Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Elektrownia atomowa. Rząd rozważa cztery lokalizacje

33
Podziel się:

Informacje o budowie nie jednego, a sześciu bloków elektrowni atomowej w czterech możliwych lokalizacjach zawiera dokument "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.".

Elektrownia atomowa. Rząd rozważa cztery lokalizacje
Elektrownia atomowa (East News)

Dotychczas w kontekście polskiej elektrowni atomowej mówiło się o dwóch lokalizacjach na Pomorzu - Żarnowcu i Lubiatowie.

Jak wynika z dokumentów, do których dotarł Business Insider, rząd bierze pod uwagę także okolice obecnej elektrowni Pątnów niedaleko Konina, oraz Bełchatów.

Według założeń budową polskiej elektrowni atomowej aż w 70 proc. mają się zająć polskie firmy.

Zobacz także: Mikro-elektrownia atomowa. Przedsiębiorcy chcą je stawiać przy firmach

Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku. Kolejne w odstępach 2-3 lat.

"Budowa pierwszego bloku jądrowego powinna rozpocząć się nie później niż w 2026 roku, a do 2043 roku powinno zostać uruchomionych 6–9 GW mocy" - czytamy w dokumencie.

Z dokumentu wynika, że uran potrzebny do zasilania elektrowni miałby być importowany.

Po wypaleniu zużyte paliwo byłoby studzone na terenie elektrowni, a potem przez kilkadziesiąt lat przechowywane. Po upływie tego czasu odpady miałyby być przekazywane do przerobu lub do składowiska głębokiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
ZYTA
11 miesięcy temu
....i będzie taki bajzel jak do tej pory ze wszystkim...a to już nie są zwykłe śmieci.Wybiją nas niedbalstwem jak muchy budując elektrownię atomową.
Su22
rok temu
Budować elektrownie jądrowe. Jeszcze długo atom będzie podstawą, a nawet jak już wejdzie fuzja, to ceny uranu powinny spaść.
Hans
rok temu
Składowisko głębokie czyli wszystko jasne zamknąć kopalnie a cały odpad wrzucić do zamkniętych kopalń i cały Śląsk się zaświeci
laczol
rok temu
Aż dziw bierze że Pis nie wskazał Torunia jako jeden z lokalizacji.
Maciek
rok temu
Po co kupywać? rudę uranu? jak jest jej pełno na Dolnym Śląsku. Czechy wydobywają u siebie przy granicy z Polską! Ale nie Polak będzie płacił gróbe miliony,przecież to normalne 😂
...
Następna strona