Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Elektroniczne faktury. Koniec z papierem

59
Podziel się:

Rząd przyjął projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur. Elektroniczna faktura na początku będzie dobrowolna, a od 2023 r. stanie się obligatoryjna.

Elektroniczne faktury. Koniec z papierem
Korzystanie z usługi faktoringu jest bardzo proste. Wystarczy wgrać fakturę do systemu w iPKO, określić parametry finansowania (okres finansowania i kwotę brutto), a bank zajmie się już resztą. (Adobe Stock)

Na wtorkowym posiedzeniu rząd poparł projekt zmian w przepisach, wprowadzający elektroniczny system faktur.

"Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 r., tak, aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 r." - czytamy w komunikacie.

Resort poinformował, że w pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie.

Zobacz także: Wyłudzenia VAT na puste faktury. Słabo radzimy sobie z odzyskiwaniem pieniędzy

Będzie ona działała jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

- Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Jak podaje resort, skorzystanie z e-faktury przyspieszy zwrot VAT o 20 dni. Poza tym faktura trafi do bazy danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

Korzystający z e-faktur będą mieli pewność, że trafi ona do kontrahenta, a dzięki standaryzacji dokumenty te będą łatwiejsze w użyciu i łatwiejsze będzie wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach finansowo księgowych.

E-faktury mają także zmniejszyć obowiązki przedsiębiorców – przede wszystkim podatnicy nie będą musieli przechowywać takich faktur, bo będą one w KSeF przez 10 lat. Poza tym podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA).

Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
Twój nick
2 lata temu
"Końcem każdej formacji polityczno-ekonomicznej jest komedia" -teza Marksa i założenie surrealizmu socjalistycznego
Janusz
2 lata temu
A ja jestem zachwycony, przecież każdy może sobie wydrukować fakturę jak potrzebuje papierowej a kto nie potrzebuje to przesyła sobie faktury elektronicznie i jest super:)
Wyślijcie tak...
2 lata temu
mojej babci - nie zapłaci na 100%, nawet nie ma komórki a o innej elektronice zapomnij. Emeryturę przynosi wiadomo kto. Babcia ma jedną zasadę - jest faktura jest zapłata. Coraz bardziej ta zasada zaczyna mi się podobać - zero totalnej inwigilacji państwa.
sdm
2 lata temu
Wystarczy awaria prądu, internetu i firma stoi. Nie mówiąc o tym że w e-fakturach brak miejsca na błąd ludzki. A jak mówi przysłowie " ten się nie myli, co nic nie robi". może jednak nie dokładalibyśmy kolejnej pracy przy monitorze? Sama jako księgowa wszystko co elektroniczne drukuję. Tak jest łatwiej "wyłapać" ewentualne błędy. Przyjedzie do mnie towar, jak mi magazynier sprawdzi czy jest zgodny z fv? Też mam mu komputer do ręki podać? A jak coś nie będzie zgodne, to co? na e-fakturze sobie zaznaczy? Jakoś nikt mnie nie przekonał do wyższości e-faktury w stosunku do normalnej. Oczywiście są różne branże i różne przypadki. Jak tak jest łatwiej to z e-faktury też się korzysta, ale nie można wkładać wszystkich do jednego worka. Może jeszcze rząd wymyśli że emerytom za energię będziemy faktury "xml" wysyłać. Czasem mam wrażenie że nasi rządzący to żyją w jakimś nierealnym świecie. Wszystko służy tylko i wyłącznie ułatwieniu kontroli przez urzędy, nie jest to na pewno z korzyścią dla przedsiębiorców i ich klientów.
Cyber
2 lata temu
Następny krok to 2022 kamera w sypialni, 2023 kamera w kuchni, 2024, kamera w WC, 2025 kamera noszona na czole, to wszystko połączone do sieci a dostęp Ziobro ,Kaczyński i Kamiński
...
Następna strona