Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Sławomir Broniarz: "To próba ugniatania nas kolanem"

814
Podziel się:

- Rząd tkwi w propozycjach z 25 marca. Odrzuconych przez nauczycieli i związki – komentuje szef ZNP Sławomir Broniarz. - Jeśli jestem przeszkodą w tych negocjacjach, jestem w gotowy stanąć z boku – zapowiedział.

Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.
Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. (East News, Piotr Molecki/East News)

W drugi dzień strajku rząd znów spotkał się z nauczycielami w Centrum Dialogu Społecznego. Na dzień przed egzaminami gimnazjalnymi "propozycje rządu zostały odrzucone" - poinformowała Beata Szydło.

Problem w tym, że rząd nie zaproponował niczego poza tym, co nauczyciele już odrzucili – powiedział Sławomir Broniarz, szef ZNP w programie "Tak jest" na antenie TVN24. Jak zaznaczył, rząd tkwi w tamtych propozycjach z 25 marca.

Przewodniczący ZNP odniósł się do obarczania strajkujących nauczycieli za problemy z egzaminami . – To próba ugniatania nas kolanem, jest presja społeczna, mówi się nam "to wy jesteście odpowiedzialni". Jutro miną 3 miesiące odkąd weszliśmy w spór zbiorowy. Już 4 marca ogłosiliśmy strajk. My wszystkie procedury strajkowe przeprowadziliśmy zgodnie z prawem. A, że rząd reaguje z refleksem szachisty to już nie nasz problem - mówił.

Sławomir Broniarz odniósł się również do ataków na jego osobę. - Jeśli jestem przeszkodą w tych negocjacjach, jestem w stanie stanąć z boku - zapowiedział. - Atakowanie partnera, z którym i tak trzeba siąść do stołu nie pomaga. Łatwej zaatakować jednego człowieka niż tłumaczyć się przed 600 tys. nauczycielami. Nie zaspakajam własnych ambicji, problem nie jest uosobiony przeze mnie, ale setki tys. nauczycieli, którzy ruszyli wczoraj do strajku. Rząd nie ma dla nas żadnych godnych propozycji – mówił na antenie TVN24.

Jak dodał, ZNP nie rekomenduje strajku okupacyjnego. Nie uważa za słuszne blokowanie szkół podczas egzaminów. - Nawet gdyby takie prośby się pojawiały, to odnosimy się do nich negatywnie. To efekt awanturnictwa, który nie pochwalamy - mówił.
Wcześniej premier Szydło apelowała, aby nie przeszkadzać tym nauczycielom, którzy biorą udział w egzaminach – nie wywierać na nich presji.

Zobacz także: Nauczyciele z "Solidarności" strajkują mimo porozumienia. "To już nie jest strajk związkowy". Obejrzyj wideo:

- Jeśli któryś nauczyciel chce zawiść strajk, ZNP nie będzie traktował tego, jako łamistrajk. To jest suwerenna decyzja nauczycieli. Nie ma przeciwwskazań ze strony związków zawodowych, aby brać udział w egzaminach – podkreślił Broniarz.

"Już jutro 350 tys. uczniów przystąpi do egzaminów gimnazjalnych w części humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest gotowa do jego przeprowadzenia" - przekonuje na Twitterze MEN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(814)
nikos
5 lata temu
ugniata to was Schetyna , wami próbuje przejąc władzę nie udało sie z Kijowskim mysli ze uda się z Broniarzem , Kijowski już zapłacił za to i przyjdzie pora na pana panie Broniarz
Uraaaaaaa !!!...
5 lata temu
Rządzą towarzysze szmaciak i ochłap !!!!!
kj
5 lata temu
SAm tego chciałeś gnomie Broniarzu. Co, nie tak miało być? Jesteście analfabeci w przewidywaniu przyszłości po takich wyskokach.
ja.
5 lata temu
panie BRONIAR jest pan kukiełką w rękach bardzo niebezpiecznych ludzi to nie jest zabawa w kotka i myszkę to rozgrywka polityczna a może nawet mafijna to nie jest normalne gdzie jakiś nikt chce rozłożyć polski ustrój a co dotyczy nauczycieli strajkujących powinno się wszystkim wręczyć wypowiedzenia umowy o prac e za odstąpienie obowiązków służbowych bo nauczyciel to służba a nie 8 tys.na rękę większość ludzi pracują od 5 rano do wieczora i nie mają nawet 50-ciu % tego czego żądacie wstyd i hańba
Pisenkarz
5 lata temu
Była taka MuCHA co pisze teksty pisenek - niech wam napisze = tylko bez błędów ortograficznych bo ona to POtrafi
...
Następna strona