Notowania

rekrutacja
18.07.2019 17:03

Edukacyjny chaos przesadzony? Polskie szkoły przyjmowały nawet więcej uczniów

Nieco ponad 700 tys. absolwentów podstawówek i gimnazjów doprowadziło do sytuacji, którą krótko można opisać jako "rekrutacyjną maskarę". Media prześcigają się w donoszeniu o liczbach uczniów, którzy nie dostali się do żadnej klasy. To o tyle zaskakujące, że polskie szkoły nie tak dawno przyjmowały nawet więcej uczniów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Polskie szkoły nie tak dawno przyjmowały nawet więcej uczniów.

"Moje dziecko ma świadectwo z czerwonym paskiem i nie dostało się do żadnego liceum". "Samorządy miały czas, żeby się przygotować". "Szkoły nie są z gumy". "Winna reforma edukacji". "Wszystko przez kumulację roczników" - to przegląd słów, które w ostatnich dniach padały w mediach wyjątkowo często. Wszystkie odnosiły się do tego samego - rekrutacji do szkół średnich.

Rekrutacja do szkół średnich - dzisiejszy dramat może okazać się przepustką do dobrze płatnej pracy za kilka lat
Dramat uczniów nadzieją edukacji? Eksperci o szansie na wzrost jakości kształcenia

Rekrutacji, dodajmy, która faktycznie jest niezwykła. Prowadzona dwutorowo - z jednej strony dla uczniów, którzy skończyli gimnazja, z drugiej dla tych, którzy skończyli ośmioletnie podstawówki. W efekcie zamiast około 350 tys. o miejsca w szkołach średnich ubiega się 727 170 uczniów. Liczba imponująca, choć polski system już kiedyś musiał poradzić sobie z podobną falą.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 1955 r. urodziło się w Polsce niemal 800 tys. dzieci. 14 lat później szły one do szkół średnich. Kolejne lata to faktycznie spadek liczby urodzin, a w efekcie mniejsza potrzeba miejsc w szkołach.

Oglądaj też: Rekrutacyjny chaos. "Ludzie pójdą do techników. I dobrze"

Żeby jednak nie sięgać po tak archiwalne dane, spójrzmy na liczbę uczniów w liceach ogólnokształcących, bo to im poświęca się najwięcej miejsca w dyskusji o podwójnym roczniku. W roku szkolnym 2019/2020 licea faktycznie odnotują wielki napływ "świeżej krwi". Zgodnie z prognozami MEN, we wszystkich klasach i wszystkich rocznikach znajdzie się 651 927 uczniów. Dla porównania w roku szkolnym 2018/2019 liczba ta wynosiła 470 100 uczniów. Jest różnica.

Porównywanie danych rok do roku może być jednak złudne i prowadzić do błędnych wniosków. Np. takich, że szkół i oddziałów w Polsce jest za mało. Dowodem na to, że jest inaczej, są te same statystyki resortu. Dokładnie przed dekadą bowiem w liceach uczyło się o pięć tysięcy osób więcej.

Poprzednie lata to jeszcze większe różnice. Do tego stopnia, że w roku szkolnym 2003/2004 wszystkich uczniów w liceach było o 100 tys. więcej niż w roku szkolnym, który rozpocznie się 1 września 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rekrutacja, licea, szkoły średnie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2019

endeHisteria nakręcana przez opozycję, jak zwykle, do końca sierpnia okaże się, że była bezpodstawna

22-07-2019

JaskoPrzynajmniej będzie jeden dobrze wykształcony rocznik . Konkurencja ma pozytywny wpływ

22-07-2019

jjTylko że autor zapomniał dodać że wiele szkól i oddziałów zostało zlikwidowanych

Rozwiń komentarze (76)