Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

E-prawo jazdy jeszcze w tym półroczu. Jest zapowiedź ministra cyfryzacji

130
Podziel się:

W tym półroczu wprowadzone zostanie elektroniczne prawo jazdy - powiedział w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że już 70 tys. urodzeń dzieci zgłoszonych zostało przez interenet.

Nie będzie już mandatów za brak dokumentu. Policjanci sprawdzą nasze uprawnienia w systemie.
Nie będzie już mandatów za brak dokumentu. Policjanci sprawdzą nasze uprawnienia w systemie. (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)
bEKYarNh

- Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze - powiedział minister w PR 24.

E-prawo jazdy ma działać tak samo, jak elektroniczny dowód rejestracyjny. Nie musimy go wozić ze sobą, bo służby mają dostęp do danych, które są w systemie. Co oznacza, że nie będzie już mandatów za brak dokumentu. Policjanci sprawdzą nasze uprawnienia w systemie.

Minister w przypomniał, że mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego, przypomni np. o zbliżającym się końcu badania technicznego czy polisy OC, a e-prawo jazdy przypomni natomiast o punktach karnych.

bEKYarNj

Do czasu zmiany przepisów tradycyjne prawo jazdy trzeba będzie jeszcze mieć przy sobie.

Działa już także e-usługa, która pozwala na zgłoszenie online narodzin dziecka. Jak poinformował Zagórki, od uruchomienia usługi w czerwcu 2018 r. do ostatniej niedzieli liczba internetowych rejestracji narodzin dziecka przekroczyła 70 tys.

Zobacz także: Vademecum prawa jazdy - przewodnik po kategoriach

bEKYarNp

Minister jest zadowolony z działania e-recepty. Według danych resortu już ponad 2/3 recept w ostatnich dniach wystawione zostało w systemie elektronicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKYarNK
KOMENTARZE
(130)
Aleksandra
2 lata temu
Teraz nawet dowód osobisty można sprawdzać w aplikacji czy jest już gotowy Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mtdeveloper.mojdowod
alec
2 lata temu
"Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze" - powiedział minister To był cytat, a teraz moje pytanie: ma ktoś jeszcze papierowe prawo jazdy ??? Zaraz ktoś napisze, że się czepiam, ale to była wypowiedź ministra a nie "kogoś tam". Chyba mogę oczekiwać profesjonalizmu.
Kierowca
2 lata temu
Mówią że to dla naszej wygody. Dla obywatela. Tylko już nikt nie powie że kontrola zamiast 10 minut będzie trwała 40 minut. Lub zasięgu nie będzie to wtedy zwiozą na komendę celem potwierdzenia i czas się wydłuży do 2 godzin.
bEKYarNL
gosc
2 lata temu
czyli jak ktoś zda prawo jazdy będzie mógł od razu jeżdzić bo będzie to w systemie teraz jak ktoś zda egzamin to nie może jeżdzić dopóki nie ma plastiku w ręce komedia to prawo
P4 cyborg
2 lata temu
Wszędzie teraz to E w dowodach prowojazdach no i w składzie do jedzenia sex elotroniczny bo panie pozywają do sądu za uścisk ręki jesze niech facetowi piwo i wodę zrobią elektryczne i bedzie ok
...
Następna strona