Notowania

Dyplomatyczny zgrzyt z Turcją. Wszystko przez broszurę MON

Turkom nie podoba się, że resort obrony przedstawia ich jako wrogów Polski i Europy. Chodzi o broszurę dla żołnierzy NATO, w której MON opisuje m. in. zwycięstwo wojsk Sobieskiego nad Imperium Osmańskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MON)
To feralna broszura, która nie spodobała się tureckim dyplomatom (Fot: mon.gov.pl)

Jak informuje piątkowa "Gazeta Wyborcza", chodzi o anglojęzyczną broszurę "Poland, Place of Freedom". Co prawda została ona wydana już 2 lata temu, ale zgrzyt na linii Polska-Turcja pojawił się stosunkowo niedawno.

W pozornie pozbawionej kontrowersji broszurze znajdują się kluczowe wydarzenia z historii Polski. Znajdziemy tam chrzest Polski, bitwę pod Grunwaldem, Konstytucję 3 maja czy Powstanie Warszawskie.

Zobacz też: Erdogan w drodze do dyktatury

Jest też miejsce na bitwę z końca XVII wieku pod Wiedniem. To wtedy wojska Jana III Sobieskiego zatrzymały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez Karę Mustafę. Chodzi oczywiście o tzw. Odsiecz wiedeńską. Tureckim dyplomatom nie podoba się fragment, w którym czytamy, że "Polska, bastion chrześcijaństwa, ochroniła chrześcijan przed Turkami".

Turcja jest oburzona, że została nazwana "wrogiem chrześcijaństwa" i podkreśla, że w 600-letniej historii stosunki Polski z Turcją były bardzo dobre, a wojny toczyły się ledwie przez kilkadziesiąt lat.

"Imperium Osmańskie zawsze traktowało Polskę przyjaźnie" - napisali tureccy dyplomaci w nocie przesłanej MON i MSZ. Dodają również, że Turcja nie uznała rozbiorów Polski, wspierała konfederatów barskich, a nad Bosforem schronienie znalazł m. in. Adam Mickiewicz.

Dyplomaci z Turcji apelują o "niepodsycanie uprzedzeń oraz brak fałszywej interpretacji roli religii w stosunkach międzynarodowych". Jak pisze "GW", polskie władze nie odpowiedzieli jeszcze na notę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polska, turcja, dyplomacja, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-12-2018

MonacoTen "rząd" o DYPLOMACJI nie ma zielonego pojęcia-świat już o tym wie,dlatego prawie żadni przywódcy innych państw do Polski nie przylatują-nie ma tu z … Czytaj całość

21-12-2018

azA może pan Błaszczak poczyta historie i dowie się że Turcja jako jedyne państwo nie uznała rozbiorów Polski

21-12-2018

dziecko we mgleDyplomacji nie sposób opanować na kursach wieczorowych.

Rozwiń komentarze (190)