Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PIT. Fiskus ogranicza ulgę dla rodzin z dwojgiem dzieci

125
Podziel się

Rodzice po kilku miesiącach dowiadują się, że mają zwrócić odliczenie podatku na dzieci, bo nie mają do niego prawa. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

W przypadku jednego dziecka są jednak limity dochodowe.
W przypadku jednego dziecka są jednak limity dochodowe. (East News, STANISLAW KOWALCZUK)
bDTbNuoR

Ulga rodzinna pozwala rodzicom zaoszczędzić na podatku, ale w ciągu kilku lat jej obowiązywania wprowadzono nowe limity i wyłączenia. W praktyce oznacza to, że wiele osób nawet nie wie, że traci prawo do odliczenia.

Podatnicy dowiadują się po czasie, że chociaż skorzystali z odliczenia na dwoje dzieci, nie mają prawa do odpisu na żadne z nich.

"Rzeczpospolita" opisuje przykład czytelniczki z Łodzi. Kobieta ma dwie córki: 21-letnią studentkę i 13-letnią uczennicę. W rozliczeniu za 2018 r. skorzystała z ulgi na obie.

bDTbNuoT

Otrzymała jednak wezwanie z urzędu skarbowego, w którym napisano, że nie ma prawa do ulgi ani na starszą, ani na młodszą córkę. Fiskus zażądał od niej dopłaty PIT.

Dlaczego? Starsza córka w 2018 r. miała kilka dorywczych zleceń i zarobiła w sumie 3200 zł. W tej sytuacji urząd traktuje młodszą córkę jak jedynaczkę i stosuje limity właściwe dla rodziców wychowujących jedno dziecko.

bDTbNuoZ

Ulga prorodzinna polega na tym, że od podatku można odliczyć do 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie i aż 2700 na czwarte oraz każde kolejne.

W przypadku jednego dziecka są jednak limity dochodowe. Osoby rozliczające się indywidualnie nie mogą przekroczyć progu rocznego dochodu określonego na 56 tys. zł, a małżonkowie składający wspólną deklarację PIT - 112 tys. zł. Limity nie dotyczą już jednak tych, którzy mają przynajmniej dwójkę dzieci.

bDTbNupu
wiadomości
KOMENTARZE
(125)
Jaś
rok temu
Posłowie mają 4000 zł diety bez podatku na miesiąc to trzeba zmienić
Marke
rok temu
Karac za prace, wynagradzac za nie pracowanie. Bardzo moralizujace....
Monika
rok temu
Nadal traktuje się lepiej tych którzy nie pracują, lepiej żeby dziewczyna nic nie robiła i po studiach nie miała żadnego doświadczenia ? A studia rodziców też kosztują. Odliczenia są z podatku z pieniędzy zarobionych przez nich, tak powinno być z 500+, od podatku i wtedy wyeliminowała by się patologia.
bDTbNupv
witti
rok temu
I dlatego powinny być zniesione wszystkie ulgi, odliczenia i 500+, a kwota wolna 50000 zł (a docelowo najlepiej jakby PIT był zniesiony)! A nie ciągłe obieranie i dawanie - odliczenia, zaliczenia, transfery...
ja
rok temu
Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych i pracowitych do nieudolnych i leniwych. Rozdawnictwem hamuje się inicjatywę i przedsiębiorczość a hoduje uzależnionych od państwa. Skąd dzieci mają brać przykład? Powinniśmy jednak bardziej kształtować postawy przedsiębiorcze – brania życia we własne ręce, zamiast czekać, aż ktoś nam rzuci jakiś ochłap. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Zmieniasz kilka rzeczy i nie masz problemu z pracą.
...
Następna strona