Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

E-dowód. 11 tys. wniosków w pół dnia. Minister Marek Zagórski: To rekord!

10
Podziel się:

Polacy rzucili się na elektroniczne dowody osobiste. Punktualnie od północy można składać wnioski o e-dowody. Do pierwszej w nocy zarejestrowano ich 114, a później spływały już w tysiącach. System dał radę.

Można już składać wnioski o e-dowody. Zostaną wydane w ciągu kilku do kilkunastu dni
Można już składać wnioski o e-dowody. Zostaną wydane w ciągu kilku do kilkunastu dni (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Nie doszło do paraliżu serwerów. System wniosków online o e-dowody wytrzymał falę zgłoszeń od Polaków. - Spodziewaliśmy się takiego zainteresowania i byliśmy na nie przygotowani. System działa, złożenie wniosku zarówno przez internet, jak i w urzędzie zajmuje kilka minut – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Tylko przez osiem pierwszych godzin działania systemu otrzymaliśmy niemal czterokrotnie więcej wniosków online niż każdego innego dnia. Wszyscy, którzy czekają na nowy dowód odbiorą go w ciągu najbliższych kilkunastu dni - dodał minister cyfryzacji.

Zobacz także: Zobacz też: Jak pozyskać klienta w internecie

"Operacja e-dowód", tak Ministerstwo Cyfryzacji określa wprowadzenie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Północ z 3 na 4 marca nazwano "godziną zero". I, mimo obaw, wszystko poszło, jak trzeba.

Nieco ponad dwa tygodnie wcześniej swój debiut miał system "Twój e-PIT", wtedy nie było tak kolorowo. System zawiesił się przez zbyt dużą liczbę odwiedzin na porfilach podatników.

A w przypadku e-dowodów? Według danych Centralnego Ośrodka Informatyki do godz. 13 wniosek o nowy dowód złożyło 10.910 osób (9.253 wnioski w urzędach, 1.657 wniosków – online). Niezależnie od sposobu złożenia wniosku, te trafiają do jednego systemu.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, nad tym, aby w poniedziałek od północy wszyscy zainteresowani mogli skutecznie składać wniosek o nowy dowód osobisty, a później, by wszystko zadziałało także w urzędach, przez cały weekend pracowało kilkadziesiąt osób.

Same prace nad wdrożeniem nowego systemu zaczęły się dużo wcześniej.

- Przeprowadziliśmy testy wydajnościowe, przeszkoliliśmy niemal 5,5 tysiąca urzędników. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę operację. To jeden z najbardziej skomplikowanych projektów, jakie kiedykolwiek wdrażała nie tylko polska administracja, ale i biznes - powiedział minister Marek Zagórski.

- Udało się. W ciągu 10 miesięcy zrobiliśmy to, co innym nie udawało się przez 10 lat. E-dowód jest tylko jednym z komponentów ekosystemu cyfrowej tożsamości. Oprócz niego mamy - dedykowany do usług online - Profil Zaufany, aplikację mObywatel, czy "węzeł krajowy", który łączy usługowe portale administracji - dodał szef resortu cyfryzacji.

- Wkrótce będziemy mieli także środki identyfikacji elektronicznej, oferowane przez sektor komercyjny. Wszystkie komponenty tego ekosystemu uzupełniają się. E-dowód jest domknięciem tego systemu - podsumował Marek Zagórski.

E-dowód. Co to i jak go dostać?

Po pierwsze, nie ma obowiązku posiadania dowodów z warstwą elektroniczną. Przynajmniej na razie - cały proces wymiany Polakom dowodów na te elektroniczne potrwa dekadę.

Wszyscy, których dokumenty są nadal ważne, nie muszą wnioskować o nowe, ale mogą. Co najważniejsze, wymiana jest bezpłatna.

Wraz z e-dowodem pojawiły się e-usługi bezpośrednio z nim związane. Jak informuje resort, zmienił się nieco sam wniosek o wydanie dowodu osobistego. By go złożyć trzeba mieć Profil Zaufany oraz zdjęcie spełniające odpowiednie wymogi. Jeśli zdjęcie nie będzie ich spełniać, urzędnik odmówi wydania e-dowodu.

Niezbędnik dla chętnego na nowy dowód osobisty lub dla tych, którzy muszą go wymienić (poprzedni stracił ważność, zgubił się lub został skradziony), jest zamieszczony na rządowej stronie: obywatel.gov.pl.

Każdy wniosek złożony 4 marca i później będzie dotyczył już e-dowodu.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Pełnię jego funkcjonalności obywatele odczują dopiero z czasem, gdy urzędy, szpitale, przychodnie czy choćby prywatne firmy dostosują swoje systemy do tego rodzaju dokumentu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
zenek
5 lata temu
Np będzie "czip" między kciuk, a palec wskazujący - zakład???
IQ
5 lata temu
"Cyfrowa durnota" rzyciła się, aby się pochwalić przed kolegami. Już jesteście e-slavami, jak w DE.
henio
5 lata temu
Powodzenia, ciemny narodzie! W e-dowodzie zatopiony jest "czip". 24 h/dobę będziecie "pod nadzorem">
rozbawiony
5 lata temu
A oszuści się cieszą i zacierają rączki, już wkrótce będziemy mieć falę bankrutów, którzy nigdy na oczy nie zobaczą pieniędzy z zaciągniętych kredytów... Dla złodziei tożsamości własnie zaczyna się eldorado!
Ps wro
5 lata temu
Komu to potrzebne. Tak samo jak abonament TV. To robienie kasy firmom w Wawie. Po co wam dowód, w UK w ogóle nie mają dowodów. Powiedzcie, że te 11 tys to warszawiacy i do tego wyznawcy PiSu. To jakaś akcja marketingowa. Jak mi każą wyrobić jakiś dowód i zapłacić złodziejom z Wawy ( bo to wyciąganie kasy) to jak któregoś spotkam na ulicy, to od razu z liścia pociągnę.