Notowania

gospodarka
26.05.2019 19:25

EKUZ według nowych zasad, prezent od NFZ. Karta będzie wydawana na dłużej

Narodowy fundusz Zdrowia wydłużył okres ważności Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyjeżdżający na wakacje powinni pamiętać o karcie - inaczej mogą słono zapłacić za leczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Karta EKUZ będzie od czerwca ważna przez 3 lata. To ukłon w stronę wyjeżdzających pacjentów

Do tej pory karta EKUZ była wydawana na 18 miesięcy. Od początku czerwca dla sporej grupy Polaków będzie ważna aż 3 lata.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdza, że jesteśmy ubezpieczeni i mamy prawo skorzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej. Karta EKUZ pozwala korzystać z opieki zdrowotnej tak samo, jak obywatele danego kraju.

"Wydłużenie okresu ważności pozwoli na zmniejszenie częstotliwości składania wniosków przez zainteresowanych i jednocześnie nie zwiększa znacznie ryzyka związanego z nieuprawnionym posługiwaniem się kartami" - pisze w uzasadnieniu decyzji Andrzej Jacyna, prezes NFZ. To właśnie szef Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydował o wydłużeniu okresu ważności.

Kartę UKUZ ważną 3 lata będą mogły otrzymać: osoby zatrudnione, duchowni, rolnicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, funkcjonariusze służb mundurowych, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW, BOR, posłowie i senatorowie, sędziowie i prokuratorzy, ławnicy, oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Oglądaj też: Kolejki po EKUZ - NFZ wydaje poświadczenia ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd zagraniczny

Jak tłumaczy prezes NFZ, w tych grupach jest 44 proc. wszystkich kart EKUZ wydawanych w ciągu roku.

Do skorzystania z karty EKUZ ma prawo każdy ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Innymi słowy, ten, kto płaci składkę zdrowotną do ZUS-u. Można się o nią starać w każdym momencie, niezależnie od przyczyny, dla której wyjeżdżamy za granicę. Karty o długim terminie będą wydawane od czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, ochrona zdrowia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

JaTa karta powinna być wyrabiania raz i na wieki. To co dzieje się do tej pory to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Wyprodukowanie tej karty też kosztuje, a … Czytaj całość

27-05-2019

agentWażna uwaga. Karta EKUZ nie gwarantuje bezpłatnego leczenia. Posiadane tej karty sprawia jedynie że jesteśmy traktowani przez miejscowe placówki … Czytaj całość

27-05-2019

qqA jaka to łaska wydanie karty, wszyscy za to płacimy.

Rozwiń komentarze (22)