Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dzień dziecka 2020. Policzyli, ile kosztuje wychowanie potomka

40
Podziel się

250 tysięcy złotych - tyle trzeba wydać, by wychować dziecko do 18. roku życia - wynika z analizy przeprowadzonej przez Centrum im. Adama Smitha. To kwota w sytuacji, gdy opiekunowie mają jedno dziecko. Gdy dzieci jest dwójka, koszty "na głowę" spadają.

Dzień dziecka 2020. Ile kosztuje wychowanie dziecka?
Dzień dziecka 2020. Ile kosztuje wychowanie dziecka? (Pixabay)
bEqlscOJ

W przypadku rodziny z dwójką dzieci wychowanie jednego potomka wynosi niecałe 206 tys. zł. W sumie daje to więc niemal 412 tys. zł.

Centrum im. Adama Smitha co roku na Dzień Dziecka przygotowuje taki raport. Jak wylicza kwoty potrzebne do odchowania latorośli? Bazuje na danych dotyczących minimum socjalnego w ujęciu miesięcznym (wg Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych). W tym roku posłużył się danymi z III kwartału 2019 roku.

Jak wynika z analizy, obecnie koszt wychowania dziecka w przypadku rodziny 2+1 wzrósł o 5,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast względem roku 2014 ten wzrost to aż 18,5 proc.

bEqlscOL
Zobacz także: Obejrzyj też: Polacy szturmują Bałtyk. "Wszyscy są złaknieni wyjazdu"

W przypadku dwójki dzieci wzrost kosztów ich wychowania wynosi - odpowiednio - 5,4 i 16,5 proc.

Kwoty wyliczone przez Centrum im. Adama Smitha w dużej mierze pokrywają się z szacunkami Polaków. CAS zleciło przeprowadzenie badania na panelu Ariadna, w którym zarówno osoby z dziećmi, jak i bez, oceniały koszty wychowania potomka.

bEqlscOR

Wśród osób z dziećmi aż 24 proc. badanych szacuje, że jest to ponad 250 tys. zł. 18 proc. szacuje, że wystarczy od 201 do 250 tys. zł, a 23 proc. - że wystarczy od 151 do 200 tys. zł. Tylko 35 proc. badanych uważa, że ten koszt może być mniejszy niż 150 tys. zł.

Wśród osób bez dzieci szacunki są trochę inne - dużo większa grupa uważa, że da się wychować dziecko w granicach od 51 do 150 tys. zł

bEqlscOS

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqlscPm
KOMENTARZE
(40)
imigrant
rok temu
Komentatorze wygodnicki Pracujący, jeśli wszystkie dzieci wyjadą z Polski, to kto zarobi na twoją emeryturę?
Na chwilę obe...
rok temu
dzieci kosztuje tylko emerytów i bezdzietnych +/- 10000 zł rocznie na dziecko w gotówce + kilka tysięcy na służbę zdrowia i utrzymanie wszelakiego rodzaju instytucji, z których dzieci korzystają. Rodzice już raczej do tego nie dokładają. Taka jest prawda.
kali
rok temu
Idąc tym tokiem na trójkę wydamy ok 300 tys a na dziesięcioro to już grosze
bEqlscPn
Artur
rok temu
Skoro 40000 złotych kosztuje wykonane /sposobem gospodarczym/ ocieplenie typowego domu, co trwa li tylko kilka tygodni wykonania, to te [niewiele większe] sumy w dłuższej perspektywie czasowej wydają się po prostu niepoważne...
nieufam
rok temu
Centrum Adama Smitha już się tyle razy skompromitowała swoimi prognozami, że dziękuję za ich analizy. Dla wybranych ich analizy mówią co innego niż dla masy, po to aby właśnie analiza dla wybranych się sprawdziła.
...
Następna strona