Notowania

podatki
05.03.2020 14:24

PIT. Fiskus ogranicza ulgę dla rodzin z dwojgiem dzieci

Rodzice po kilku miesiącach dowiadują się, że mają zwrócić odliczenie podatku na dzieci, bo nie mają do niego prawa. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W przypadku jednego dziecka są jednak limity dochodowe. (Fot: STANISLAW KOWALCZUK)

Ulga rodzinna pozwala rodzicom zaoszczędzić na podatku, ale w ciągu kilku lat jej obowiązywania wprowadzono nowe limity i wyłączenia. W praktyce oznacza to, że wiele osób nawet nie wie, że traci prawo do odliczenia.

Podatnicy dowiadują się po czasie, że chociaż skorzystali z odliczenia na dwoje dzieci, nie mają prawa do odpisu na żadne z nich.

"Rzeczpospolita" opisuje przykład czytelniczki z Łodzi. Kobieta ma dwie córki: 21-letnią studentkę i 13-letnią uczennicę. W rozliczeniu za 2018 r. skorzystała z ulgi na obie.

Otrzymała jednak wezwanie z urzędu skarbowego, w którym napisano, że nie ma prawa do ulgi ani na starszą, ani na młodszą córkę. Fiskus zażądał od niej dopłaty PIT.

Dlaczego? Starsza córka w 2018 r. miała kilka dorywczych zleceń i zarobiła w sumie 3200 zł. W tej sytuacji urząd traktuje młodszą córkę jak jedynaczkę i stosuje limity właściwe dla rodziców wychowujących jedno dziecko.

W tym roku pojawiły się spore nowości w ulgach i odliczeniach.
Podatki 2020. Mamy aż trzy nowe ulgi. Sprawdzamy, co można odliczyć w rozliczeniu za 2019

Ulga prorodzinna polega na tym, że od podatku można odliczyć do 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie i aż 2700 na czwarte oraz każde kolejne.

W przypadku jednego dziecka są jednak limity dochodowe. Osoby rozliczające się indywidualnie nie mogą przekroczyć progu rocznego dochodu określonego na 56 tys. zł, a małżonkowie składający wspólną deklarację PIT - 112 tys. zł. Limity nie dotyczą już jednak tych, którzy mają przynajmniej dwójkę dzieci.

Tagi: podatki, wiadomości, ulga na dzieci
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2020

JaśPosłowie mają 4000 zł diety bez podatku na miesiąc to trzeba zmienić

05-03-2020

krastoBardzo dobrze. Tak to jest jak dla kasy glosuje się na pis. Będą dalej robic was w jajo. Skoro panienka zarabia kase to trudno, aby US dawal jakies … Czytaj całość

05-03-2020

wittiI dlatego powinny być zniesione wszystkie ulgi, odliczenia i 500+, a kwota wolna 50000 zł (a docelowo najlepiej jakby PIT był zniesiony)! A nie ciągłe … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (126)