Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Ekogroszek bije rekordy. "Chyba będzie wojna"

620
Podziel się:

Ekogroszek drożeje z dnia na dzień. Cena za tonę sięga już 1500-1600 zł, podczas gdy jeszcze miesiąc temu kształtowała się na poziomie 800-900 zł. Internauci nie ukrywają swojej wściekłości, bo po paliwie i gazie to kolejny drożejący surowiec.

Ekogroszek bije rekordy. "Chyba będzie wojna"
Ceny ekogroszku idą na rekord (Pixabay, Hans)

Podczas gdy od kilku tygodni Polaków zajmują wysokie ceny paliw, wraz z nadejściem okresu grzewczego windowana jest cena ekogroszku. Okazuje się, że tona popularnego węgla wzrosła na przestrzeni kilku tygodni o kilkaset złotych. Obecnie trzeba wydać ok. 1500-1600 zł za ekogroszek, podczas gdy latem było to jeszcze 800-900 zł.

Ekogroszek bije rekordy. Dlaczego?

"Masakra", "chyba będzie wojna", "to już hiperinflacja" - to tylko niektóre komentarze wściekłych internautów. Część z nich podkreśla, że cena tony popularnego węgla stanowi 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia i aż 120 proc. minimalnej emerytury.

"Jak zapewnia nas pracownik składu będzie jeszcze drożej. Sezon grzewczy 2021/22 to ok. 6 lub 7 tys. zł" - napisał na Twitterze Pszczyński Alarm Smogowy.

Zobacz także: Czy będą nas obowiązywały restrykcje podczas świąt Bożego Narodzenia?

Zgodnie z nowymi wytycznymi, ekogroszek nie będzie mógł mieć wyższej wilgotności niż 11 proc. Zawartość popiołu z kolei określono w przedziale od 2 do 7 proc. Wartość opałowa musi być wyższa niż 28 MJ/kg. Obecnie dostępny jest ekogroszek o kaloryczności nawet 21 MJ/kg. Według nowych norm, spaść musi też poziom siarki w ekogroszku - z 1,7 do 1,2 proc.

Polska Grupa Górnicza w połowie października ostrzegała zaś, że nowe wytyczne mogą być "istotnym krokiem wstecz w działaniach służących poprawie jakości powietrza w Polsce, zwłaszcza w obszarze walki ze smogiem". PGG dostarcza na polski rynek ponad 3,5 mln ton węgla opałowego rocznie, z czego ok. 700 tys. ton stanowi ekogroszek.

- Przecież może jedna kopalnia w Polsce produkuje taki węgiel. Jeśli PGG straci na tym 500-600 mln przychodu, to firma będzie do likwidacji. Tymczasem mamy podpisane porozumienia o powolnej transformacji sektora węglowego - mówił money.pl o nowych normach Bogusław Hutek, szef górniczej "Solidarności".

Nowe wytyczne sprawiłyby, że Polska musiałaby importować jeszcze więcej węgla z zagranicy, o czym najprawdopodobniej nie pomyśleli rządzący. Tylko w ubiegłym roku do naszego kraju sprowadzono 12,82 mln ton węgla, z czego ponad 70 proc. pochodziło z Rosji.

Koniec ekogroszku? Nie może być "eko"

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce też, by ekogroszek i ekomiał zmieniły swoje nazwy. Chodzi o usunięcie przedrostka "eko", tak by nie sugerowały one klientom, że mają do czynienia z paliwami ekologicznymi.

Chociaż od publikacji projektu minął ponad miesiąc, to PGG nadal reklamuje ekogroszek jako surowiec o wysokiej wartości opałowej. "Więcej ciepła dla całej rodziny" - czytamy na banerach reklamowych spółki. Na stronie internetowej przy ekogroszku widnieje jednak adnotacja "chwilowy brak towaru". Są też stare ceny - 825 zł za tonę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(620)
Doris
2 lata temu
Wrócimy do palenia w zwykłych piecach , będziemy palić wszystkim co się da i to ma być ekologia.
Doris
2 lata temu
Egogroszek kos,tuje 2500 XL, cena wzrost La o 100% . Jak zyc?
wlod
2 lata temu
Dobrze wiedzą, że jak nie będzie opału to klienci sami zgodzą się na wyższe ceny więc handlowcy zacierają ręce. Państwo domaga się ekologi i spełniania norm, a obecna sytuacja doprowadzi do tego, że ludzie będą palić czym się da by mieli ciepło. Gospodarstwa domowe w Polsce emitują tylko 7% zanieczyszczeń do atmosfery, a przemysł 93% więc gdzie państwo i ekolodzy powinni szukać winnych.
Waldemar
2 lata temu
Będziemy siedzieć w domu po ciemku,a chałupę ogrzejemy gdy zrzucimy trochę węgla z wagonu.pisowski rząd nic z tym nie robi ,bo w drożyźnie mają wyższe dochody z podatku.świetna okazja rozdać nasze pieniądze dla patologicznego pisiego elektoratu.
EKO Kopciuch
2 lata temu
Niestety chciałem mieć trochę wygody i postawiłem na kocioł na ekogroszek. Niestety bardzo się cieszę że nie skorzystałem z dotacji czyste powietrze bo zostawiłem sobie mój eko kopciuch który odpale niebawem bo wszystkie programy eko mnie do tego zmuszają. Eko kopciuch to jest alternatywa co wejdzie to spali :)
...
Następna strona