Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

EKUZ według nowych zasad, prezent od NFZ. Karta będzie wydawana na dłużej

22
Podziel się:

Narodowy fundusz Zdrowia wydłużył okres ważności Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyjeżdżający na wakacje powinni pamiętać o karcie - inaczej mogą słono zapłacić za leczenie.

Karta EKUZ będzie od czerwca ważna przez 3 lata. To ukłon w stronę wyjeżdzających pacjentów
Karta EKUZ będzie od czerwca ważna przez 3 lata. To ukłon w stronę wyjeżdzających pacjentów (WP.PL)
bELgFdrF

Do tej pory karta EKUZ była wydawana na 18 miesięcy. Od początku czerwca dla sporej grupy Polaków będzie ważna aż 3 lata.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdza, że jesteśmy ubezpieczeni i mamy prawo skorzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej. Karta EKUZ pozwala korzystać z opieki zdrowotnej tak samo, jak obywatele danego kraju.

"Wydłużenie okresu ważności pozwoli na zmniejszenie częstotliwości składania wniosków przez zainteresowanych i jednocześnie nie zwiększa znacznie ryzyka związanego z nieuprawnionym posługiwaniem się kartami" - pisze w uzasadnieniu decyzji Andrzej Jacyna, prezes NFZ. To właśnie szef Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydował o wydłużeniu okresu ważności.

bELgFdrH

Kartę UKUZ ważną 3 lata będą mogły otrzymać: osoby zatrudnione, duchowni, rolnicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, funkcjonariusze służb mundurowych, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW, BOR, posłowie i senatorowie, sędziowie i prokuratorzy, ławnicy, oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Zobacz także: Oglądaj też: Kolejki po EKUZ - NFZ wydaje poświadczenia ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd zagraniczny

Jak tłumaczy prezes NFZ, w tych grupach jest 44 proc. wszystkich kart EKUZ wydawanych w ciągu roku.

bELgFdrN

Do skorzystania z karty EKUZ ma prawo każdy ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Innymi słowy, ten, kto płaci składkę zdrowotną do ZUS-u. Można się o nią starać w każdym momencie, niezależnie od przyczyny, dla której wyjeżdżamy za granicę. Karty o długim terminie będą wydawane od czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELgFdsi
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(22)
nick
2 lata temu
Z tego całego grona uprawnionych, tylko "czarne kleszcze" nie płacą podatków. Na karty EKUZ dla nich, składamy się wszyscy !! Taka drobna uwaga
ULA
2 lata temu
6 maja 2019 r wyrobiłam kartę na 3 lata.
jobo
2 lata temu
w kwietniu odbierałam kartę EKUZ z terminem ważności na 5 lat !!!
bELgFdsj
Adam
2 lata temu
te karty na zachodzie od lat wydawane sa na 3 lata i dluzej, tylko w Polsce byly wydawane nakilka meisecy. jaki to msuial byc koszt.
bogusz49
2 lata temu
Geniusze,a nie pomyśleli że emeryci chcą czy nie składkę już będą płacić do końca życia i taka karta mogła by być ważna bezterminowo.Chyba że obawiają się żeby emeryt nie zabrał jej z sobą w zaświaty.
...
Następna strona