Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Jakub Ceglarz
|

Dyplomatyczny zgrzyt z Turcją. Wszystko przez broszurę MON

190
Podziel się

Turkom nie podoba się, że resort obrony przedstawia ich jako wrogów Polski i Europy. Chodzi o broszurę dla żołnierzy NATO, w której MON opisuje m. in. zwycięstwo wojsk Sobieskiego nad Imperium Osmańskim.

To feralna broszura, która nie spodobała się tureckim dyplomatom
To feralna broszura, która nie spodobała się tureckim dyplomatom (MON, mon.gov.pl)
bDorBgJN

Jak informuje piątkowa "Gazeta Wyborcza", chodzi o anglojęzyczną broszurę "Poland, Place of Freedom". Co prawda została ona wydana już 2 lata temu, ale zgrzyt na linii Polska-Turcja pojawił się stosunkowo niedawno.

W pozornie pozbawionej kontrowersji broszurze znajdują się kluczowe wydarzenia z historii Polski. Znajdziemy tam chrzest Polski, bitwę pod Grunwaldem, Konstytucję 3 maja czy Powstanie Warszawskie.

Zobacz także: Zobacz też: Erdogan w drodze do dyktatury
bDorBgJP

Jest też miejsce na bitwę z końca XVII wieku pod Wiedniem. To wtedy wojska Jana III Sobieskiego zatrzymały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez Karę Mustafę. Chodzi oczywiście o tzw. Odsiecz wiedeńską. Tureckim dyplomatom nie podoba się fragment, w którym czytamy, że "Polska, bastion chrześcijaństwa, ochroniła chrześcijan przed Turkami".

Turcja jest oburzona, że została nazwana "wrogiem chrześcijaństwa" i podkreśla, że w 600-letniej historii stosunki Polski z Turcją były bardzo dobre, a wojny toczyły się ledwie przez kilkadziesiąt lat.

bDorBgJV

"Imperium Osmańskie zawsze traktowało Polskę przyjaźnie" - napisali tureccy dyplomaci w nocie przesłanej MON i MSZ. Dodają również, że Turcja nie uznała rozbiorów Polski, wspierała konfederatów barskich, a nad Bosforem schronienie znalazł m. in. Adam Mickiewicz.

Dyplomaci z Turcji apelują o "niepodsycanie uprzedzeń oraz brak fałszywej interpretacji roli religii w stosunkach międzynarodowych". Jak pisze "GW", polskie władze nie odpowiedzieli jeszcze na notę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDorBgKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(190)
az
2 lata temu
A może pan Błaszczak poczyta historie i dowie się że Turcja jako jedyne państwo nie uznała rozbiorów Polski
Monaco
2 lata temu
Ten "rząd" o DYPLOMACJI nie ma zielonego pojęcia-świat już o tym wie,dlatego prawie żadni przywódcy innych państw do Polski nie przylatują-nie ma tu z KIM ROZMAWIAĆ-a przede wszystkim NIE MA O CZYM.
dziecko we mg...
2 lata temu
Dyplomacji nie sposób opanować na kursach wieczorowych.
bDorBgKr
HiStoria
2 lata temu
Z wdzięczności, ci których broniliśmy pokroili nas n kawałki, pod czym nigdy nie podpisała się Turcja.
revers
2 lata temu
ten rzad ma nie wiele z dyplomacja . to amatorzy i pasozytujacy przypadkowi w polityce ludzie . wstyd !
...
Następna strona