Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Duże koncerny opuszczają Rosję. "Wycofywane jest tysiące zamówień"

Podziel się:

Danone, Pepsi, Volkswagen, Audi, Apple, Amazon, Boeing, Daimler, Dell, Lidl czy DHL – to przykłady kolejnych firm, które wstrzymały działalność lub wycofały się z Rosji. Lista jest bardzo długa. Zdaniem ekspertów Personnel Service, zyskać może na tym Polska, bowiem biznes szuka nowego miejsca.

Duże koncerny opuszczają Rosję. "Wycofywane jest tysiące zamówień"
Volkswagen, Audi, Apple, Amazon wycofują się Rosji. W Polsce fabryka Volkswagena jest największym pracodawcą w Wielkopolsce. (Volkswagen Poznań)

- Już teraz listę firm europejskich, amerykańskich, a także azjatyckich, które wstrzymują działalność lub wycofują się z Rosji i z Białorusi, tworzą setki podmiotów. To m.in. przedsiębiorstwa z sektora automotive, przemysłu ciężkiego czy spożywczego. Z Rosji i Białorusi wycofywane jest tysiące zamówień, które w części będą realizowane w innych miejscach, w tym również w naszym kraju - stwierdza Krzysztof Inglot, ekspert Personnel Service.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawda ukrywana przed Putinem? Ekspert o "tragicznych wydarzeniach"

Setki firm ogłosiły, że wstrzymują działalność lub wycofują się z Rosji i Białorusi ogromne przedsiębiorstwa takie jak m.in. Danone, Pepsi, Volkswagen, Audi, Apple, Amazon, Boeing, Daimler, Dell, Lidl czy DHL.


- Możemy zakładać, że firmy, które wycofały się z Rosji, będą się rozglądać za możliwością zwiększenia mocy produkcyjnych w Polsce – przekonuje Rafał Baniak, Prezes Zarządu Pracodawców RP.

Z obserwacji Personnel Service wynika, że firmy, które wycofały lub wstrzymały działalność w Rosji i Białorusi, już teraz tworzą miejsca pracy w Polsce.

Wyróżnia się sektor automotive, gdzie od wybuchu wojny w Ukrainie pojawiło się ok. 2 tys. dodatkowych miejsc pracy. To wszystko dlatego, że z Rosji wycofują się najwięksi producenci jak m.in. Volkswagen, Volvo Cars, Aston Martin, Jaguar Land Rover, BMW, Daimler. Rezygnują też zagraniczni producenci i dostawcy komponentów, wśród nich Magna i Aptiv.

Automotive to jednak nie jedyny sektor, w którym powstaje więcej miejsc pracy. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników widać także m.in. w branży spożywczej, przemyśle ciężkim, sektorze stoczniowym czy nawet produkcji pociągów. To w tych firmach i fabrykach znajdą pracę nie tylko Polacy, ale również Ukraińcy, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną i znaleźli schronienie w naszym kraju.

To dobra informacja dla naszego rynku, zwłaszcza z punktu widzenia dużego napływu uchodźców z Ukrainy, w tym głównie kobiet. Jeżeli powstaną u nas dodatkowe miejsca pracy, będzie to też szansa dla nich na znalezienie zatrudnienia. Zwłaszcza, że obowiązuje już w naszym kraju specustawa, która otwiera dla uchodźców rynek pracy – mówi Krzysztof Inglot

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl