Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KBB
|
aktualizacja

NIK przygląda się dworkowi Obajtka. Trwa analiza dokumentów

423
Podziel się

Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, czy warto zająć się sprawą 800-tysięcznej dotacji z ministerstwa kultury, która poszła na remont zabytkowego pałacyku na Pomorzu, który jest prywatną własnością Daniela Obajtka. Izba podkreśla, że to "publiczne pieniądze".

NIK przygląda się dworkowi Obajtka. Trwa analiza dokumentów
NIK analizuje sprawę dotacji na remont dworku Obajtka (Facebook.com)
bEhgWNlx

- Wszystkie obszary związane z wydatkowaniem publicznych pieniędzy pozostają w stałym zainteresowaniu NIK. Taki obowiązek nakłada na nas konstytucja i z niego rozliczamy się przed obywatelami - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli, cytowana przez "Fakt".

Dziennikarze zapytali urzędników o to, czy zajmą się sprawą tzw. dworu Obajtka. Chodzi o jedną z jego licznych inwestycji w nieruchomości - dworek w Borkówku.

Zobacz także: Daniel Obajtek spokojny o swój los? "Jarosław Kaczyński będzie go bronił"
bEhgWNlz

Pałacyk znajduje się w przysiółku Borkówko pod Borkowem Lęborskim. Obajtek kupił go w 2017 roku, po czym nieodpłatnie przekazał Fundacji "Kresy RP", która miała w nim urządzić ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla chorych na zespół Tourette'a.

Dworek był jednak w ruinie. Do jego remontu dołożył się resort kultury. Jak podaje "Wyborcza", minister Gliński przyznał wtedy 13 dotacji dla różnych podmiotów na pomorzu. "Kresy RP" dostały największą - 800 tys. złotych.

bEhgWNlF

- Te zagadnienia są przez naszych ekspertów analizowane. Na podstawie wyników tych analiz zostanie podjęta decyzja o ewentualnej kontroli - dodają urzędnicy, cytowani przez "Fakt".

Co ciekawe, "Kresy RP" nie są już w posiadaniu dworku. Umowę na 10-letnie użytkowanie obiektu zawartą z fundacją zerwano. Jak twierdzi biuro prasowe PKN Orlen, odpowiadając na pytania "Wyborczej", na prośbę Fundacji "Kresy RP" z powodu "ograniczenia jej zakresu działalności w związku z pandemią".

Szybko znalazła się jednak nowa fundacja, i to z odległego Podhala. Jak podaje "Wyborcza", Obajtek przekazał pałacyk organizacji "Handicap Zakopane". Według informacji dziennika jest ona powiązana z politykami PiS. Wspierana m.in. przez Tauron, PZU i objęta patronatem prezydenta Dudy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhgWNma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(423)
marchewa
3 miesiące temu
troche dlugo idzie im ta analiza :P i co? nie znaleziono niczego? dziwne :D czyzby Obajtek w koncu mial miec spokoj od tych smiesznych atakow?
Trąba
3 miesiące temu
A niech sobie przegląda, tak znając życie nic nie znajdą ;)
Felka
3 miesiące temu
Matko boska, kiedy odpuścicie Danielowi, ileż można siedzieć na jednej osobie i szukać dziury w całym.. Potrafią tylko media kłody pod nogi podstawiać i na tyle ich stać..
bEhgWNmb
Tadek
3 miesiące temu
Zastanawia mnie kiedy w końcu znudzi im się Obajtek i zajmą się inną osobą :D Przecież już wiadomo, ze nic na niego nie znajdą..
Ziet
3 miesiące temu
To się robi coraz zabawniejsze... Szkoda że sponsorami tego cyrku jesteśmy my ☹️
...
Następna strona