Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Emerycie, uważaj! Są nowe limity dorabiania do wcześniejszej emerytury lub renty. ZUS może zawiesić świadczenie

39
Podziel się:

Rosnące średnie płace przekładają się na wyższe limity dorabiania do wcześniejszej renty i emerytury. Od grudnia można zarobić o 107 zł więcej. Ten, kto przekroczy limit, musi się liczyć z utratą części lub nawet całości świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - ostrzega "Super Express".

Emerycie, uważaj! Są nowe limity dorabiania do wcześniejszej emerytury lub renty. ZUS może zawiesić świadczenie
Do wcześniejszej emerytury można dorabiać. Ale tylko do pewnego progu. Inaczej ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie. (money.pl, Rafał Parczewski)
bFfDdRhh

Zarobek rencisty lub pobierającego wcześniejszą emeryturę nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim kwartale. Jeśli będzie wyższy, ZUS zmniejszy albo zawiesi wypłatę świadczenia.

- Od 1 grudnia kwotą graniczną, do której można bez obawy dorabiać, jest 3960,2 zł brutto - mówi "SE" Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku. Stąd możliwość podwyżki o 107 zł więcej niż dziś.
Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza
bFfDdRhj

Limit dorabiania do wcześniejszej emerytury lub renty. Kiedy ZUS zmniejszy albo zawiesi wypłatę świadczenia?

Co się stanie, gdy dorabiający do wcześniejszej emerytury lub renty, przekroczy ten limit? Jeśli zarobi więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli powyżej 7354,5 zł brutto, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. Jeśli limit dorabiania zostanie przekroczony, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy świadczenie o kwotę przekroczenia.

"ZUS jest ograniczony kwotą maksymalnego zmniejszenia. Aktualnie wynosi ona 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł dla renty rodzinnej dla jednej osoby" - pisze "Super Express".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfDdRhK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
fedf
2 miesiące temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
iruloid
2 miesiące temu
i tak to sami napędzają szarą strefę i szumnie ogłaszają o kontrolach. Ebile
emeryt
2 miesiące temu
piekna fotka polskiego emeryta
bFfDdRhL
emeryt
2 miesiące temu
piękna fotka
emeryt
2 miesiące temu
piękna fotka
...
Następna strona