Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Ekogroszek to ekościema? Naukowiec: Jestem przerażony, czym palimy

201
Podziel się:

Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci w programie "Money. To się liczy" tłumaczył, że Polacy dali się złapać na udane kampanie reklamowe ekogroszku. Potwierdzają to naukowcy z Politechniki Warszawskiej, którzy przebadali próbki z marketów. - To paliwo nie może być oczywiście nazywane ekologicznym - komentuje jeden z naukowców.

Ekogroszek to ekościema? Naukowiec: Jestem przerażony, czym palimy
Palenie ekogroszkiem wcale nie jest eko (East News)

Jak wynika z badania przeprowadzonego w grudniu przez Kantar na zlecenie Fundacji ClientEarth, 66 proc. Polaków ogrzewających się węglem uważa, że jego spalanie może być neutralne dla środowiska. Wg szacunków fundacji nawet 30 proc. gospodarstw domowych, które korzystają z węgla do wytwarzania ciepła, stosuje ekogroszek, który uważa za ekologiczny.

- To niestety przykład udanej kampanii reklamowej, bo rzeczywiście wiele osób uważa, że ekogroszek jest eko, skoro się tak nazywa. Czy ekogroszek jest bardziej ekologiczny? Pytanie od czego - jeśli porównamy go z kopciuchem, to będzie czystszy, ale to jest węgiel, paliwo kopalne. To nadal emisja pyłów i dwutlenku węgla, więc działa na niekorzyść jakości powietrza, jak i klimatu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci.

Jego słowa potwierdzają badacze z Politechniki Warszawskiej, których cytuje "Wyborcza". Naukowcy kupili dwa rodzaje ekogroszku z marketu. Próbki oddali do badań w certyfikowanym laboratorium. Stworzyli też własną "kotłownie".

Zobacz także: Palenie ekogroszkiem nie szkodzi środowisku? Ekspert o "manipulacji reklamy"

Żaden ze sprawdzonych produktów nie spełniał norm emisyjnych.

"W przypadku tlenku węgla najniższa średnia emisja wynosiła 270 proc. wartości określonej w standardach, zaś najwyższa niemal 650 proc. Nieznacznie lepsza była sytuacja w przypadku emisji NOx (tlenków azotu), gdzie najniższa uśredniona emisja stanowiła nieco ponad 120 proc. wartości określonej w standardach, zaś najwyższa ponad 180 proc. W przypadku emisji pyłów standardy wynikające z Rozporządzenia (Komisji Europejskiej) były znacząco przekroczone i wahały się od niemal 190 proc. do ponad 8100 proc" - cytuje wyniki raportu "Wyborcza".

- W Polsce mamy około 4 mln palenisk węglowych, a większość z nich przecież nie jest kotłami piątej, najwyższej klasy, czyli takimi, jakiego my użyliśmy w badaniu "ekogroszku" - mówił w rozmowie z dziennikiem prof. Artur Badyda z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW. Miał dodawać wprost, że jest przerażony, czym w Polsce pali się w piecach.

- To paliwo nie może być oczywiście nazywane ekologicznym. Jego producenci wykorzystują jednak grę słów, a potem na obronę mówią, że "eko" oznacza "ekonomiczny", bo jest to tani węgiel. Ale jak sprawdziliśmy na stronach internetowych, to tam budują oni zgoła inną narrację i wprost nazywają ekogroszek paliwem "ekologicznym" - dodawał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(201)
pasonik
8 miesięcy temu
jestem przerażony że media w Polsce opłacane przez Brukselę tak martwią się węglem ale nie obchodzi ich że dla kilku gram złota zniszczono już niemal całą amazonkę najważniejszą rzekę jeśli chodzi o kształtowanie klimatu że nadal przeprowadza się próby jądrowe niszcząc rafy koralowe naruszając prądy powierzane że pola na których stoją elektrownie wiatrowe życie gleby zamiera , a co do samego węgla to jak jest się taką amebą że nie potrafi się palić no cóż cały artykuł to jedno wielkie G
nie wpiszwe.....
2 lata temu
ja juz piluje meblre...ale ekologicznie :D
bill g.
2 lata temu
EKO znaczy EKONOMICZY
Okiem chemika
2 lata temu
Paliwo należy w piecu (albo kotle) spalać a nie poddawać wytlewaniu. Fotografie dymiących kominów, którymi media i pseudo-ekolodzy epatują opinię publiczną pokazują właśnie rezultaty pirolizy paliw stałych. Aby doszło do pełnego spalania muszą być spełnione zawsze te same istotne warunki. Są to wystarczająco: wysoka temperatura, dostatek powietrza, czas i wymieszanie. Aby mogły zostać one spełnione wymagane są: odpowiednia konstrukcja paleniska, stosowanie typu i granulacji opału do którego palenisko zostało skonstruowane, zapewnienie wystarczającego ciągu kominowego oraz zadowalające umiejętności oraz staranność obsługi. Wprowadzanie norm typu V klasy kotłów daje rezultaty mierne, a niekiedy pogarszające sytuację. Przykładem mogą być kotły dolnego spalania z wydłużonym paleniskiem wyłożonym okładziną ceramiczną. Niestety okazało się, że wymagają ciągu, którego nie może zapewnić większość kominów w naszych budynkach. W praktyce ogrzewania domów jednorodzinnych najczystszymi okazują się umiejętnie obsługiwane tradycyjne piece kaflowe i zwykłe kotły górnego spalania z paleniskiem ceramicznym. Zastanówmy się również nad tym że ogrzewanie naszych domów to zaledwie 4% emisji, natomiast nadmiernie rozbudowana transportochłonność naszej gospodarki to 35%. Pozorujemy więc rozwiązywanie problemów obciążenia środowiska tam gdzie ma to najmniejsze znaczenie.
Smmm
2 lata temu
Pinokio jak bede zarabiał razem z bokami tyle co ty kupie puec na gaz
...
Następna strona