Notowania

Emeryci w pracy. Rekordowo dużo osób dorabia do świadczenia

Jak podaje ZUS, pod koniec ubiegłego roku 747 tys. osób jednocześnie pobierało emeryturę i chodziło do pracy. To o 30 proc. niż w roku 2015.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
ZUS przypomina, że w ubiegłym roku liczba pracujących emerytów była niższa o 58 tys. niż teraz (Fot: JACEK WAJSZCZAK/REPORTER)

Okazuje się, że znacznie częściej decydują się na to panie, niż panowie (jedynie na Śląsku jest więcej panów). Powód?

– Kobiety mając niższe świadczenia niż mężczyźni, m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów – wyjaśnia główny ekonomista ZUS, Paweł Wojciechowski, cytowany przez portal rp.pl.

- Maleje udział sektorów opartych na pracy fizycznej, czyli tych w których dominują mężczyźni - dodaje.

Obejrzyj: Rekordowe wyniki PZU

Jeśli chodzi o branże, w których emeryci najczęściej znajdują zatrudnienie, to będą to: handel detaliczny, naprawy, usługi administrowania, opieka zdrowotna i opieka społeczna.

Najwięcej z pracujących emerytów mieszka w województwach mazowieckim i śląskim (w sumie prawie co trzeci), to najbardziej aktywni zawodowo są emeryci w Wielkopolsce. Pracuje tam 15,4 proc. osób pobierających emerytury. Na Mazowszu - 15,3 proc. - wynika z ogłoszonych w piątek danych.

ZUS przypomina, że w ubiegłym roku liczba pracujących emerytów była niższa o 58 tys. niż teraz.

Masz newsa? Wyślij go do nas przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, wiadomości, emeryci na rynku pracy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-04-2019

AdamEmeryt ma emerytury 1200 zł. Dorobi sobie np. 2000 zł, czuje się potrzebny, dowartościowany, jest wśród ludzi. Rynek musi tylko docenić takich ludzi, … Czytaj całość

05-04-2019

KtoI zabieraja pieniążki wnukom .

05-04-2019

aabczęściej decydują się na to panie - nie tylko dlatego że maja niższe emerytury, ale dlatego że 5 lat wcześniej idą na emerytury i są zdrowsze, dłużej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (101)