Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w miesiąc o 50 zł. Też tyle zarabiasz?

419
Podziel się:

W lipcu przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wyniosło około 5850 zł brutto. To kwota o blisko 9 proc. wyższa niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS.

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w miesiąc o 50 zł. Też tyle zarabiasz?
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce systematycznie rośnie (Adobe Stock, Mediteraneo)

Choć ceny w Polsce rosną w tempie najwyższym od kilku lat, przeciętnemu Kowalskiemu i tak powinno się żyć coraz lepiej. Wynagrodzenia wzrastają bowiem w jeszcze szybszym tempie.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazują, że w lipcu średnia płaca w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników była o 8,7 proc. wyższa niż rok wcześniej. W tym samym czasie ceny wzrosły o 5 proc.

Przeciętna kwota podwyżki w skali roku wyniosła prawie 500 zł. Średnie zarobki od lipca 2020 wzrosły z 5381,65 zł brutto do 5851,87 zł brutto. Za to w porównaniu z czerwcem 2021 płace zwiększyły się o blisko 50 zł.

Oczywiście wypłaty na konto są niższe. Po uwzględnieniu składek i podatku, na rękę przeciętnego polskiego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takich stawkach około 4215 zł.

800 zł - mniej więcej tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 455 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 380 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Trzeba pamiętać też, że dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca się w nich natomiast te, mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek GUS nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło.

Jak wyglądają płace w różnych branżach?

Informacje o zarobkach w różnych sektorach gospodarki GUS publikuje później. Wiadomo jednak, że "narastająco w okresie siedmiu miesięcy 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD".

Jak wyliczają urzędnicy, podwyżki wyniosły od 4,1 proc. w sekcji "działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" do 11,1 proc. w sekcji "pozostała działalność usługowa", co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 8,1 proc.

Skala podwyżek rzędu prawie 9 proc. w skali roku jest na tle danych z poprzednich lat dość duża. Należy jednak pamiętać, że punktem odniesienia dla obecnych statystyk są wartości sprzed roku, gdy koronakryzys odcisnął piętno na rynku pracy.

Z czasem sytuacja się poprawiała. Można więc oczekiwać, że w kolejnych miesiącach dynamika podwyżek płac będzie się stopniowo obniżać. Już w lipcu podwyżki były mniejsze niż te odnotowane w czerwcu. Wtedy GUS informował o prawie 10-procentowych podwyżkach.

Jest więcej pracy

Tradycyjnie przy okazji publikacji przeciętnego wynagrodzenia urzędnicy prezentują też informacje na temat zatrudnienia w średnich i dużych firmach. To rośnie. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku jest wyższe o 1,8 proc.

Powyższe dane dotyczą blisko 6 mln 361 tys. pracowników.

Najnowsze wieści z rynku pracy nie są wielkim zaskoczeniem dla ekonomistów, choć trzeba przyznać, że prognozy były bardziej obiecujące. Spodziewano się wzrostu wynagrodzeń wyższego o 0,2 pkt. proc. i także o 0,2 pkt. proc. większego wzrostu zatrudnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(419)
xxxxx
2 miesiące temu
50zł 😂😂😂 jest jakaś różnica z czy bez 50 ? w polsce jak chcesz gdzieś zarobić 20zł tak na już to jest nierealne, nikt ci nie da tak zarobić bo trzeba cały miesiąc jak beduin robić za 2.900zł brutto i to do końca życia, tak się uczy ludzi niewolnictwa
Realist
2 lata temu
A kto kupuje te nowe auta i domy jak kazdy zarabia tylko jakies 5000zl? Prawdziwa srednia to pewnie 10.000zl - ludzie na podstawie b2b nie sa liczone w tych 58xxzl...
Ania
2 lata temu
Tak w poczcie polskiej stoją w miejscu od 4 lat 2350 zł na rękę po 16 latach pracy masakra jakaś
Ostrów Wielko...
2 lata temu
Za lipiec miałem 9000 zł brutto przy 230 godzinach pracy
Atei
2 lata temu
Ciekawe komu przeciętnie co miesiąc wynagrodzenie rosło 50 zł???!!! Bo oprócz wzrostu przeciętnie o 50 zł cen i opłat to jest coraz gorzej z budżetem domowym!!!!! Dobra zmiana w polskim ładzie!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona