Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lewiatan: Trzynasta emerytura nie rozwiąże problemu najniższych świadczeń

8
Podziel się:

Jednorazowy zasiłek dla wszystkich emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, który trafi do blisko 10 mln osób, przynosząc im korzyść netto blisko 900 zł, nie rozwiązuje problemu najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych, ale obciąży podatników kwotą blisko 9 mld zł lub ograniczy wydatki tej wielkości na opiekę zdrowotną, wynika z komentarza doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremiego Mordasewicza.

Lewiatan: Trzynasta emerytura nie rozwiąże problemu najniższych świadczeń

"Zasiłek dla wszystkich emerytów jest bardzo niesprawiedliwy, szczególnie w przypadku osób już obecnie korzystających z przywilejów emerytalnych i mających dochody często wyższe od osób pracujących. Zasiłek dla emerytów i rencistów musi być zrównoważony wzrostem wpływów podatkowych od osób pracujących. O ile względami solidarności można uzasadnić transfer dochodów od osób zamożnych do ubogich, to w przypadku dodatkowego świadczenia dla wszystkich emerytów mamy do czynienia z transferem od osób pracujących do często od nich zamożniejszych emerytów. Średni dochód na osobę w rodzinach pracowników jest tylko nieco wyższy, niż w gospodarstwach domowych emerytów, a wydatki związane z dziećmi, mieszkaniem i pracą są zazwyczaj wyższe" - czytamy w komentarzu.

Według Mordasewicza, jednorazowy zasiłek, choć tak kosztowny, nie rozwiązuje problemu najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych.

"Pochłania natomiast środki, które przyniosłyby większe korzyści, gdyby zostały przeznaczone na ochronę zdrowia i opiekę nad osobami niesamodzielnymi. Dzięki poprawie jakości opieki zdrowotnej moglibyśmy dłużej i produktywniej pracować, dzięki czemu wzrosłyby dochody zarówno pracowników jak i emerytów (wysokość emerytury jest pochodną wysokości wynagrodzeń i długości pracy). Rozwój instytucji opieki nad osobami niesamodzielnymi przyniósłby korzyści emerytom, którzy takiej opieki potrzebują, a jednocześnie opiekunom, zazwyczaj kobietom, które często rezygnują przedwcześnie z pracy, nie mogąc pogodzić obowiązków zawodowych i rodzinnych" - czytamy także.

Zdaniem Mordasewicza, jednorazowe zasiłki podważają wiarę w stabilność systemu ubezpieczeniowego i przewidywalność świadczeń. U jednych osób rozbudzają oczekiwania na podobne zasiłki w przyszłości, u drugich zaś obawy o bankructwo systemu i redukcję wypracowanych świadczeń w przyszłości. W obu przypadkach osłabiają motywację do pracy i rzetelnego opłacania składek emerytalnych i rentowych.

"Skrócenie czasu konsultacji społecznych przy tak kontrowersyjnej regulacji, aby ustawa mogła wejść w życie 1 maja, można wyjaśnić jedynie chęcią pozyskania dodatkowych głosów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego" - podsumował doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
jacku
4 lata temu
Odebrać emerytom, dodać milionerom-dewiza Lewiatana
wawa
4 lata temu
ale pomoze na jakies zakupy male tak!! za PO zaden zwykly obywatel mogl zapomniec o takich doplatach . MONEY.PL pod jaka bandera pisze ? niemiecka?
zc
4 lata temu
Będę powtarzać w nieskończoność: Ustawa o FUS - w ZUS - jest "złodziejstwem", gdyż w ZUS :"nie ma dziedziczenia wypracowanego kapitału!!!" (To też niezgodność z Konstytucją, która mówi o ochronie Rodziny i dorobku !!!). Najbardziej cierpią na tym starsi ludzie - EMERYCI I RENCIŚCI!!! Stąd są TACY BIEDNI. Jesteśmy w UNII!!! A w innych krajach Unii TAK NIE MA!!! Może " łaskawie" Unia pomoże POLAKOM-EMERYTOM w tej dziedzinie!!! JAK JEST TAKA PRAWORZĄDNA!
Uniom
5 lata temu
Tylko emerytura obywatelska. Każdy Polak ma prawo do choćby minimalnej emerytury aby godnie żyć na stare lata !!!
Antek
5 lata temu
Czas na głeboką reformę systemu ubezpieczeń. By niezależne na jakiej umowie człowiek pracuje miał płacony od tej umowy pełny ZUS jak na etacie.Oraz należy zmniejszyć liczbę lat składkowych np na 10 lat dla kobiet i 15 lat dla meżczyzn Tylko w taki sposób Polacy będą mogli mieć godne emerytury. Żadne PPK na to nie pomoże.Ponieważ w końcu ktoś kto nie będzie miał wypracowanych lat ma nie dostać emerytury ani renty. Jak Państwo to sobie wyobrażacie rodzina ma mu pomóc. A jak rodzina także biedna to co ma zdychać z głodu albo iść po zasiłek do MOPSU. A takie czasy nadejdą biedaków którzy upomną się o swoje prawa ale wtedy będzie już za późno !!!