Notowania

Elżbieta Rafalska: 500+ na pierwsze dziecko na rządzie już w przyszłym tygodniu

- W czwartek na Komitecie Stałym prawdopodobnie przyjmiemy propozycję 500+ na pierwsze dziecko, w przyszłym tygodniu projekt powinien trafić pod obrady rządu - powiedziała w Polskim Radiu 24 minister Elżbieta Rafalska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Elżbieta Rafalska poinformowała, że 500+ na pierwsze dziecko pojawi się na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była w czwartek gościem "Rozmowy Poranka" w Polskim Radiu 24. Była pytana między innymi o stan prac nad projektem ustawy, wprowadzającym świadczenie 500+ już na pierwsze dziecko.

Przypomnijmy, że przyjmowanie wniosków ma ruszyć od początku lipca. - Konsekwentnie realizujemy mapę drogową, którą zaprezentowaliśmy kilka tygodni temu - odpowiadała Rafalska.

Jak szacuje, prawdopodobnie jeszcze w czwartek na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów powinien pojawić się stosowny projekt. - Bardzo możliwe, że w przyszłym tygodniu będziemy o nim rozmawiać na posiedzeniu Rady Ministrów - stwierdziła szefowa resortu rodziny.

Obejrzyj: Piątka Kaczyńskiego. Orłowski: "Nie da się udawać, że wszystko jest w porządku"

Rafalska wskazywała, że program wbrew różnym opiniom jest prodemograficzny. Podkreśliła, że wzrasta liczba rodzin wielodzietnych, a spadek dynamiki tzw. pierwszych urodzeń to kwestia tego, że ze względu na demografię jest obecnie mniej kobiet w wieku rozrodczym.

Lena Kolarska-Bobińska, była minister nauki i europosłanka wie, co zrobi z dodatkową emeryturą.
Trzynasta emerytura. Była minister nauki odda ją organizacjom pozarządowym broniącym demokracji

Trzynasta emerytura z FUS

Minister rodziny powiedziała również, że jednorazowe świadczenie dla emerytów będzie finansowane z dodatkowych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- Źródłem finansowania tego świadczenia nie jest Fundusz Pracy. Ktoś chyba źle doczytał - stwierdziła minister Rafalska.

Wielką nieobecną podczas wtorkowej prezentacji "piątki" była Teresa Czerwińska. Z ust szefowej Ministerstwa Finansów do dziś publicznie nie padło uspokajające "damy radę".
Piątka Kaczyńskiego. "DGP": Minister finansów została postawiona przed faktem dokonanym

Jak wyjaśniła, Fundusz Pracy sfinansuje jedynie świadczenia w niewielkim zakresie. - Mowa tu o osobach uprawnionych do świadczeń przedemerytalnych, czyli grupy około 200 tys. osób. Przy 10 milionach ogółem to niewielka liczba - dodała szefowa resortu rodziny.

Elżbieta Rafalska podkresliła, że nie ma mowy o przekroczeniu 3-proc. deficytu budżetowego. - Wtedy wpadlibyśmy w procedurę nadmiernego deficytu, a takie rozwiązanie nie wchodzi w grę - powiedziała.

Lewiatan: Trzynasta emerytura nie rozwiąże problemu najniższych świadczeń

Zapytana o ewentualną rekonstrukcję, stwierdziłą tylko, że nic nie wie, jakoby miała stracić stanowisko z powodu kandydowania do europarlamentu. - Jestem skoncentrowana na realizacji dwóch punktów z "piątki Kaczyńskiego" - spuentowała Rafalska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

ChhPopieram PIS

04-04-2019

skandalnigdy na was nie zagłosuję !!

04-04-2019

PiotrAle tempo.Oby pieniędzy SUWERENA wystarczyło na całe socjalne rozdawnictwo.

Rozwiń komentarze (57)