Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Dymisja Obajtka? Rzecznik rządu: "Nie ma takich planów"

493
Podziel się

Nie ma żadnych podstaw do podejmowania decyzji o dymisji prezesa Orlenu Daniela Obajtka - twierdzi rzecznik rządu Piotr Müller, odpowiadając na pytania o publikacje "Gazety Wyborczej".

Dymisja Obajtka? Rzecznik rządu: "Nie ma takich planów"
Daniel Obajtek do dymisji? Rzecznik rządu zaprzecza. (PAP, Radek Pietruszka)
bDTrLKqJ

W czwartek Müller był pytany w Radiu Zet, czy po publikacjach "Gazety Wyborczej" dotyczących prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, sugerujących, że jako wójt Pcimia miał kierować "z tylnego siedzenia" prywatną firmą, dojdzie do jego dymisji.

- Nie ma takich planów. Nic mi nie wiadomo na ten temat, aby takie decyzje były rozważane - powiedział rzecznik rządu.

Müller powiedział, że oceną tego, czy Obajtek faktycznie złamał prawo i kierował prywatną firmą w czasie pełnienia funkcji w samorządzie powinny zająć się organy państwowe. Na razie w tej sprawie żadne postępowanie się nie toczy.

bDTrLKqL
Zobacz także: Przejęcie Lotosu. Prezes Orlenu: bardzo trudna fuzja

Dopytywany, czy sprawą powinna zająć się prokuratura, rzecznik rządu odpowiedział, że jeżeli ktoś taki wniosek złoży, to prokuratura automatycznie będzie musiała podjąć właściwe działania.

- Pani chciałaby, żebyśmy podejmowali decyzję na podstawie artykułu z "Gazety Wyborczej", natomiast ocena tego, w jaki sposób działa Orlen, w jaki sposób konsoliduje polski rynek zarówno paliwowy, jak i energetyczny, jest bardzo dobra. To jest wyzwanie ogromne, które prezes Obajtek realizuje bardzo dobrze i to jest w tej chwili kluczowa rzecz - powiedział Müller.

bDTrLKqR

"Gazeta Wyborcza" w ostatnich dniach publikuje nowe opisy nagrań, zdaniem autorów dokumentują one łamanie prawa przez Daniela Obajtka, który był wtedy wójtem Pcimia i - zgodnie z przepisami - nie mógł prowadzić żadnej działalności biznesowej.

Jak ustaliła "GW", Obajtek miał kierować z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką TT Plast. Gazeta uważa, że był tam "cichym wspólnikiem". Dowodzić tego mają nagrania rozmów telefonicznych Obajtka, które publikuje "Wyborcza".

Gazeta opisuje połączenie biznesowej i politycznej kariery Obajtka z okresu, gdy był jeszcze wójtem Pcimia. Z nagrań "Wyborczej" wynikać ma, że zachowywał się jakby zarządzał prywatną spółką, de facto zastępując jej kierownictwo.

bDTrLKqS

Doniesieniom gazety zaprzeczają zarówno przedstawiciele rządu jak i sam Orlen.

- Szanujemy niezależność mediów i obiektywne dziennikarstwo. Sprzeciwiamy się natomiast uprawianiu dziennikarstwa, które w swoich materiałach wydaje wyroki, nie podejmując wcześniej rzetelnej próby potwierdzenia faktów i zdarzeń. Protestujemy przeciwko tendencyjnemu uprawianiu dziennikarstwa - czytamy w oświadczeniu Orlenu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTrLKrm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(493)
niepis
miesiąc temu
Jasne Panie Rzeczniku,Dyzma kryształowy jak wszyscy w PiS-ie!
Jprdl
miesiąc temu
Tak właśnie rządzi Mafia. Robi się nam w kraju zwyczajna oligarchia, nachapali się, teraz się nie będzie dało ich odsunąć, dzięki środkom, które nakradli z budżetu państwa - a których nakradli najwięcej ze wszystkich rządów od czasu okrągłego stołu! - nie będzie możliwości odsunięcia ich od władzy, bo w ten czy inny sposób, będą mieli kontrolę i wyznawców.
Olka
miesiąc temu
taki typ jest skompromitowany na zawsze.
bDTrLKrn
mojnik
miesiąc temu
Oczywiście że nie ma, bo w oczach partii żadnych grzechów nie popełnił, robi to co wszyscy w PiS - zagarnia pełnymi rękami do siebie. . . . . Dodatkowo, gdyby go teraz zdymisjonować, to jakby potwierdzić zarzuty, a przecież nie po to kupił Orlen prasę, nie po to jest TVP, nie po to idą miliardy z państwowych spółek do przyjaznej prawicowej prasy, by nie można było przedstawić swojej wymyślonej wersji rzeczywistości. . . . . . No i najważniejsze, jak teraz ruszy się te puzzle, te wszystkie ustawione przez Obajtka posady dla partyjnych kumpli, ich szwagrów, żon, córek, zięciów, instruktorów narciarstwa, to w obecnym kruchym układzie tzw. "zjednoczonej" prawicy wszystko się posypie, następca zacznie rozdawać wg swojego klucza i chaos murowany. Niech siedzą jak siedzą i pakują do kieszeni jak pakują, zamieszanie niepotrzebne. No i te zwyczaje przeniesione z Pcimia, czyli pewnie kontrakty, dostawy do Orlenu ustawieni (jakiś zięć czy szwagier ma teraz stracić kasę?), rusz to a cały układ zacznie się chwiać. Dojdzie do kłótni w mafii, wewnętrznej wojny, i jeszcze przyśpieszone wybory się trafią.... Obajtek może spać spokojnie, w końcu formalnie, ziobrowska prokuratura wycofała wszelkie zarzuty - te o okradanie wuja, te o nielegalne prowadzenie biznesu jako wójt, te o korupcję przy pcimskiej kanalizacji.. człowiek o nieposzlakowanej opinii teraz jest.
ala
miesiąc temu
teraz go broni a później po cichu wywali tak jak szumowskiego
...
Następna strona