Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Matury. Harmonogram prac nad zmianami w Prawie oświatowym

26
Podziel się:

W środę propozycja, w piątek podpis prezydenta. W sprinterskim tempie parlament zajmie się nowelizacją, dzięki której każdy uczeń ostatniej klasy szkoły średniej przystąpi do matury. W sobotę zniknie ryzyko, że część uczniów mogłaby nie zostać dopuszczona do matur.

Rada Ministrów błyskawicznie przyjęła projekt nowelizacji ustawy oświatowej, który zmienia zasady dopuszczania do matury
Rada Ministrów błyskawicznie przyjęła projekt nowelizacji ustawy oświatowej, który zmienia zasady dopuszczania do matury (East News, Mateusz Grochocki)

Premier Mateusz Morawiecki skierował w środę 24 kwietnia pod obrady Rady Ministrów projekt nowelizacji Prawa oświatowego. Ma ona rozwiązać sytuację uczniów ostatnich klas szkół średnich, których nauczyciele strajkują i w związku z tym nie podejmą uchwały o klasyfikacji uczniów i dopuszczeniu ich do egzaminu maturalnego.

Projekt przewiduje, że jeśli rada pedagogiczna odmówi podjęcia uchwały o klasyfikacji, decyzję taką podejmie dyrektor szkoły. Gdyby i on nie mógł, uprawnienie przejdzie na organ prowadzący szkołę.

Aby projekt stał się obowiązującym prawem, musi przejść ścieżkę legislacyjną. Przebiegnie ona w iście ekspresowym tempie.

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli. Michał Dworczyk odpowiada Lechowi Wałęsie

Pierwsze czytanie w Sejmie zacznie się w czwartek o 11.30, a na godzinę 14 zaplanowano głosowanie. Z kolei senatorowie zbiorą się na dodatkowym, specjalnym posiedzeniu, które w całości poświęcone będzie pracom nad nowelą zgłoszoną przez Mateusza Morawieckiego.

Jeszcze przed południem w środę 24 kwietnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił, że jeśli w ciągu dnia pojawi się projekt zmieniający zasady klasyfikacji uczniów (rano powiedział o tym szef KPRM Michał Dworczyk), to "Senat będzie gotowy do pilnych prac nad tą ustawą".

W zależności od tego, kiedy prace zakończy parlament, nowela trafi na biurko prezydenta 25 (czwartek) lub 26 (piątek) kwietnia. Najpóźniej 26 kwietnia zostanie podpisana tak, by wejść w życie 27 kwietnia.

Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił w środę, że nie spodziewa się żadnych problemów przy procedowaniu ustawy.

- Jestem dobrej myśli. Po pierwsze, premier jest w bezpośrednim kontakcie z marszałkami obu izb i prezydentem. Omawiali dziś sytuację w oświacie. Po drugie, większość w parlamencie ma Prawo i Sprawiedliwość, a my zawsze podkreślamy, że dobro uczniów jest dla nas sprawą zasadniczą – mówił Dworczyk.

Dodał, że nie odbiera nauczycielom prawa do strajku, jednak z chwilą, gdy interesy uczniów zostały zagrożone, rząd musiał interweniować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Aleksander
5 lata temu
Ten cały Broniarz mnie brzydzi. Liczy na miejsca na listach PO i robi zamieszanie kosztem nas, rodziców i dzieci!
WujekDobra Ra...
5 lata temu
Wywalić z pracy strajkujących nauczycieli, niech idą wypłakac się w rękaw ShrekowiPO albo temu drugiemu przybłędzie.
gadziorek
5 lata temu
Panie premierze, oceniając pański "dorobek"...naprawdę jest pan synem dawnego opozycjonisty???
emig
5 lata temu
Sugeruję objąć ustawą studentów. Każdy kto złoży podanie może zostać inżynierem albo lekarzem. Mamy przecież być czołówką technologiczną na świecie. Jedną ustawą możemy mieć 34 mln inżynierów i doktorów ! I kto nam podskoczy !?
gosc
5 lata temu
wy sie uwazacie za panstwo , wy jestescie klika ktora psuje wizerunek Polski i cofacie sie do sredniowiecza
...
Następna strona