Notowania

Przejdź na
oświata
12.04.2019 13:37

Egzamin ósmoklasisty 2019 a strajk nauczycieli. Protest zagrozi terminom testów? Harmonogram

Pierwszy egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Wszystko wskazuje na to, że termin testów zbiegnie się ze strajkiem nauczycieli. Podpowiadamy, czy protest zagrozi egzaminom i jaki jest ich harmonogram.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Egzamin ósmoklasisty 2019 a strajk nauczycieli

Egzamin ósmoklasisty 2019 a strajk nauczycieli

Pierwszy egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019. Termin tegorocznych testów najprawdopodobniej zbiegnie się ze strajkiem nauczycieli. Rozmowy "ostatniej szansy" pomiędzy stroną rządową a oświatowymi związkami zawodowymi zakończone w niedzielę nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Kością niezgody pozostała kwestia podwyżek płac nauczycieli oraz pracowników oświaty.

Porozumienie z rządem podpisała jedynie nauczycielska "Solidarność". Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych w poniedziałek rozpoczęli ogólnopolski strajk nauczycieli. Zgodnie z zapowiedzią, jest on prowadzony od 8 kwietnia od godziny 8:00 do odwołania.

- Propozycje rządu są nie do przyjęcia, oczekiwaliśmy zupełnie innych propozycji płacowych - oświadczył Broniarz po niedzielnych rozmowach z rządem. - To była ustawka rządu z niesolidarną "Solidarnością" - wtórował mu Sławomir Wittkowicz, szef WZZ "Solidarność Oświata".

Zobacz: Strajk nauczycieli. Broniarz: było dużo czasu, by zapobiec protestowi

Egzamin ósmoklasisty zaplanowany jest na 15-17 kwietnia. Pojawiły się poważne wątpliwości, czy strajk nauczycieli nie przekreśli tych terminów. Jednak jak zapewniał na antenie TVN24 Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, żadnych przesunięć nie będzie.

- Sytuacja w oświacie już bywała trudna i te egzaminy zawsze się odbywały. Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają pełną świadomość tego, jak ważny jest to okres w życiu młodego człowieka. To nie jest kwestia optymizmu – przekonywał Smolik.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Harmonogram i podstawowe informacje

Egzamin ósmoklasisty jest podsumowaniem wiedzy zdobytej w szkole podstawowej. W latach 2019–2021 testy składać się będą z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć ten etap edukacji. Nie jest określony jednak minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego testów nie można nie zdać.

Każdy uczeń, który z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpi do nich w tym terminie, przystąpi do testów w czerwcu.

Obejrzyj: Firmy powoli przechodzą transformację cyfrową. "30-37 proc. ma strategię"

Egzamin ósmoklasisty - harmonogram termin główny:

  • język polski – 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) – godz. 9:00 (120 minut);
  • matematyka – 16 kwietnia 2019 r. (wtorek) – godz. 9:00 (100 minut);
  • język obcy nowożytny – 17 kwietnia 2019 r. (środa) – godz. 9:00 (90 minut).

Na egzamin ósmoklasisty każdy uczeń może ze sobą przynieść wyłącznie przybory do pisania: długopis lub pióro (z czarnym atramentem/tuszem), a w przypadku części matematycznej również linijkę. W trakcie testów nie można korzystać z kalkulatora i słowników, nie wolno także używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz