalszego życia od momentu przejścia na emeryturę. I tu jest haczyk bo tak naprawdę to nikt oprócz rządu nie jest wstanie powiedzieć ile żyje przeciętny polka czy polak. Można to dowolnie manipulować. Cytat z internetu... Pod względem oczekiwanej długości życia, w 2020 roku cofnęliśmy się o około 12 lat, do poziomów z 2008 roku – wskazuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. „Na skutek ogromnej liczby zgonów z powodu COVID-19 średnia długość dalszego życia 60-latków zmalała o 13,8 miesięcy, a 65-latków o 13,3 miesiąca. Tak wynika z tabeli trwania życia opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny, którą ZUS wykorzysta do wyliczania emerytur” – napisał na Twitterze ekonomista.Koledzy z którymi grałem w piłkę jak dziecko teraz przed 60 grają ze świętym Piotrem. Ludziom spracowanym każą zapi.............. do 70. Koniec z obiecankami na wybory nie chodzę. Pozdrawiam roboli długo pracujących to nasze pokolenie 60 plus walczyło o wolną Polskę i 22 postulaty solidarności
...
Następna strona