Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Piątka Kaczyńskiego. "DGP": Minister finansów została postawiona przed faktem dokonanym

70
Podziel się:

Nieobecność Teresy Czerwińskiej podczas rządowej prezentacji nowych programów socjalnych nie była przypadkowa - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Minister finansów została podczas planowania nowych obietnic pominięta i nie dano jej nawet szans na weryfikację liczb, którymi sypano podczas hucznej konferencji.

Wielką nieobecną podczas wtorkowej prezentacji "piątki" była Teresa Czerwińska. Z ust szefowej Ministerstwa Finansów do dziś publicznie nie padło uspokajające "damy radę".
Wielką nieobecną podczas wtorkowej prezentacji "piątki" była Teresa Czerwińska. Z ust szefowej Ministerstwa Finansów do dziś publicznie nie padło uspokajające "damy radę". (PAP/Piotr Nowak)

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że źródła finansowania wartych 40 mld zł rocznie programów zostały przygotowane poza Ministerstwem Finansów i resort Teresy Czerwińskiej się pod nimi nie podpisuje.

Teresa Czerwińska miała zostać poinformowana o wtorkowej konferencji w KPRM zaledwie dzień wcześniej, przez co nie miała szans zweryfikować liczb, którymi podczas prezentacji rzucali premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Okazuje się, że niepewny był udział nawet wiceministra Leszka Skiby, który został pośpiesznie oddelegowany na konferencję. Do KPRM miał dotrzeć na rowerze, ponieważ jego służbowy samochód utknął w korkach.

Zobacz także: Zobacz też: "Piątka Kaczyńskiego". Michał Dworczyk składa deklarację ws. 500+

O tym, jak przypadkowy był udział Skiby podczas rządowej konferencji, może świadczyć fakt, że mówił o obniżeniu kosztów pracy czy podatku PIT, choć tymi obszarami w resorcie zajmuje się kto inny.

Ministerstwo Finansów zostało zaskoczone skalą nowych wydatków budżetowych, jakie obiecał premier. Według informacji "DGP" resort Teresy Czerwińskiej przygotował dla premiera dokument, w którym na maksymalnie 10 mld zł określił koszt nowych wydatków w tym roku. Teraz MF musi znaleźć dwukrotnie wyższą kwotę.

Na daleko idącą rezerwę wobec "piątki Kaczyńskiego" wskazywał już komunikat Ministerstwa Finansów, który został opublikowany w poniedziałek, po konwencji PiS.

"Tak istotne zmiany są oczywiście znaczącym wyzwaniem dla finansów publicznych. Ich przygotowanie oraz wdrożenie wymaga bardzo szczegółowego przeglądu zarówno strony przychodowej, jak i wydatkowej ustawy budżetowej" - napisano po posiedzeniu kierownictwa MF.

Resort Teresy Czerwińskiej wyjaśnił, że finansowanie nowych rozwiązań nie może spowodować przekroczenia norm deficytu, ponieważ może to grozić wdrożeniem przez Brukselę procedury nadmiernego deficytu i przymusowym ograniczeniem wydatków.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że kierownictwo PiS już jesienią, podczas konstruowania budżetu, zignorowało ostrzeżenia Czerwińskiej dotyczące deficytu i stabilności finansów publicznych. Minister finansów miała straszyć wzrostem deficytu strukturalnego i ryzykiem objęcia Polski unijną procedurą.

Sam Mateusz Morawiecki w wywiadzie po wtorkowej konferencji przyznał, że po obniżeniu deficytu finansów publicznych do 0,5 proc. w 2018 roku, w przyszłym roku wskaźnik ten może przekroczyć 2 proc. Agencja ratingowa Fitch jest mniej optymistyczna i mówi o deficycie na poziomie 3 proc., a to maksimum, jakie dopuszcza Komisja Europejska.

Komunikat agencji Fitch można nawet odczytać jako ostrzeżenie, że w obliczu gwałtownego zwiększenia dziury w finansach publicznych rating Polski może zostać prędzej czy później obniżony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(70)
JK
5 lata temu
Kupię głosy dam za to 500 na każde nawet pierwsze dziecko,dam emerytom i rencistom 1100 ale brutto no wiecie ja też chcę coś z tego mieć ,mało no dobra dorzucę 0 PIT do 26 roku życia mało?!! Ale jesteście pazerni 😂
Jack
5 lata temu
Demokracja przetrwa do czasu, kiedy parlament odkryje, ze mozna przekupc spoleczenstwo za publiczne pieniadze. - Alexis de Tocqueville
Weti
5 lata temu
Kradziez to byla za PO ci domykaja budzet. W10 mld tamci nie dawali w 60 mld da sie wystarczy nie kraść
Solon
5 lata temu
Chłopcy konsekwentnie realizują program WISŁA - pogłębiają dno i trzymają się koryta. Co będzie potem? A kogo to obchodzi? Najważniejsze, żeby póki się da napełniać kieszenie milionami.
my
5 lata temu
a co z ulgą podatkową lateksowy obiecał
...
Następna strona