Notowania

Brexit a karta EKUZ. Polacy na Wyspach bez opieki zdrowotnej

W przypadku twardego brexitu przestanie obowiązywać system EKUZ. A to oznacza, że jeśli polscy emigranci będą chcieli wrócić do kraju na kilka dni, będą musieli wykupić prywatne ubezpieczenie. Tak samo ci, którzy wyjadą na Wyspy turystycznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Wydawanie kart EKUZ co roku oznacza kolejki w oddziałach NFZ. Głównie latem (Fot: Jakub Kamiński)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, na ten konkretny aspekt zwrócił uwagę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, który pod koniec tygodnia był w Londynie.

Podkreślił wówczas, że po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii bez żadnej umowy, dotychczasowe zasady z dnia na dzień przestaną obowiązywać. Dotyczy to również kart EKUZ.

Kolejki po EKUZ - NFZ wydaje poświadczenia ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd zagraniczny

- Jeśli nie pojawi się stosowna regulacja, to nie będzie podstawy do tego, aby instytucja brytyjska sfinansowała koszty opieki zdrowotnej - powiedział Zieleniecki. - Chodzi zarówno o obywatela polskiego tu pracującego, jak również obywatela brytyjskiego wyjeżdżającego do innego kraju członkowskiego UE.

Przypomnijmy, że do tej pory karta EKUZ pozwalała pokryć podstawowe koszty leczenia za granicą. Jeśli więc Polak jechał do innego kraju UE na urlop, to dzięki tej karcie miał pewność, że NFZ zwróci mu pieniądze za ewentualną pomoc lekarską na wczasach.

Premier Theresa May przedstawiła w poniedziałek po południu "nową" propozycje umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. De facto jednak niewiele się ona rożni od tej, odrzuconej przez Izbę Gmin tydzień temu
May przedstawiła plan B ws. brexitu. Ważna deklaracja dla imigrantów

Teraz ta zasada przestanie obowiązywać. Co w takiej sytuacji? - Będzie potrzeba wykupienia na czas dwutygodniowego czy tygodniowego wyjazdu komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego, które po prostu zapewni finansowanie takich świadczeń - powiedział Zieleniecki.

Mowa tu zarówno o Polakach mieszkających w Wielkiej Brytanii i często wracającymi do kraju na kilkudniowe pobyty, jak i tych, którzy na Wyspy wybierają się w celach turystycznych.

Przypomnijmy, że wciąż nie wiadomo, jak przebiegać będzie rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Termin brexitu jest zaplanowany na 29 marca. Jeśli strony do tego czasu nie porozumieją się w sprawie umowy, może dojść do jeszcze większego chaosu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, polska służba zdrowia, służba zdrowia, ekuz, leczenie, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2019

WPLMieszkający w GB chwalą się zarobkami a w czasie pobytów świątecznych i wakacyjnych biegają w Polsce od gabinetów lekarskich do gabinetów … Czytaj całość

03-03-2019

PolexitI bardzo dobrze. Ile będziemy płacić za leczenie mieszkających i pracujących poza Polską? Niech się tam leczą, albo płacą prywatnie.

03-03-2019

SprostowanieDo Polexit. Ciagle nie moge uwierzyc jaki ciemny lud mieszka w Polsce. Ty jestes jego przedstawicielem. Karta, o ktorej mowa w artykule uprawnia do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (66)