Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Emeryci w pracy. Rekordowo dużo osób dorabia do świadczenia

101
Podziel się:

Jak podaje ZUS, pod koniec ubiegłego roku 747 tys. osób jednocześnie pobierało emeryturę i chodziło do pracy. To o 30 proc. niż w roku 2015.

ZUS przypomina, że w ubiegłym roku liczba pracujących emerytów była niższa o 58 tys. niż teraz
ZUS przypomina, że w ubiegłym roku liczba pracujących emerytów była niższa o 58 tys. niż teraz (East News, JACEK WAJSZCZAK/REPORTER)

Okazuje się, że znacznie częściej decydują się na to panie, niż panowie (jedynie na Śląsku jest więcej panów). Powód?

– Kobiety mając niższe świadczenia niż mężczyźni, m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów – wyjaśnia główny ekonomista ZUS, Paweł Wojciechowski, cytowany przez portal rp.pl.

- Maleje udział sektorów opartych na pracy fizycznej, czyli tych w których dominują mężczyźni - dodaje.

Obejrzyj: Rekordowe wyniki PZU

Jeśli chodzi o branże, w których emeryci najczęściej znajdują zatrudnienie, to będą to: handel detaliczny, naprawy, usługi administrowania, opieka zdrowotna i opieka społeczna.

Najwięcej z pracujących emerytów mieszka w województwach mazowieckim i śląskim (w sumie prawie co trzeci), to najbardziej aktywni zawodowo są emeryci w Wielkopolsce. Pracuje tam 15,4 proc. osób pobierających emerytury. Na Mazowszu - 15,3 proc. - wynika z ogłoszonych w piątek danych.

ZUS przypomina, że w ubiegłym roku liczba pracujących emerytów była niższa o 58 tys. niż teraz.

Masz newsa? Wyślij go do nas przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(101)
Gosc
4 lata temu
A kiedy Tuska zabieral kase z OFE to socjalista Miller temu kibicowal. Mowil, ze OFE to przyszlo bezdomni... hmm.
milioner
4 lata temu
Nie ma równości i sprawiedliwości pracują tylko Ci co mają fory u przełożonych czyli należą do ich grona mają jakiś powiązania tzw.plecy .Mają wysokie emerytury i płace a pracują 2-3 godziny pozostałe to sprawy prywatne. Stać ich aby opłacić nianię dla wnuków i opłacić pomoc domową. Dotyczy to pracowników biurowych bardzo często nie wykazujących się pracowitością.
ayna
4 lata temu
przede wszystkim emerytów nie powinni zatrudniać w budżetówce. raz pobierają z budżetu emeryturę a drugi raz pensję. tego nie ma na świecie. jest wielu młodych i to oni powinni pracować.
WkrótceEmeryt
4 lata temu
Jest różnica. Emerytura wartością uzyskaną i podstawową. Resztę dorobić. Nie jak przedtem, do 70-siątki na suchym chlebie i wodzie!
Luzak
4 lata temu
Na Śląsku więcej panów emerytów dorabia?! No to przecież nic dziwnego jak tu co 5 facet to emeryt górniczy ledwo po 40tce!
...
Następna strona