Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Brexit a karta EKUZ. Polacy na Wyspach bez opieki zdrowotnej

66
Podziel się:

W przypadku twardego brexitu przestanie obowiązywać system EKUZ. A to oznacza, że jeśli polscy emigranci będą chcieli wrócić do kraju na kilka dni, będą musieli wykupić prywatne ubezpieczenie. Tak samo ci, którzy wyjadą na Wyspy turystycznie.

Wydawanie kart EKUZ co roku oznacza kolejki w oddziałach NFZ. Głównie latem
Wydawanie kart EKUZ co roku oznacza kolejki w oddziałach NFZ. Głównie latem (PAP, Jakub Kamiński)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, na ten konkretny aspekt zwrócił uwagę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, który pod koniec tygodnia był w Londynie.

Podkreślił wówczas, że po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii bez żadnej umowy, dotychczasowe zasady z dnia na dzień przestaną obowiązywać. Dotyczy to również kart EKUZ.

Kolejki po EKUZ - NFZ wydaje poświadczenia ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd zagraniczny

- Jeśli nie pojawi się stosowna regulacja, to nie będzie podstawy do tego, aby instytucja brytyjska sfinansowała koszty opieki zdrowotnej - powiedział Zieleniecki. - Chodzi zarówno o obywatela polskiego tu pracującego, jak również obywatela brytyjskiego wyjeżdżającego do innego kraju członkowskiego UE.

Przypomnijmy, że do tej pory karta EKUZ pozwalała pokryć podstawowe koszty leczenia za granicą. Jeśli więc Polak jechał do innego kraju UE na urlop, to dzięki tej karcie miał pewność, że NFZ zwróci mu pieniądze za ewentualną pomoc lekarską na wczasach.

Teraz ta zasada przestanie obowiązywać. Co w takiej sytuacji? - Będzie potrzeba wykupienia na czas dwutygodniowego czy tygodniowego wyjazdu komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego, które po prostu zapewni finansowanie takich świadczeń - powiedział Zieleniecki.

Mowa tu zarówno o Polakach mieszkających w Wielkiej Brytanii i często wracającymi do kraju na kilkudniowe pobyty, jak i tych, którzy na Wyspy wybierają się w celach turystycznych.

Przypomnijmy, że wciąż nie wiadomo, jak przebiegać będzie rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Termin brexitu jest zaplanowany na 29 marca. Jeśli strony do tego czasu nie porozumieją się w sprawie umowy, może dojść do jeszcze większego chaosu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Juras
5 lata temu
A to jest nasza konstytucja. Nikt w PL nie musi miec zadnej karty. 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. 2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa. i wszystko jasne. Kazdy powod do nie przyjecia do lekarza jest nie konstytucyjny.
776
5 lata temu
kto to pisze.Ja emerytka czekam na wizyte u diabetologa 1 rok do rodzinnego 5 -6 dni i jezeli jest taka potrzeba musze do lekarza prywatnie sie zglaszac aby udzielono mne pomocy medycznej.Osoby przyjezdzajacy tez prywatnie lecza sie w Polsce Na inna forme leczenia nie maja mozliwosci tylko odplatnie.Ktos kto pisze te bzdury chyba nie wie o co chodzi i nie choruje bo pojecia nie ma w temacie
Andrzej
5 lata temu
kto pracuje UK nie musi się martwić o opiekę medyczną bo ma z czego zapłacić . Tylko nieroby mają z tym problem - tak w UK jak i w Polsce 1!!!!!!
667
5 lata temu
przyjezdzaja i lecza sie prywatnie u stomatologow i lekarzy za wizyty placa
no ja
5 lata temu
ciemnogród nie wie jak to działa a komentuje
...
Następna strona