Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych złożył rezygnację. Prof. Mariusz Klenecki odchodzi

150
Podziel się

Prof. Mariusz Klencki zrezygnował z funkcji dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) - podaje "Rzeczpospolita". Powodem mają być nadchodzące zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminów specjalizacyjnych.

Prof. Mariusz Klencki zrezygnował z funkcji dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych (zdj. ilustracyjne).
Prof. Mariusz Klencki zrezygnował z funkcji dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych (zdj. ilustracyjne). (Getty Images, Joe Raedle)
bEqFtwCZ

"Rzeczpospolita" dotarła do listu prof. Klenckiego do konsultantów krajowych, który wysłany został 2 czerwca. Autor rozpoczyna od stwierdzenia, że kolejni ministrowie zdrowia traktowali egzaminy dla lekarzy "jako niezwykle ważny element kształcenia" i zarazem wspierali CEM w utrzymaniu jego poziomu.

"W ostatnim czasie wsparcia tego brakuje" - pisze Klencki. - "W tej sytuacji uznaję, że nie jestem w stanie dalej skutecznie realizować misji CEM i w dniu 31 maja złożyłem rezygnację z pełnionej funkcji dyrektora CEM" - dodał.

Jak podaje "Rz", chodzi w tym wypadku o zapis w procedowanej nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentystyczny. Przewiduje on, że pytania na Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (PES) będą pochodzić z ogólnodostępnej bazy pytań z lat poprzednich.

bEqFtwDb
Zobacz także: Zobacz też: Covidowe oszustwa. Szef UOKiK: nawet spółdzielnia mleczarska naciągała klientów

To rozwiązanie budzi sprzeciw prof. Klenckiego, z którym nie kryje się w swoim liście. Przestrzega on, że nowe zasady przeprowadzenia PES doprowadzą do "coraz szybszej erozji systemu egzaminacyjnego".

Jeden z konsultantów krajowych wskazuje "Rz", że ten pomysł o początku promowany jest przez obecnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. - Moim zdaniem jest ono niekorzystne, bo PES powinien sprawdzać wiedzę przyszłego specjalisty z danej dziedziny, a nie umiejętność nauczenia się na pamięć pytań, jakie może usłyszeć od egzaminatorów - mówi rozmówca dziennika.

bEqFtwDh

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqFtwDC
KOMENTARZE
(150)
inek
rok temu
Najgorzej poszedł egzamin specjalizacyjny z ortopedii, którego nie zdało 72 proc. młodych lekarzy, niewiele lepiej było w przypadku neurochirurgii (53 proc.) czy medycyny pracy (52 proc.).
andrew
rok temu
dziwię się że po tylu kompromitacjach pracował tyle lat na tym stanowisku
ginekolog
rok temu
sprawa ma drugie dno, mianowicie tragiczne nadzorowanie wyobraźni konsultantów krajowych, środowisko lekarskie dobrze pamięta egzaminy z anestezjologii 10% zdało, ostatnio ortopedia 30% zdało, może ustawa wprowadzi trochę normalności
bEqFtwDD
Lawendowy Pan...
rok temu
Proponuję zadawanie pytań na poziomie medycyny XIX-wiecznej i z narciarstwa. Szumowski miałby wielkie szanse, szczególnie w specjalności "cudownego ozdrawiania przyszłych ministerek PiS"!
cdn
rok temu
Rozpaczy ciąg dalszy
...
Następna strona