Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kijek
Łukasz Kijek
|
aktualizacja

Dzieje się wokół Collegium Humanum. Rektor ALK wskazuje drugie dno

368
Podziel się:

Od tygodni nie milkną echa afery Collegium Humanum. – Mówimy o setkach, jak nie tysiącach ludzi w Polsce, którzy piastują ważne stanowiska w różnych branżach. I czego my się dowiadujemy – że te setki jak nie tysiące ludzi pomyślało, że kupi sobie edukację – mówi w najnowszej "Biznes Klasie" prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Dzieje się wokół Collegium Humanum. Rektor ALK wskazuje drugie dno
Byliśmy zaszokowani że nagle w ustawie pojawił się zapis o MBA – mówi Grzegorz Mazurek (Agencja Wyborcza.pl, money.pl, Patryk Ogorzalek)

"Biznes Klasa" to program money.pl dostępny w serwisie YouTube. Szef redakcji Łukasz Kijek prowadzi w nim rozmowy z obecnymi i byłymi szefami największych firm, a także z ludźmi z otoczenia biznesu – o ich życiu, biznesie, zarobkach i wielu innych sprawach.

Zapraszamy na rozmowę z Grzegorzem Mazurkiem, rektorem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, która została najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej w 2022 r. – według Rankingu Europejskich Szkół Biznesu opublikowanego przez "Financial Times". W pełnym zestawieniu stu czołowych uczelni z Europy Koźmiński był na 52. miejscu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof. Grzegorz Mazurek: Biznes Klasa #22

Afera Collegium Humanum. "Patologią jest sposób stanowienia prawa"

Przez świat polskiej nauki, biznesu i polityki od wielu dni przetacza się afera dotycząca zdobywania dyplomów MBA. Dziennikarze "Newsweeka" ustalili, że na liście absolwentów działającego od 2018 r. Collegium Humanum jest m.in. ponad 50 osób, które dorobiły się intratnych stanowisk. Dyplom MBA otwiera drogę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

W piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne dwie osoby w związku ze sprawą Collegium Humanum – zarzuca im przyjęcie korzyści majątkowych i osobistych.

Patologią jest sposób stanowienia prawa w tym obszarze. My jako środowisko uczelni, nie tylko ekonomicznych, byliśmy zaszokowani że nagle w ustawie pojawił się zapis o MBA. Od dziesiątków lat zabiegaliśmy, żeby to zostało uregulowane. To jest teraz robota dla prokuratora, czy to jest koronkowa akcja, że stworzono przepis, po to żeby stworzyć uczelnie, po to żeby wydawać te tytuły, czy też jest to zbieg okoliczności – mówi Grzegorz Mazurek w "Biznes Klasie".

"Setki jak nie tysiące ludzi pomyślało, że kupi edukację"

Według Mazurka druga, o wiele większa i głębsza patologia, dotyczy skali kupowania dyplomów, czyli już samych absolwentów uczelni Collegium Humanum.

Jak widzimy teraz skalę kupowania tych dyplomów MBA, to mówimy o setkach, jak nie tysiącach ludzi w Polsce, którzy – jak obserwujemy – są ludźmi sukcesu, są w klasie średniej, piastują ważne stanowiska w różnych branżach. I czego my się dowiadujemy – że te setki jak nie tysiące ludzi pomyślało, że kupi sobie edukację. I to jest dla mnie najgorsze. Stworzony został mechanizm, który na skalę całej Polski stworzył patologię myślenia o edukacji – wskazuje Grzegorz Mazurek.

Po czym poznać, że MBA ma wartość?

W rankingu "Financial Timesa" z 2022 r. uczelnia Koźmińskiego ze swoim kierunkiem Executive MBA uplasowała się na 24. miejscu w Europie, a w edukacji menedżerskiej na 40. miejscu. Według badania absolwenci Executive MBA Koźmińskiego wskazują, że ich płaca w ciągu trzech lat wzrosła o 79 proc.

Prof. Grzegorz Mazurek podkreśla, że prawdziwego MBA nie da się zrobić w trzy miesiące. Program edukacji trwa co najmniej dwa lata i kosztuje ponad 80 tys. zł.

– Ponad 500 godzin dydaktycznych zajęć, bardzo dużo pracy własnej i w grupie, finalnie przygotowanie projektu doradczego. To jest wyposażenie wysokiej klasy specjalistów w swojej dziedzinie w kompetencje menedżerskie – mówi gość "Biznes Klasy".

W poprzednich odcinkach programu Łukasz Kijek rozmawiał z:

Wszystkie odcinki "Biznes Klasy" dostępne są pod tym linkiem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(368)
3 świat
1 tyg. temu
przecież chcecie przyklepać te fałszywe dyplomiki za łapówki
Hihihistoria
2 tyg. temu
Ale mamy Biuro Karier na uczelniach - 10 etatów, pracownoicy znają nazwy banków
Hihihistoria
2 tyg. temu
Nie matura lecz chęć szczera... i dyplom sriplom - tak mówią wielcy w Polsce ludzie
beeeee
2 tyg. temu
bla bla bla mam to gdzies
Set
2 tyg. temu
Teraz powinni zostać rozliczeni. Ci którzy kupili dyplomy powinni zwrócić niesłusznie pobrane pieniądze w spólkach skarbu państwa bo nie mieli do nich prawa. Jak nie mają to zlicytować im majątki i puścić w skarpetkach. Będzie mniej naśladowców w przyszłości
...
Następna strona