Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KBB
|
aktualizacja

Dworek Obajtka. Posłowie znaleźli lukę w procedurze

263
Podziel się:

Resort kultury przyznał punkty za "funkcję społeczną obiektu" w procedurze udzielania dotacji na remont zabytkowego pałacyku Daniela Obajtka. Nie wymagał jednak, by taka działalność była w nim rzeczywiście prowadzona.

Dworek Obajtka. Posłowie znaleźli lukę w procedurze
Resort kultury nie sprawdzał, czy w tzw. dworku Obajtka jest prowadzona działalnośc społeczna - na którą wcześniej przyznał dotację. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bEKXkmZN

O sprawie poinformowali posłowie KO Agnieszka Pomaska i Cezary Tomczyk. Wysłali interpelację do ministra kultury Piotra Glińskiego z pytaniami, jakie czynniki zdecydowały o przyznaniu tak wysokiej dotacji na renowację pałacyku Obajtka.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) odpowiedział, że wysokość dotacji była zależna od takich czynników, jak konieczność niezwłocznego przeprowadzenia prac czy stopień ich skomplikowania.

Zobacz także: Obajtek kwestionuje decyzję sądu. Ekspert: "droga do anarchii"
bEKXkmZP

W procedurze przyznawano też punkty (6 na 100 możliwych do zdobycia) za "kryterium społecznej funkcji obiektu". Dodał, że "zasadność przyznania i rozliczenie dotacji nie budzą zastrzeżeń".

Sellin przyznał też, że “umowy zawierane z beneficjentami nie zawierają zastrzeżonego okresu, w jakim musi on prowadzić swoją statutową działalność w zabytku”. Słowem - resort nie sprawdzał, czy w dworku faktycznie prowadzona jest działalność społeczna.

bEKXkmZV

Pałacyk znajduje się w przysiółku Borkówko pod Borkowem Lęborskim. Obajtek kupił go w 2017 roku, po czym nieodpłatnie przekazał Fundacji "Kresy RP", która miała w nim urządzić ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla chorych na zespół Tourette'a.

Dworek był jednak w ruinie. Do jego remontu dołożył się resort kultury. Jak podaje "Wyborcza", minister Gliński przyznał wtedy 13 dotacji dla różnych podmiotów na Pomorzu. "Kresy RP" dostały największą - 800 tys. złotych.

"Kresy RP" nie są już w posiadaniu dworku. Umowę na 10-letnie użytkowanie obiektu zawartą z fundacją zerwano. Jak twierdzi biuro prasowe PKN Orlen, odpowiadając na pytania "Wyborczej", na prośbę Fundacji "Kresy RP" z powodu "ograniczenia jej zakresu działalności w związku z pandemią".

bEKXkmZW

Szybko znalazła się jednak nowa fundacja, i to z odległego Podhala. Jak podaje "Wyborcza", Obajtek przekazał pałacyk organizacji "Handicap Zakopane". Według informacji dziennika jest ona powiązana z politykami PiS. Wspierana m.in. przez Tauron, PZU i objęta patronatem prezydenta Dudy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKXknaq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(263)
dak
6 miesięcy temu
Juz sie odcechciewa czlowiekowi jak kolejny tekst o Obajtku widzi. Slaba zagrywka opozycji
Irek
6 miesięcy temu
Jejku darujcie juz sobie. Przeciez widac ze to specjalnie jest ta nagonka cala
Nutka
6 miesięcy temu
Komuś ewidentnie zależy na krzywdzie tego pana..
bEKXknar
Loka
6 miesięcy temu
Pan Daniel nie ma życia, kręcą mącą, głowa mała. Czy naprawdę aż tak ich boli to jakie sukcesy odnosi jego osoba.
Pelka
6 miesięcy temu
Oni chyba mają zbyt nudne życie, że tak się interesują jego życiem..
...
Następna strona