Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Ekolodzy mają dość. Wykażą, że ekogroszek to oszustwo. Chcą zabronić reklam i "eko" skojarzeń

163
Podziel się:

Ekogroszek nie jest "eko" i czas skończyć z tym kłamstwem - przekonuje Fundacja ClientEarth. We wtorek złożyła do UOKiK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, którzy błędnie uważają, że dokonują ekologicznego wyboru.

Ekolodzy mają dość. Wykażą, że ekogroszek to oszustwo. Chcą zabronić reklam i "eko" skojarzeń
Ekogroszek tylko z nazwy jest "eko" - przekonuje Fundacja ClientEarth (Flickr)

Miał być ekologiczną, niedrogą i dostępną dla każdego posiadacza pieca alternatywą dla węgla. Okazuje się jednak, że przedrostek "eko" należy brać w cudzysłów, bo wbrew zapewnieniom producentów i sprzedawców, z ekologią ma on niewiele wspólnego.

To zaskoczenie dla 66 proc. Polaków, którzy w badaniu przeprowadzonym przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi powiedzieli, że spalanie ekogroszku może być neutralne dla środowiska.

- To niestety przykład udanej kampanii reklamowej, bo rzeczywiście wiele osób uważa, że ekogroszek jest eko, skoro się tak nazywa. Czy ekogroszek jest bardziej ekologiczny? Pytanie od czego - jeśli porównamy go z kopciuchem, to będzie czystszy, ale to jest węgiel, paliwo kopalne. To nadal emisja pyłów i dwutlenku węgla, więc działa na niekorzyść jakości powietrza, jak i klimatu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci.

Zobacz także: Palenie ekogroszkiem nie szkodzi środowisku? Ekspert o "manipulacji reklamy"

Fundacja ma żal do UOKiK o brak działań

Wspomniana już Fundacja ClientEarth nie chce czekać bezczynnie, aż właściwe instytucje wypowiedzą się na temat ekogroszku.

- Dziś w naszym imieniu Kancelaria Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko Tokarzewska złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów formalne zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów korzystających z węgla typu "ekogroszek" – czytamy w rozesłanym do mediów komunikacie.

 Jak wyjaśnia ClientEarth, prawnicy i ekolodzy zdecydowali się na ten krok, gdyż UOKiK nie podjął czynności wyjaśniających po tym, jak Fundacja przekazała do Urzędu kopie listów wysłanych do wiodących producentów ekogroszku, w których wezwała do zaprzestania stosowania przez nich praktyki greenwashingu.

Greenwashing to pozorowane działania ekologiczne, które w rzeczywistości nie wpływają pozytywnie na stan środowiska.

W piśmie skierowanym do UOKiK prawnicy kancelarii zawarli cztery główne postulaty. Po pierwsze domagają się tego, by nie można już używać nazwy ekogroszek, gdyż "może to powodować u konsumentów mylne przekonanie o rzekomych ekologicznych cechach produktu". Po drugie, chcą usunięcia reklam, które mogą sugerować, że produkt ten jest przyjazny dla środowiska.

Chcą też, by UOKiK zakazał sprzedaży ekogroszku w opakowaniach, które wykorzystują motywy przyrodnicze np. liście, drzewa, zwierzęta czy w sugestywny sposób posługują się kolorem zielonym oraz by producenci usunęli ze stron internetowych informacje, które mogą sugerować ekologiczny charakter tego produktu.

Dowody zgromadzone przez Fundację ClientEarth wyraźnie świadczą o tym, że interwencja UOKIK jest niezbędna i wymaga niezwłocznego działania Urzędu. Stanowisko Fundacji znajduje pełne oparcie w przepisach z zakresu ochrony konsumentów – dodaje mecenas Marina Skarbek-Kozietulska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(163)
ANNA
2 lata temu
Trudno się z tym nie zgodzić!
Obserwator
2 lata temu
Zdjęcie do artykułu pokazuje dym z normanego "kopciucha". Kto ma piec na ekogroszek i jest on ustawiony prawidłowo, to dym z niego się unoszący jest niemal niewidoczny. Ręce opadają...
Bandit
2 lata temu
Jeśli są prawdziwymi ekologami to w zimie niech niech się niczym nie ogrzewają. Wg tych d...li każde źródło energii jest szkodliwe: węgiel, drewno, gaz, olej, panele (bo utylizacja elektrośmieci), elektrownie atomowe (bo odpady), wodne (bo trzeba zalać jakieś tereny cenne przyrodniczo), wiatrowe (bo ptaszek wpadnie w śmigło), pompy ciepła (bo trzeba coś wywiercić), elektryczne (bo prąd mamy z elektrowni węglowych). Jeśli więc chcą żyć w sposób jak p.....lą, to niech tak żyją - po pierwszej zimie problem ekologów sam się rozwiąże.
gospodarz
3 lata temu
Bardzo ekologiczne jest ogrzewanie gazem. Kancerogenne izotopy radonu nikomu nie szkodzą.
Giertuch
3 lata temu
ECONOMICZNY A NIE ECOLOGICZNY i Niemiecka fundacja przegrała
...
Następna strona